Gastronomi Turkey by Rafine'nin 2'nci sayısı okuyucusuyla buluşuyor

Gastronomi Turkey by Rafine'nin 2'nci sayısı okuyucusuyla buluşuyor
Rafine Medya tarafından iki ayda bir yayınlanan Gastronomi Turkey by Rafine'nin 2'nci sayısı çıktı. Sektördeki tüm gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip ederek hazırladığımız 2’nci sayımızda yine oldukça zengin bir içerik sizleri bekliyor.

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri yeme-içme sektörü oldu. Kontrollü normalleşme kapsamında kapılarını açan mekanlar, artan vaka sayıları nedeniyle yeni düzenleme sonrası tekrar paket servis hizmetine dönmek zorunda kaldı. Yalnızca işletmeci ve çalışanları değil, sektöre paralel birçok işletme ve kişiyi derinden etkileyen bu durum, sektöre zor anlar yaşatmaya devam ediyor. Öyle ki henüz açılamadan kapanan mekanlar var. Paket servisle yeterli kazancı sağlayamayan işletmeler, zararlarının daha da artmaması için mekanlarını kapatmaktan başka çare bulamıyorlar. Birçok çalışan ise geçim sıkıntısı nedeniyle memleketlerine göç ediyor. Dolayısıyla kalifiye eleman kaybı yaşanıyor. Verilen desteklerin yetersiz olduğunu savunan sektör, taleplerine de yanıt bulamıyor. Günün sonunda herkes kısıtlamaların işe yaramasını ve kısa sürede tekrar normalleşmeyi umut ediyor.

Büyük zararlar yaşatan pandemi neler getirdi peki? İşletme ve tüketiciler içinde bulunduğumuz süreçte birçok değişim ve gelişim yaşadı. Mastercard’ın yaptığı araştırmaya göre, bu süreçte mutfakta en çok gelişenler Türkler oldu. Yine aynı araştırmaya göre evde geleneksel yemekler yapmayı sürdürüyoruz ama insanların yüzde 65’i yeni tarifler denemekten geri kalmıyor. Ortalamalar, hane halklarının haftada neredeyse 20 saatini lezzetli yemekler hazırlamaya harcadığını gösteriyor. Bu da pandemi öncesine göre evde yemek hazırlama konusunda yüzde 38 oranında bir artış gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Sektör de dijitalleşme konusunda büyük bir dönüşümün içine girdi. “Her şey bittiğinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedirten cinsten bir sürecin içinde olduğumuzu kabullenmek gerek. Durum böyle olunca yeni normalleşmede işletmelerin kesinlikle büyük bir ivme yakalayacağı ortada.

Her şeye rağmen sektörden güzel haberler de geliyor. Endüstriyel mutfak sektörünün önde gelen firmalarından Öztiryakiler, Covid-19 aşısını -86 derecede saklayabilen yerli üretim buzdolabı geliştirdi. Hepimize gurur yaşatan ürünün haberini dergimizden okuyabilirsiniz…

Sektördeki tüm gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip ederek hazırladığımız 2’nci sayımızda yine oldukça zengin bir içerik sizleri bekliyor. Yaz aylarının yaklaşmasıyla sezon açılışı yapan otellerden yeni tesislere kadar birçok yaz oteline sayfalarımızda yer verdik. Birbirinden lezzetli seçenekler sunan mekanlara odaklandığımız, başarılı şeflerle keyifli röportajlar yaptığımız bir içerikle karşınızdayız…

Sektörün heyecanla beklediği Gastro Show’un detaylarını da sizler için derledik. 2-4 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan Gastro Show, “7 Şehir, 7 Bölge, 7 Ülke” mottosuyla ziyaretçilerini ağırlayacak.

Ek olarak on bir ayın sultanı Ramazan’da otellerin kampanyaları, mekanların özel menüleri ve firmaların Ramazan için geliştirdikleri ürünlerle keyifli bir Ramazan Dosyası hazırladık.

Herkese hayırlı Ramazanlar dileriz.

Keyifli okumalar…

E-dergi formatında okumak için tıklayın.
Gastronomi Turkey Sayı 2

Yorum Yaz

 
 
  captcha