15 Temmuz 2024, Pazartesi

Sirha İstanbul, 5'inci kez start aldı

Sirha İstanbul, 5'inci kez start aldı
Gastronomi sektörünün en büyük buluşması olarak nitelendirilen Sirha İstanbul, İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. Fuar, 16-18 Kasım 2017 tarihlerinde 5’inci kez sektörü bir araya getiriyor. Sirha İstanbul Fuar Koordinatörü Abel Michel Villemin, “Türkiye’nin büyük bir potansiyeli var, sektörde de büyük bir üretime sahip zengin bir tarihi var ve buna bağlı olarak zengin bir mutfağa sahip” diyor.

Sirha İstanbul, 16-18 Kasım tarihleri arasında bir kez daha Türkiye’nin zenginliklerini dünya mutfaklarıyla buluştururken, dünya mutfaklarındaki yenilikleri de Türkiye’de sergileyecek. 5’inci buluşma için ortaya çıkan rakamlar, Sirha İstanbul’a yönelik büyük ilginin somut kanıtı niteliğinde. Fuara yüzde 30 artışla 400 markanın katılması beklenirken, ciroda yüzde 64’lük artış gerçekleşmesi bekleniyor. Bir diğer büyüme ise ziyaretçi sayısında. 2016’da 10.815 profesyonelin ziyaret ettiği fuarı, bu yıl 13 bin kişinin ziyaret edeceği tahmin ediliyor.

Heyecan veren içerikler

Diğer yandan, Sirha İstanbul’da geçen yıl ilgi gören pek çok etkinlik bu yıl içerikleri daha da geliştirilmiş olarak yer bulacak. Heyecanla beklenen etkinlikler arasında şeflerin dünyada da bir prestij olarak nitelendirdikleri Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı), en önemli etkinliklerden biri olarak ön plana çıkıyor. 30 yıldır düzenlenen etkinlikte finale kalan şef, Avrupa’daki büyük finalde Türkiye’yi temsil edecek. Bocuse d’Or’da, bu yıl yarışacak isimler ise Murat Çakıroğlu, Soho House’tan Nihat Doğtürk, Seasons Restaurant’tan Mutlu Şevket Yılmaz, Nicole Restaurant’tan Ogün Koca olarak belirlendi.

Tıpkı Bocuse d’Or gibi yolculuğu Sirha Lyon’da başlayan ve ‘Pasta Şeflerinin Olimpiyatı’ olarak nitelendirilen ‘Dünya Pastacılık Kupası’nın (Coupedu Monde de la Pâtisserie) Türkiye finali de merakla beklenen etkinlikler arasında yer alıyor. Kazanan aday, yine Avrupa’daki büyük finalde Türkiye için yarışacak. Dünya Pastacılık Kupası’nda bu yıl yarışacak isimler ise Four Seasons Boshporus Otel’den Niyazi Güneri, Julia's Patisserie’den Julia Akıncı, Pasta Bahçesi’nden Yiğit Zeyneloğlu, Maia Chocolates’tan Cihan Gültekin olarak belirlendi.

Dünya çapındaki ‘Mutfakta Yaratıcılık Festivali’ Omnivore’un İstanbul ayağında da yerli ve yabancı şefler, profesyonellerle kendi menülerini geliştirebilek. Sirha İstanbul, bu yıl kahve sektörüne yönelik Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek Coffee Corner’a da ev sahipliği yapacak. Coffee Corner’da farklı bölgelerden kahve çekirdekleri tanıtılacak, yapılacak work shoplarda fuar ziyaretçileri içlerindeki baristayı ortaya çıkarma fırsatı yakalayacaklar.ekleri ipuçlarını ve önerilerini paylaşacak.

“Türkiye’nin bir gastronomi lideri olabilmesi için bunu tanıtmak istiyoruz”

Sirha İstanbul Fuar Koordinatörü Abel Michel Villemin, “Türkiye’nin büyük bir potansiyeli var, sektörde de büyük bir üretime sahip zengin bir tarihi var ve buna bağlı olarak zengin bir mutfağa sahip” diyor. Türkiye'nin turizm anlamında büyük bir potansiyeli olduğunu ifade eden Villemin, Türkiye’nin bir gastronomi lideri olabilmesi için bunu tanıtmak istediklerini söylüyor. Dünyada gastronomi turizminin ön plana çıktığını dile getiren Villemin, Türkiye'nin sektör için önemli olduğunu ve zengin bir mutfak kültürü olduğunu da belirtiyor ve ekliyor: “Türk Mutfağı’nın dünyada tanınmasını sağlayacağız. Ocak ayında organize edilmiş olan Sirha Lyon’da 209 bin profesyonel ziyaretçi ve 3 binden fazla katılımcı ve markayı bir araya getirdik. Bu markalar arasında dokuz Türk firma vardı ve onların ürünleri dünyaya tanıtıldı.”

“Artık şefler daha önemli bir rol oynuyorlar”

Eskiden aşçılardan bahsedilirken şu an şef konseptine geçildiğini ifade eden Villemin, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Yani demek oluyor ki, artık şefler daha önemli bir rol oynuyorlar; restoran işletiyorlar, mönü tasarlıyorlar, yeni tatların ve trendlerin peşinde koşuyorlar, sadece mutfak değil artık restoranın dekorasyonu, servisi, tanıtımı gibi birçok alanda karar veriyorlar. Biz Sirha esnasında Bocuse d’Or’u organize ediyoruz. Bocuse d’Or, Türkiye’deki yetenekli şefleri dünyaya açan tek yarışmadır. Bocuse d’Or yarışmasıyla Türkiye, dünya gastronomi olimpiyatlarında yer almış oluyor. Avrupa finalinde Türkiye’yi temsil edecek. şef ve ülke yanında şefin seçeceği Türkiye’nin yöresel ürünleri tanıtılacak.”

“Türk Mutfağı’nın markalaşması için bir platform oluyoruz”

İstanbul'da gastronomi buluşmasını sağlamayı amaçladıklarını dile getiren Villemin, “Türk Mutfağı’nın markalaşması için bir platform oluyoruz. Mardin’de üretim yapan İpek Bulgur, bulgurunu bir coğrafi ürün olarak tanıtmak istiyor. Geçen yıl bu ürünün Türkiye lansmanı Sirha İstanbul’da ve dünya lansmanı Sirha Lyon’da yapıldı. Bu yıl profesyonellere tanıtıma devam edilecek. Ayrıca Sirha İstanbul’da her yılki gibi sektöre yönelik inovasyonlar sunulacak. Onun bir örneği Icywave, Türkiye’de yaratılmış ve üretilen hızlı içecek soğutma sistemi” diye konuşuyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha