13 Temmuz 2024, Cumartesi

Tatar Salim lezzetini kalitesinden alıyor

Tatar Salim lezzetini kalitesinden alıyor
Yaklaşık dört yıl önce kapılarını Ataşehir’de açan Tatar Salim, sunduğu lezzetlerle her geçen gün daha çok misafir ağırlamaya devam ediyor. Kullandığı malzemeler ve hizmet anlayışıyla beğeni toplayan mekan, sunduğu birçok ürünü kendi bünyesinde üretiyor.

Dört yıl önce Ataşehir, Küçükbakkalköy’de açılan Tatar Salim, bu süre zarfında ağızdan ağıza lezzeti yayılan bir mekan haline gelmeyi başarmış. Tatar Salim, konsept olarak döner lokantası. Mönüde mercimek çorbası, farklı porsiyon döner seçenekleri, dürüm döner, ayran ve tatlı bir kapanış için sütlaç ve baklava yer alıyor. Ayrıca dönerin yanında salata, turşu ve patates kızartması da söyleyebilirsiniz. Tatar Salim için en önemli husus, kalite. Bu mönü hazırlanırken, kullanılacak malzemeler konusunda hassas seçimler yapılmış. En kalitelisi ve en lezzetlisi aranıp bulunmuş. Yakın zaman içerisinde Kadıköy’de de Tatar Salim’i Genel Müdürü Korhan Köserecep’ten dinledik.

Tarih kitaplarından başlayan titiz çalışma süreci

Tatar Salim, açılmadan önce bir yıla yakın Ar-Ge çalışması gerçekleştirmiş. Bulunduğu lokasyon dolayısıyla da ilk olarak beyaz yakalıların hedef kitle olarak seçildiği restoranın açılış sürecini Köserecep şu sözlerle anlatıyor: “İlk olarak tarih kitaplarına girdik. Severek tüketiyoruz ama bu döner nerede ve ne zaman çıkmış? Bu soruların cevaplarını aradık. Dönerden ilk olarak Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde bahsediliyor. Kırım Tatarları’nda ilk kez görüyor Evliya Çelebi döneri. Çok özel misafirlere yılda birkaç kez odun ya da tahta araba tekeri kırılarak yakılan ateşte pişirilen bir yemekmiş o dönem. Bulduğumuz tüm bilgileri derledik. Hedef kitlemizi içerisine dahil ettiğimiz bir denek grubuyla 90’a yakın lezzet testi yaptık. Hedef kitlemizin de memnun kalacağı bir lezzet formu yakaladığımıza inanıyorum.”

Özenli lezzetler

Kalitesini üst düzeyde tutan Tatar Salim, yurtdışında özellikle Avrupa’da var olmak istiyor. Özel et seçimi ve marinasyonla farklı bir lezzete ulaşan dönerin sunulduğu restoranda, bütün etler Çanakkale Lapseki ve Kastamonu’dan, mercimek çorbası için mercimek Mardin’den, mekanda servis ve ayran için kullanılan su Madran’dan getirttiriliyor. Tüm malzemelerin titizlikle seçildiğini söyleyen Köserecep, “Bu konuda herhangi bir ticari kaygı gütmüyoruz. En iyisi neredeyse onu bulup getiriyoruz” diyor. Mönüde yer alan mercimek çorbasında kullanılan su özel olarak seçiliyor. İçerisinde kullanılan tereyağı ise restoranın kendi üretimi. Kemik suyunu da çok özenli kaynattıklarının altını çiziyor, Köserecep.

Tatar Salim’de dönerle birlikte sunulan salata da çok özel. İçerisinde 13 farklı yeşilliğin bulunduğu salata lezzetiyle tam not alıyor. Rezene, fesleğen, reyhan, nane ve nar gibi ürünlerin bir arada kullanıldığı salatanın nar ekşisi ve zeytinyağı da özel olarak getirtiliyor. Mekanın lavaşında da farklı olarak rüşeym bulunuyor. Tatar Salim’de yoğurt ve ayran gibi ürünlerin hepsi kendi üretimleri. Mönüde bulunan sütlaç içerisinde nişasta barındırmıyor. Doğal vanilya çubukları ve taze sütten üretiliyor. Mekanda ayrıca Gaziantep’ten gelen baklava ise diğer tatlı seçeneği.

Yakında Kadıköy Çarşı’da

Tatar Salim’in modern bir görüntüsü bulunuyor. İşletmede kültürümüzle günümüz modernizmi harmanlanmış. Mermer masalar, Selçuklu karoları gibi ayrıntılar kültürümüzden şık bir görüntü oluşturmaya katkı sağlıyor. Mekanın alt katı ise üretim ve lezzeti geliştirme alanı için düzenlenmiş. Yaklaşık 300 metrekare olan alanda süt bölümü, hamur bölümü gibi alanlar bulunuyor. Bünyesinde gıda mühendisi de çalışan mekanda ekstra denetim uygulanıyor.

Tatar Salim markası bu günlerde yeni bir heyecan yaşıyor. Markanın ikinci şubesi Kadıköy Çarşı’da yakın zamanda açılacak. Bu restorana özel olarak ise ekstra ekmek arası döner çeşitleri mönüye girecek. Ve sürpriz bir tatlı da… Ekmek için Ar-Ge çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Korhan Köserecep, “Yine aynı kalite ve titizlikle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Markamızı yeni bir yere daha taşıma fikrimiz vardı ancak dokusu Tatar Salim’le tutacak bir yer olsun istiyorduk, sonunda Kadıköy’de karar kıldık. Kuru kahveci, Beyaz Fırın, Hacı Bekir gibi tarihi markaları barındıran ve geçmişin izleriyle çok özel bir yer olan Kadıköy çarşısında bizim markamızın da yer alması bize gurur verecek” diyor.

www.tatarsalim.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha