19 Haziran 2024, Çarşamba

Perran Ocakbaşı: Dumanı üstünde lezzetler

Perran Ocakbaşı: Dumanı üstünde lezzetler
Perran Ocakbaşı, birbirinden özel yöresel yemekleriyle İstanbul’un ocakbaşı konseptine yeni bir soluk getiriyor. Lezzeti Urfalı Şef Mehmet Keskin’den, malzemeleri Anadolu’nun tarih kokan topraklarından gelen mekan, ocakbaşı kültürüne modern bir dokunuş yapıyor.

Ranchero Restaurant ailesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun kadim kültüründen günümüze gelen yöresel lezzetleri, Kadıköy Caddebostan’da Perran Ocakbaşı’nda misafirleriyle buluşturuyor. Bölgenin yetiştirdiği ödüllü Mehmet Keskin’in mutfak şefliğini yaptığı Perran Ocakbaşı, seçkin et yemeklerine yer veriyor.

Urfa’dan spesiyaller

Perran Ocakbaşı’nda yöresel ismiyle Lıklıkı Köfte olarak bilinen kokoreçli içli köfte Perran İçlisi, mangalda pişen bonfile etlerin tereyağı ve özel soslarla servis edildiği Kurabiye Kebap, ismini Urfa’nın Miftahizade lakâbıyla tanınan yerli bir ailesinden alan Miftahi Tas Kebabı, yine mangalda pişen kıyma kebabına bonfile et sarılarak hazırlanan Dolama Kebap, spesiyaller arasında başı çekiyor.

Geleneksele modern dokunuş

Mezelerde de oldukça iddialı olan Perran Ocakbaşı’nda pancar, nohut, kurutulmuş domates, gün kurusu kayısı ve file bademle hazırlanan Perrane ile içerisinde semizotu, yeşil elma, süzme yoğurt, sarımsak ve tarhana kıtırı bulunan Mastave, mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Ayrıca ocakbaşı konseptinin vazgeçilmezleri arasında yer alan Adana Kebap, Şaşlık, Lahmacun gibi klasikler de Mehmet Şef’in yorumuyla, Perran Ocakbaşı misafirlerine alıştıklarının çok ötesinde bir lezzet deneyimi sunuyor.

Mehmet Keskin

1987 Şanlıurfa doğumlu olan Mehmet Keskin, 15 yaşında İstanbul’a geldi. Güngören’de kebapçı bir esnaf lokantasında komi ve bulaşıkçı olarak işe giren Keskin, mutfakta kendini geliştirdikten sonra ilk ustalık deneyimine kebapçı olarak başladı.

Daha sonra Türk mutfağı üzerine aşçılık ve döner ustalığı yaptıktan sonra 2014 yılında memleketine dönüp, bin kişilik Cevahirhan’ın geleneksel Urfa mutfağında mutfak şefliği yaptı. Ardından İstanbul’da gastronomi eğitimi verdi ve aynı zamanda mutfak danışmanlığı yaptı.

2017’de uluslararası yarışmalarda et kategorisinde gümüş madalya, tatlı kategorisinde gümüş madalya ve Urfa yöresel mutfağında Miftahi Tas Kebap ile altın madalya kazandı.

2018 yılında Şanlıurfa Belediye Başkanı’nın organize ettiği Urfa İsot Festivali’nde ustalar arasında gerçekleştirilen çiğköfte yarışmasında birinci oldu.

Yorum Yaz

 
 
  captcha