Gastronomi Turkey by Rafine'nin yeni sayısı çıktı

Gastronomi Turkey by Rafine'nin yeni sayısı çıktı
2022 yılının son sayısı dinamik konu başlıkları ve dopdolu bir içerikle karşınızda… Herkese iyi okumalar diliyoruz.

2022 yılına veda etmeye sayılı günler kaldı. Bu sene turizm ve gastronomi sektörünün Covid-19 pandemisi ardından yaralarını sardığı bir yıl olduğu yorumunu yapmak mümkün. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2022 yılının altı aylık döneminde turizm geliri 17.1 milyar Dolar’a yükselirken, turist sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 54 artarak 21 milyona ulaştı. Yıl sonu hedefi ise 50 milyon turist olarak açıklandı. Özellikle bu yıl Türkiye’nin dört bir yanı birçok renkli festivale de ev sahipliği yaptı. Şehirlerin düzenledikleri festivaller hem yerli hem yabancı turist için ilgi çekici oluyor. En son olarak 12-13 Kasım tarihlerinde Niğde’de gerçekleştirilen 2. Hasat Günleri-Elma Festivali, şehrin gizli kalmış tarihini ve gastronomi ürünlerini gün yüzüne çıkardı. Yeni sayımızda kendisi de Niğdeli olan Yazar Bahar Şahiner Öke, okurlarımız için hem Niğde tarihi hem de gezilebilecek yerlerini ve yemeklerini detaylı olarak anlattığı bir haber kaleme aldı. Anadolu’yu ve Niğde’yi keşfe çıkacaksanız öncesinde muhakkak okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yılbaşı heyecanının yaşandığı bugünlerde keyifli anlatımıyla Yazar A. Çağrı Başkurt, Osmanlı Sarayının yılbaşına bakışıyla ilgili bir haber hazırladı. Sanıldığının aksine “Yılbaşı” tabiri, Osmanlı Sarayı’nda da anılan ve imparatorluk topraklarında da tesiri küçük yahut büyük olmakla hissedilen bir varlığa işaret ediyor. Tüm ayrıntıları ise dergimizin yeni sayısında bulabilirsiniz.

2022 yılının gastronomi sektöründe en önemli konularından biri MICHELIN Guide Türkiye oldu. Sektörde canlanmaya vesile olan MICHELIN, sürdürülebilirlik ve standart kalite konusunda da işletmelere ödevler ve sorumluluklar yükledi. Yeni sayımızda Bib Gourmand kategorisinde yer alan Calipso Fish ile bir röportaj çalışması gerçekleştirdik. Son yıllarda coğrafi işaretli ve yöresel ürünlerin başrolde olduğu, Anadolu’dan reçetelerin bir hikâye çerçevesinde konuklara sunulduğu konseptler daha da dikkat çekmeye başladı. Yaklaşık üç yıldır Teşvikiye’de hizmet veren The Bono ve çok yakın zaman önce kapılarını açan Nahita, Anadolu mutfağının başarılı temsilcileri olarak göze çarpıyor. “Bir ülkenin tanıtımı o ülkenin mutfağından geçer” diyerek gastronominin önemine vurgu yapan Sahan Grup Yo¨netim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan röportajı da bu sayıda öne çıkan konu başlıklarımızdan. Ayrıca yılbaşı sofralarına renk katacak tariflerle dolu bir dosyada sayfalarımızda sizi bekliyor.

Yine bu yıl adını daha çok duymaya başladığımız bean tor bar konseptinin Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Peraru Chocolate ile hem konsepti hem de ürünleri konuştuğumuz bir röportaj gerçekleştirdik. Ayrıca vegan beslenen insan sayısının git gide arttığı bu dönemde hem menülerde vegan seçenekler artıyor hem de vegan konseptler çoğalmaya başlıyor. Bu sayı Doç. Dr. Suat Erus veganlığın sağlık ve beslenme ilişkisi üzerine bir yazı kalem aldı. 2022 yılının son sayısı dinamik konu başlıkları ve dopdolu bir içerikle karşınızda… Herkese iyi okumalar diliyoruz.

Son sayımızı incelemek için tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

 
 
  captcha