Brasserie Polonez, günün her saatinde keyifli lezzetler

Brasserie Polonez, günün her saatinde keyifli lezzetler
Brasserie Polonez, ferah ve keyifli atmosferi, lezzetli yemekleri ve güler yüzlü servisiyle herkesin kendini rahat hissedeceği bir mekan olarak öne çıkıyor. Yakın zamanda yeni şubelerle büyümesine hız katacak olan marka, adından daha çok söz ettireceğe benziyor. Mekanın Executive Chef’i Mehmet Altaş, “Misafirlerimizin taleplerine en iyi şekilde cevap vermek için elimizden geleni yapıyoruz” diyor.

“Sıcak bir atmosferde lezzetli yiyecekler ve içecekler” anlamına gelen “brasserie” konseptini en güzel şekilde yorumlayan mekanlardan olan Brasserie Polonez, 2009 yılında ilki Palladium AVM'de ve sonrasında Bağdat Caddesi'ndeki şubesiyle kalite severlerin buluşma noktası haline geldi. Keyifli atmosferi, lezzetli yemekleri ve içecek çeşitleriyle günün her saati keyifle oturulabilen bir mekan olan Brasserie Polonez’de “Ağzınıza layık lezzetler hazırlamak işimizin en önemli parçası. Brasserie Polonez’de her şey yemek pişirmekten ibaret değil. Yarattığımız lezzeti en iyi şekilde nasıl size sunarız ve size kendinizi nasıl daha iyi hissettiririz? Bu soruların cevabı, iyi bir yemek kadar önemli. Çünkü, damağınızda yemeğimizin, damağınızda dostluğumuzun lezzeti kalmalı” diyerek misafirlerini ağırlıyor. Markanın Palladium AVM’deki şubesine konuk olarak Executive Chef Mehmet Altaş’tan mekanın konseptini ve mönüsünü dinledik…

Dünya mutfağından özel lezzetler
Açıldığı günden bu yana mönüsünde dünya mutfağı seçeneklerini lezzetseverlerle buluşturan Brasserie Polonez, güne zengin bir kahvaltıyla başlıyor. Pancake’ten reçellere, peynirlerden zeytin çeşitlerine oldukça doyurucu bir kahvaltı sunan mekanda öğle ve akşam yemekleri de bir hayli yoğun geçiyor. Altaş, “Kurulduğumuzda mutfakta 13 kişiydik, şimdi ise 35 kişiyiz. Misafirlerimizin taleplerine en iyi şekilde cevap vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Palladium AVM’deki şubemizde açık ve kapalı alanda toplam 400 kişiye hizmet verebiliyoruz” diyor.

Brasserie Polonez her ne kadar dünya mutfağı ağırlıklı bir konsepte sahip olsa da mönüsünde çökertme kebabı gibi yöresel lezzetlere rastlamak mümkün. Ayrıca günün çorbası olarak lezzetli yerel çorbalar da misafirlerden tam not alıyor. Başlangıçlarda ise carpaccio’dan peynir tabağına, avokadolu karidesten paçanga böreğine kadar birçok çeşit var. Konu ana yemek olunca et konusunda iddialı olduklarını söyleyen Altaş, “İşlenmiş et ürünleri konusunda faaliyet gösteren Polonez markasıyla aynı çatı altında olduğumuz için et konusunda çok şanslıyız. Çünkü yemeklerde kullandığımız tüm etler Polonez’in fabrikasından özel olarak geliyor. Bununla birlikte mutfakta hazır ürün kullanmamaya özen gösterdiğimizi de belirtmem gerek. Etlerimizin marinasyonundan demi glace sosa kadar kendimiz yapıyoruz. Köftelerimizi kıyma işleminden baharatlanma işlemine kadar mutfağımızda yapıyoruz” diyor. Ana yemeklerde antrikot, bonfile, köfte ve burger’ler mutlaka tadılması gerekenler arasında bulunuyor. Deniz mahsulü sevenler içinse levrek ızgara ve somon ızgara oldukça iddialı… Brasserie Polonez’de yemeklerin garnitür ve soslarla olan uyumu ise mekan misafirlerinden tam not alıyor.

Bulaşıkçılıktan Executive Chef’liğe

Mekanın mutfağının başındaki isim, mesleğinin alaylısı olan ve işe bulaşıkçılıktan başlayan Mehmet Altaş. Başarılı bir kariyer hayatı olan Altaş, yaklaşık sekiz yıldır Palladium AVM’de bulunan Brasserie Polonez’in mutfak şefliğini yapıyor. Altaş, “Köftecilerde çıraklık yaptım, dönercilerde çalıştım. Sonrasında Antalya Kemer’de bulunan Titanic Restaurant’ta çalışmaya başladım ve bir yıl sonra mekanın mutfak şefi oldum. Çok iyi ustaların yanında dünya mutfağına atıldım. Gördüğüm bir şeyi çok çabuk kavrıyorum ve bu konuda kendime çok güveniyorum. Şimdiye kadar da kendimi geliştirmek için elimden geleni yaptım ve yenilikleri takip ettim. Ekip arkadaşlarımı da özenle seçiyorum. Mutfak şefi olmak kolay bir meslek değil, idarecilik yönünüzün iyi olması gerekiyor. Gençlere tavsiyem bu konuda kendilerini geliştirsinler ve yabancı dil öğrensinler. Sektörde kalifiye eleman bulmak oldukça zor” diyor.

“Mutfakta Rational’i tercih ediyoruz”

Mutfağa giren ürünler kadar kullanılan makinelerin de önemli olduğunu vurgulayan Altaş, fırın konusunda Rational’i tercih ettiklerini söylüyor. Sekiz yıldır Rational kullandıklarını belirten Altaş, “Bilgi sahibi olmadan yanlış karar verilebiliyor. Gıdanın yapıldığı makinelerle ilgili hiçbir yeniliği kaçırmamaya gayret ediyorum. Bu yüzden fuarları yakından takip ediyorum. Rational ile de bu şekilde tanıştım. Bir fırını uzun yıllar kullanmak isteyenlere Rational’i tercih etmelerini öneriyorum. Öncelikle markayı yakından tanımalı ve eğitimlerine katılmalılar. Rational her şeyden önce insana zaman kazandırıyor. Eleman tasarrufu yapıyor ki bu çok önemli bir konu. Ayrıca çorba dahil aklınıza ne geliyorsa Rational’de pişirmek mümkün. Ben özellikle hamur işlerinde kullanıyorum. 10 tepsinin hepsi aynı renk ve şekilde çıkıyor. Fırın ayarlanıyor ve pişirme esnasında başında durmanıza da gerek kalmıyor. Ayrıca kendini yıkama özelliği çok kullanışlı. Özellikle Rational ile hiçbir bağım olmadığını, tüm bu yorumları kullanıcısı olduğum için yaptığımı da belirtmek isterim” diyor.

www.brasseriepolonez.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha