19 Haziran 2024, Çarşamba

Moda Deniz Kulübü; tarihinde keyif var

Moda Deniz Kulübü; tarihinde keyif var
Moda Deniz Kulübü, Türkiye’nin en köklü kulüplerinden biri ve Kadıköy’ün tarihinde önemli bir yere sahip. Kulüp, sosyal ve kültürel olarak ülkeye yaptığı katkılarının yanı sıra Şef Süreyya’dan kalan mutfak mirası ve onun yanında yetişen deneyimli Şef Feyyaz Doğan’ın mönüsüyle Türkiye mutfak kültürüne de önemli katkılar sağlıyor. Denizciliğin, deniz sporlarının ve çağdaş yaşamın geliştirilmesi amacıyla kurulan Moda Deniz Kulübü, kültürel, sosyal ve sportif faaliyetleriyle bu alanlarda ulusal gelişime örnek oluyor.

Denizciliğin, deniz sporlarının ve çağdaş yaşamın geliştirilmesi amacıyla kurulan Moda Deniz Kulübü, kuruluş amaçları doğrultusunda kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerde bulunarak, uzun yıllardır bu alanlarda ulusal gelişime örnek oluyor. Moda Deniz Kulübü Genel Müdürü Ayhan Alpakın, “Atatürk’ün böyle bir kulüp kurmasının sebebi, o zamanki olmayan burjuvazinin, cemiyet hayatının oluşması, denizciliği, yatçılığın gelişmesi. Moda’yı seçmesi de çok tesadüf değil; çünkü o zaman Osmanlı’nın batılı yüzünü temsil ediyordu” diyor.

Kültürel ve sportif etkinlikler gerçekleştiriliyor

Moda Deniz Kulübü sadece üyelerinin ve beraberinde getirdikleri misafirlerin, tüzük ve iç yönetmelik kurallarına tabi olarak kullanabildikleri bir dernek olarak faaliyet gösteriyor. Kulüpte sergiler, konferanslar, çocuk tiyatroları, klasik müzik konserleri, kişisel gelişim ve hobi kursları gibi kültürel ve sportif etkinlikler gerçekleştiriliyor. Konferanslar, klasik müzik konserleri ve sağlık seminerleri ise belli kurallar çerçevesinde semt sakinlerine açık.

1984’te taşındıkları 17 dönümlük bir alan üzerine kurulu olan Moda Deniz Kulübü içerisinde dernek lokali, restoran, bar, toplantı salonları, sergi alanları, voleybol ve tenis sahası, yüzme havuzu, jimnastik aletleri, balıkçılar için banklar ve dinlenme alanları yer alıyor. Ayhan Alpakın, kulübün faaliyetleri hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Üyeler arasındaki dostluğu, sevgiyi pekiştirmek için sosyal etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bir yandan da sosyal sorumluluk çerçevemizde; denizcilik fakültesi öğrencilerine, çalışanlarımızın üniversite ve lisede öğrenim gören çocuklarına burslar veriyoruz. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını her ay çocuk tiyatrosuna davet ediyor; yılda iki kez kumanyalı Boğaz turu yapıyoruz. Yine bu kapsamda semt sakinlerine bedelsiz tenis kursu veriyoruz. Yetişkinlere temel yelkencilik kursları düzenliyoruz. Üniversitelerin yelken kulüplerine ev sahipliği yapıyor; mekan sponsoru oluyoruz. Yılda 10 ila 12 yat yarışı düzenliyoruz. Orada ihtisas kulüplerini yanımıza alıyoruz. Sergi alanında ayda bir ya da iki kez sergi, konferans, konserler düzenliyoruz.”

Türkiye mutfak tarihinde önemli bir yeri var

Moda Deniz Kulübü, sosyal ve kültürel olarak ülkeye yaptığı katkılarının yanı sıra Cumhuriyetin ilk yıllarında başkentteki üst düzey bürokratlara mutfak kültürünü öğreten Süreyya’nın yaz aylarında işlettiği bir yer olduğundan mutfak tarihinde büyük öneme sahip. Kulübün mönüsünde İstanbul ve Rus Mutfağı’ndan tatlara yer verilmiş. Ayhan Alpakın, bunun hikayesini şöyle anlatıyor: “Atatürk’ün isteği üzerine İstanbul’dan gelen Gürcü asıllı Karpiç Baba, 1928 yılında Ankara’nın ilk çağdaş lokantasını açar. Batılı tarzda yeme-içme alışkanlıkları ve sofra adabını Ankara’ya yerleştirmek misyonunu üstlenen lokanta, mutfak dünyasına önemli isimler yetiştiren bir yer de olmuştur. Atatürk’ün Karpiç’i eğitim amaçlı getirdiği de söylenir. Karpiç’in yanında uzun yıllar çalışan Rus göçmen Serj Homyak yani bizim tanıdığımız adıyla Süreyya, yaz aylarında Moda Deniz Kulübü’nün metrdotelliğini yapıyor. Dolayısıyla o Rus Mutfağı’ndan esinleniyor. Kievski, beef strogonof, kuzu karski, kabak tava, parfe, sarı votka, yemeklerden önce turşu ikramı gibi lezzetler bizim geleneğimizde vardır ve her geçen gün daha da öne çıkarıyoruz. Ağırlıklı olarak İstanbul mezelerimiz var… Şimdiki şefimiz Feyyaz Doğan da Süreyya ile birlikte çalışmış bir şef ve 30 yılı aşkın süredir mutfağımız ona emanet. Amacımız; bizim genimizde, tarihimizde, kültürümüzde olan lezzetleri gerçekten iyi bir şekilde vermek.”

Moda Deniz Kulübü içerisinde yılın her ayı açık olan Teras Restaurant, kış aylarında cumartesi akşamları açık olan The Club Restaurant, bir bar ve bir de büyük balo salonu bulunuyor. Büyük balo salonunda kış mevsiminde her pazar brunch ya da daha büyük bütçeli konser organizasyonları yapılıyor. Büyük balo salonu 400 kişiye kadar, The Club 150 kişiye, Teras Restaurant 140 kişiye kadar konuk ağırlayabiliyor. Yaz mevsiminde Veranda Cafe Restaurant ve havuz başında Snack Cafe devreye giriyor.

Şef Süreyya’nın mirası kulübün mönüsünde yaşıyor

1950’li yıllardan sonra kulübün alt kısmını, Karpiç’in eski metrdotellerinden Rus Serj Homyak yani bizim tanıdığımız adıyla Süreyya yönetmeye başlıyor. Türk-Rus-Fransız karışımı mutfağıyla bir marka haline gelen Süreyya’nın mirası, halen kulübün mönüsünde yaşıyor.

Moda Deniz Kulübü’nün mutfağında 30 yılı aşkın süredir Şef Feyyaz Doğan ve ekibi var. Şef Feyyaz Doğan, 1975 yılında Süreyya Bey ile tanışıyor. Bulaşıkçılıkla başlıyor işe, kısa süre sonra mutfağa geçiyor ve 1984 yılında kulübün şefi oluyor. Şef Doğan, kulübün mutfak konseptiyle ilgili şunları söylüyor: “Mönümüzde sadelik ve sağlıklı yemekler öne çıkıyor. Yılda iki kez mevsime göre mönüde değişiklik yapıyoruz. Rus Mutfağı’ndan lezzetler bize Süreyya Bey’den miras. Kievski, beef strogonof, kuzu karski, dil möniyer, piroşki, kabak tava gibi lezzetlerimiz, eski reçetelerimizle hazırlanıyor. Kendi yaptığımız salatalık turşusu buranın geleneksel lezzetidir. Yemeklerden önce ikram ederiz. Kuzu karski, dana lokum spesiyal yemeklerimiz olarak öne çıkıyor. Meze seçeneklerinde; patlıcan salatası, mumlu balık yumurtası, tuzda somon olarak bilinen gravlaks, midye dolma gibi tatlarımız çok özel. Tatlılarda limon parfe mönünün klasiklerinden… Parfenin içerisinde tutti frutti meyve, dondurma, krema ve likör var. Üzerinde de süt ve şekerle yaptığımız duvak var. Özel isteğe göre çikolatalı ya da portakallı da yapıyoruz.”

Kalamış Koyu, Tarihi Moda İskelesi ve Adalar manzarasıyla eşsiz bir lokasyonda yer alan tarihi kulüp, düğün, nişan, gala yemekleri, özel ve kurumsal tüm davetlere de ev sahipliği yapıyor.

www.modadenizkulubu.org.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha