19 Haziran 2024, Çarşamba

World Food Istanbul kapılarını açtı

World Food Istanbul kapılarını açtı
Sektörünün önemli etkinliklerinden biri olarak ön plana çıkan World Food Istanbul, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde katılımcı ve ziyaretçilerle buluştu. Fuarın ilk günü; sektöre yön veren isimlerin katılımları, ses getiren etkinlikler, ziyaretçilerle ilk kez buluşacak yeni ürünler ve geniş katılımcı profiliyle dikkat çekti.

Geçtiğimiz çeyrek asır boyunca gıda sektöründeki değişime ve dönüşüme tanıklık eden World Food Istanbul; dünyada hızla gelişmeye devam eden gıda ürünleri ve gıda teknolojileri sektörlerini bu yıl da aynı çatı altında bir araya getiriyor. 7-10 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen fuarın ilk günü;açılış töreninin ardından International Taste&QualityInstitute-iTQi ile birlikte katılan Aşçılar Derneği’nin şovlarına ev sahipliği yapıyor.

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF), KOSGEB, TÜGİDER, MARSAP ve PAKDER tarafından desteklenen World Food Istanbul, fuarın ilk gününde katılımcı ve ziyaretçilerinin beklentilerini karşıladı. Türk Mutfağı’nı ve yemek kültürünü tanıtmak ve zenginleştirmek adına çalışmalar yapan Aşçılar Derneği, etkinlik süresi boyunca ünlü şef ve aşçıları ağırlayarak, pişirme sanatının ilginç detay ve özel sunumlarını ziyaretçilerle paylaştı. Etkinliğe, International Taste&QualityInstitute-iTQi ile birlikte katılan Aşçılar Derneği’nin standında geçmişten günümüze iTQi-Üstün Lezzet Ödülü (Superior Taste Award) kazanan yerli firmaların ürünleri sergilendi. Bunun yanı sıra Aşçılar Derneği’nin standında yer alan Üstün Lezzetler Ödülü Sergisi, şefler ve şömeliyelerden oluşan bağımsız bir kuruluş olan iTQi’nin Üstün Lezzet Ödüllü Türk firmalarına ev sahipliği yaptı.

Fuarın ilk gününde; ‘Uluslararası Satın Alım Heyetleri’ arasında Afganistan, Almanya, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Güney Kore, Hindistan, Irak, İsveç, Japonya, Katar, Kazakistan, KKTC, Kosova, Kuveyt, Libya, Lübnan, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Ruanda, Rusya, Sudan, Suudi Arabistan, Tayvan, Ürdün ve Yunanistan ülkelerinden gelen firma yetkilileri yer aldı.

Uluslararası satın alma heyetinin ağırlanacağı ve B2B iş görüşmelerinin organize edileceği Perakende ve Zincir Market iş görüşmeleri (Retail Center) alanına ise bu yıl; Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Sudan’dan süper market zincirleri katılımcılarla ikili görüşme gerçekleştirebilmek için geldiler.

World Food Istanbul’da içecek, süt ve süt ürünleri, et ve tavuk ürünleri, yaş meyve ve sebze, deniz ürünleri, dondurulmuş ürünler, temel gıdalar ve yağlar, şekerli mamüller, unlu mamüller, kuruyemiş ve gıda bileşenleri başta olmak üzere pek çok ürün yer aldı. Gıda ürünlerinin üretim aşamasından, tüketiciye ulaşmasına kadar tüm süreçlerdeki ürün, hizmet ve teknolojiler, World Food Istanbul çatısı altında buluştu.

Fuar sözcüsü ITE Turkey Gıda Grup Direktörü Semi Benbanaste:,“Türk gıda sektörü her yıl büyüme kaydediyor. ITE Turkey olarak World Food Istanbul’u düzenlemeye başladığımız ilk günden bu yana sektörün gelişimine öncülük ediyoruz. Bu doğrultuda sektörün paydaşlarını bir araya getirerek, yeni iş fırsatları yaratmayı ve ziyaretçileri gıda alanıyla ilgili gelişmelerden haberdar etmeyi hedefliyoruz. İhracatçılar için Türk ithalat pazarında milyarlarca dolarlık fırsat bulunuyor. Bunun avantajlarından yararlanmak isteyenler World Food Istanbul’da yiyecek ve içecek alıcılarıyla iletişime geçebilir. World Food Istanbul; katılımcıların distribütörler, perakende temsilcileri ve horeca sektör üyeleri de dahil olmak üzere yiyecek-içecek profesyonellerine ulaşması için uygun ortamı sağlıyor. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği 16 fuardan biri olma özelliği taşıyan fuarımız başarısını her geçen gün daha da gözler önüne seriyor” dedi.

www.worldfood-istanbul.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha