19 Haziran 2024, Çarşamba

Fatih 99 Kasap & Steakhouse; lezzeti doğallığında

Fatih 99 Kasap & Steakhouse; lezzeti doğallığında
“Bıçak benim kalemim, et ise tuvalim” diyen Fatih Aydar, 1983 yılından beri ‘etle sanat yapan’ bir kasap. Aydar sahibi olduğu ve çoktan müdavimlerini oluşturmuş Fatih 99 Kasap & Steakhouse’da birbirinden lezzetli etleri konuklarına sunuyor.

Bostancı’daki Fatih 99 Kasap & Steakhouse, steak restoranı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir kasap dükkanı. Gün içerisinde gelip et alışverişi yapabildiğiniz mekanda, kanatlı ve av hayvanları dışında et ürünlerini bulabiliyorsunuz. Restoranın mönüsü ise tamamıyla et üzerine kurulu. Dry Aged et seçenekleri, antrikot, dana bonfile, lokum, kuzu pirzola, kuzu küşleme gibi seçeneklerin yanında burger veya köfte, sucuk, sosis gibi birçok lezzeti seçenek mönüde yerini almış. Şu anki konseptiyle 2012 yılından beri hizmet veren mekan, 80 kişilik kapasiteye sahip. Mekanın kurucusu Fatih Aydar, eşi Mehtap Aydar ile birlikte işletiyor restoranı. Bir aile işletmesi olan mekan, ailelerin de tercih ettikleri bir yer olmayı başarmış. Sektörde tanıdığımız birçok isimle çalışmış olan Fatih Aydar, bu işe gönül vermiş bir isim. Mekanının hikayesini kendisinden dinledik.

Bu restoranda sosa yer yok

Fatih Aydar, mesleğe 11 yaşlarındayken küçük bir kasap dükkanında çıraklık yaparak giriş yapmış. 16-17 yaşlarında ise artık kendi çıraklarını yetiştirmeye başlamış. Aydar, bu hızlı gelişimin nedenini çok araştırmak olarak açıklıyor. 1994 yılında kendi iş yerini açmaya karar veren Aydar, süreci şöyle anlatıyor: “Bostancı Sabit Pazar’da ilk dükkanımı açtım. O dönemlerde toptan ve perakende çalışıyordum. Birçok restorana et veriyordum. Ardından Burgazada’da bir dükkan açtım, sonra Fenerbahçe’de. İşlerim bu şekilde büyüdü. 2005 yılında ise iş yerimde konsept değişikliğine giderek kasap, şarküteri ve manav hizmetlerini sunmaya başladım. 2012 yılına geldiğimizde şarküteri ve toptan satışı bırakıp tamamen steak ve kasap işine yöneldim.”

Aydar, “Türkiye’de iyi et yok” fikrini savunanlara katılmıyor. Tüm bölgelerde çeşitli araştırmalar yaptığını söyleyen Aydar, kullandığı etleri Balıkesir Gönen yöresinden seçiyor. İyi bakılan ve doğal beslenen hayvanın etinin de lezzetli olacağını savunan Aydar, Fatih 99 Kasap & Steakhouse’da doğal lezzetlerden yana. Bu nedenle hiçbir üründe sos kullanılmıyor. Baharatın ve sosların etin tadını gizlediğini söyleyen Aydar, “Ben sosa karşıyım. Bir eti sütle, soğanla veya baharatla marine ettiğinizde aslında eti çürütüyorsunuz. Bir bomba yaratıyorsunuz. Bu da mideye zarar veriyor” diyor.

Burger’ıyla iddialı

Fatih 99 Kasap & Steakhouse’da Cumartesi ve Pazar günleri tandır günü ilan edilmiş. Dana etinden yapılan tandır yaklaşık beş saat pişiriliyor. Mönüde de kendi yer edinmiş Antep fıstıklı ve hellim peynirli yapılan Balkan sucuğu ve kangal olarak adlandırdığımız sucuklar, kendi üretimleri. Sucuklarda da baharat tadı baskın değil. Mönüde ayrıca kavurma da bulunuyor. Mekanın en sevilen lezzetlerinden birisi de burger’ı. İçerisinde baharat olarak top karabiber ve tuz bulunuyor. Aydar, “Burger etini döşten yapıyorum. Sunumunda da domates, turşu ve sos kullanmıyorum. Dana füme ve gerçek cheddar peyniriyle sunuyorum” diyor. Burger’ın ekmeği de özel olarak yapılıyor. Kendi buluşları olan bir unla yapılan ekmek, doğal ve mide dostu. Et pişimi konusunda da konuğuna uygun çözümler sunmaya gayret ediyor, Fatih 99 Kasap & Steakhouse. Aydar, “Ben kişilerin alışkanlıklarının yavaş yavaş değişeceğine inanıyorum. Bu nedenle kişinin hoşlanabileceği tarzda bir pişirim gerçekleştiriyorum” diyor.

Geniş müşteri portföyü

Mekan her sabah 9:30’da açılıyor. Akşam ise müşteri yoğunluğuna da bağlı olarak 22:30 gibi kapanıyor. Her şeyin doğalını sunduklarını söyleyen Aydar, sonucunda etin lezzetinin ortaya çıktığını söyleyerek, ekliyor: “Kasaplık sadece et kesmek değildir. Hayvanın anatomisini çok iyi bilmek gerekir, araştırıyor olmak gerekir. Kılcal damarlarına kadar bilmek zorundayız. Kuzu butta beş parça var ve hepsinin ayrı bir tadı var. İçinde bile parçalar ayrılıyor. Dolayısıyla bu işin temeli disiplin. Böyle bir restoran açmak için de kesinlikle kasap olmak gerekiyor. İşi bilmiyorsanız başarılı olma şansınız da çok düşük.” Türkiye’nin birçok yerinden lezzet düşkünlerinin geldiğini söyleyen Aydar, yurtdışından gelenler tarafından da tercih edildiklerini belirtiyor ve “Bir sefer lezzetlerimizle tanışınca daimi konuğumuz haline geliyorlar” diyor.

www.fatihsteakhouse.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha