13 Temmuz 2024, Cumartesi

Özlenen lezzetlerin adresi Mahir Lokantası

Özlenen lezzetlerin adresi Mahir Lokantası
İstanbul Osmanbey’de beş yıldır misafirlerine lezzetli seçenekler sunan Mahir Lokantası, Anadolu Mutfağı’nın en güzel örnekleri için keyifli bir alternatif. Kalite ve lezzet anlayışıyla ün yapan mekanda, orijinaline uygun şekilde hazırlanan seçenekler arasından seçim yapmaksa hayli zor…

Mahir Lokantası’nın kurucusu ve şefi Mahir Nazlıcan, Diyarbakır’daki Kaburgacı Selim Amca’nın oğlu olarak mutfakla iç içe yetişmiş, ardından da kendi restoranını açarak sektöre yeni bir marka kazandırmış başarılı bir isim. Hayalindeki lokantanın temellerini beş yıl önce babasından destur alarak atan Mahir Nazlıcan, mutfağa ilk girdiği andaki heyecanıyla çalışmalarını sürdürüyor. Nazlıcan’ın en büyük hayali ise İstanbul’un en iyi yemekçisi olmak… Nazlıcan, “Başta elbette zorlandığım zamanlar oldu ama artık ‘yemek’ denince akla gelen lokantalardan biriyiz. Her kesimden misafiri ağırlıyoruz” diyor.

Odak noktası; lezzet
Mahir Lokantası’nda servis her gün 11:45’te başlıyor, tezgahtaki sulu yemeklerse her gün değişiyor. Türkiye’nin her bölgesinden çeşitli yöresel ve sulu yemeklerin misafirlere sunulduğu mekanda, taş fırında hazırlanan lahmacun, pide ve kebap çeşitleri de hayli ilgi görüyor. Kuzu incikten papaz yahniye, taze fasulyeden ıspanağa kadar her damak tadına uyum sağlayabilecek çeşitlerin tezgahta yer aldığı lokantada, çorbalar da lezzetiyle dikkat çekiyor. Pöç çorbasından süzme mercimeğe, sebze çorbasından Antep yuvalamaya kadar 6-7 çeşit çorba misafirlere sunuluyor. Ayak paça ise Salı ve Perşembe günleri mevcut.

Nazlıcan, “Mutfağımız her ne kadar Güneydoğu ağırlıklı olsa da Türkiye’nin hemen her yerinden yemekler hazırlıyoruz. Örneğin, burada Manisa çökertme kebabından Karadeniz karalahana sarmasına kadar birçok lezzetle karşılaşabilirsiniz. Her yemeği orijinaline uygun yapmaya özen gösteriyoruz. Çok çeşitten uzak duruyor ve 13-14 çeşitle sınırlı kalıyoruz. Ayrıca klasik beyaz masa örtülerimizle özlenen lokanta atmosferini de burada misafirlerimize sunmaya özen gösteriyoruz” diyor.

Taş fırından çıtır çıtır lahmacun

Sulu yemekler dışında lahmacun ve pide gibi taş fırın lezzetleriyle de misafirlerinden tam not alan Mahir Lokantası’nda mutlaka tadılması gereken seçeneklerden biri kesinlikle lahmacun… Urfa işi hazırlanan lahmacunda kullanılan ürünlerin oranı ve hamurun kıvamı gibi tüm detaylar lezzetli bir lahmacun deneyimi yaşatıyor. Nazlıcan, “Lahmacun konusunda İstanbul’un en iyilerinden biri de biziz. Bu konuda gerçekten iddialıyız. Kuzu ve dana eti kullanıyor, sebzelerin suyunu mutlaka alarak lahmacunu hazırlıyoruz. Ustamız da çok maharetli… Kaliteli ürünler maharetli ellerle buluşunca sonuç da iyi oluyor” diyor. İyi lezzet için doğru malzeme tedarikine özen gösterilen Mahir Lokantası’nda birçok ürün yöresinden geliyor. Salça ve baharatlar ise mutlaka Diyarbakır’dan temin ediliyor.

Mahir Lokantası’nda Antep yuvalama çorbası, papaz yahni, kuzu incik ve içli köfte de mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında bulunuyor. İçli köfte ve mumbar gibi özel tatlar mutlaka Mahir Nazlıcan’ın elinden çıkıyor. Haşlama yapılan içli köftede kullanılan reyhan ise misafirlere özel bir lezzet sunuyor. Genelde dana etiyle yapılan papaz yahni de Mahir Lokantası’nda kuzu etiyle yapılıyor. Yemeklerde kullanılan parça etler kuzudan, kıymalar ise dana etinden tercih ediliyor.

Lahmacun zincirleri geliyor

Mahir Lokantası’nın yıldız lezzetlerinden lahmacun, yakın zamanda tek başına ayrı bir marka olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Başarı dolu bir beş yılı geride bıraktıklarını söyleyen Nazlıcan, “Özellikle bizim konseptimizde bir lokantanın şubeleşmesini pek sağlıklı bulmuyorum. İşin başında olmak gerektiğini düşünüyorum. Yakın zaman için hedefimiz ise tek bir ürünle ayrı bir marka yaratmak. Bunu da lahmacunumuzla yapmayı planlıyoruz. 5-6 masası bulunan Mahir Lahmacunları şubeleri açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyor.

www.mahirlokantasi.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha