19 Haziran 2024, Çarşamba

Parex, Turquality’i sektöründe alan en genç Türk markası oldu

Parex, Turquality’i sektöründe alan en genç Türk markası oldu
Türkiye’de pazar lideri olan Parex, yurtdışında pazar payını arttırmak için global atağa kalkıyor. Bu yıl Turquality ile birlikte devlet desteğini alan Prex, 2020 yılında global bir oyuncu olarak, 500 milyon TL ciro ile bir te-mizlik devi olmayı hedefliyor.

Digicom Grup Şirketleri çatısı altında yer alan Parex, Türkiye’nin hızlı tüketim ürünleri sektöründe Turquality’i alan en genç Türk markası oldu. Yüzde 100 yerli üretimle sektöre dinamizm katan ve temizlik alışkanlıklarını değiştiren Parex, bu yıl hem Türkiye’de hem de dünyada yatırım atağına kalkıyor.

Çerkezköy’de kendisine ait Provel Fabrikası’nda, 30 bin metrekare alanda üretim yapan Parex, bu yıl 10 milyon Dolar daha ek yatırımla fabrikanın yıllık üretim kapasitesini 25 bin tona çıkardı. Yerli üretime büyük önem verdiklerini söyleyen Digicom Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit, “Provel fabrikamıza bu yıl Endüstri 4.0 devrimiyle bütünleşik bir yatırım yaptık, iç pazar ve yurtdışından gelen taleplere yetişmek ve büyümek için bize çok gereken bir yatırımdı. Yine yeni yatırım programımızda tüm üretim hatlarını el değmeden otomasyon sistemleri aracılığıyla gerçekleştirmek var. Bugüne kadar Parex’e 450 milyon TL yatırım yaptık, bunun büyük bir kısmını da inovatif ürünler geliştirmek için üretim ve Ar-Ge’ye harcadık” dedi.

Cezayir’e üretim yatırımı, hedef Hazar Bölgesi ve B. Afrika…

Yurtdışında da Parex’in önünün çok açık olduğunu vurgulayan Yiğit, “Parex olarak şu anda 33 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2020 yılı itibariyle 50 ülkeye ihracatımızı yayarak Parex’in sınırlarını genişletmek istiyoruz. Özel olarak yatırım yapmayı planladığımız coğrafyalar var. Bunların başında Cezayir geliyor. Cezayir ve Ürdün’de pazar lideriyiz. Bu nedenle o bölgedeki yerli partnerimizle üretim yatırımı yapmayı bu yıl içinde planlıyoruz. Cezayir’de bu yatırımı gerçekleştirecek olmamızın bir nedeni de Batı Afrika pazarına açılma isteğimiz. Tüm Afrika Kıtası düşünüldüğünde Senegal, Gana gibi alım gücü yüksek, pazarın henüz olgunlaşmadığı ülkelerde Parex’in iyi rakamları yakalayacağını düşünüyoruz. Yine gerçek bir ihracat oyuncusu olmak için Hazar Bölgesi’nde de mutlaka bir yatırım gerçekleştireceğiz. Bu yatırım ile global oyuncular arasına gireceğiz. Özellikle 2020 yılı itibariyle EMEA Bölgesinde ilk 3 marka arasında yer alma hedefimiz var! Parex, 2016 yılını 200 milyon TL ciro ile kapattı. 2020 yılındaysa 500 milyon TL ciro yapmayı hedefliyoruz. İhracatın payı da her geçen yıl artacak” dedi.

“Geçen yıl temizlik ürünleri sektörü yüzde 10 büyüdü”

Parex Genel Müdürü Atalay Yumurtacıoğlu ise Parex’in Türkiye’de modern ticaret ve indirim marketleri olmak üzere toplamda 28.500 noktada ürünlerini tüketiciyle buluşturduğunu, ayrıca distribütörleri aracılığıyla direk veya indirek 20 bin markete ulaştığını söyledi. Yumurtacıoğlu, “Hızlı tüketim ürünleri pazarında modern ticaretin payı yüzde 40’lar seviyesindeyken temizlik yardımcıları pazarında bu oran yüzde 75’lere çıkıyor. Modern ticaretin en önemli oyuncuları olan organize perakende zincirleri bu anlamda ticaretimizin en yoğun olduğu noktalar“ dedi. Yumurtacıoğlu, geçen yıl pek çok sektörde küçülme gözlenirken bunun aksine temizlik ürünleri sektörünün yüzde 10 civarında büyüme gösterdiğine dikkat çekerek, bu büyüme oranıyla Parex’in 2016 yılında elde ettiği liderliği de 2017 yılında daha yukarılara taşıyacağını ifade etti.

Yumurtacıoğlu, “Parex’in iç pazar liderliğinde yenilikçi ürünler olan özellikle yer temizlik kategorisinde geliştirdiği jenerik ürünler Twister ve Maestro büyük önem taşıyor. Bu ürünler bizi tüketiciye yakınlaştırdı. 2017 yılında da temizlikte jenerik olacak ürünler çıkarmayı hedefliyoruz. Ev dışı tüketim sektörüne yatırımımız olacak. Burada da Parex, Professional markasıyla ev dışı tüketim sektöründe devrim yaratacak yenilikçi ürünlerle farklılığını gösterecek” dedi.

Yorum Yaz

 
 
  captcha