Gıda sektörünün nabzı WorldFood İstanbul’da atacak

Gıda sektörünün nabzı WorldFood İstanbul’da atacak
2018 yılında 29 ülkeden 430 katılımcı, 133 ülkeden 16.085 ziyaretçiye ev sahipliği yapan WorldFood İstanbul’un 27’ncisi 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşiyor.

4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 1.000’den fazla markanın katılımıyla gerçekleşecek olan 27. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı -WorldFood İstanbul başlıyor. Fuar’da, sektörün ekonomisi derinlemesine ele alınarak gıda ve gastronomi alanında yaşanan en yeni gelişmeler, uluslararası rekabetteki son durum ve sektöre dair veriler dört gün boyunca gerçekleşecek paneller ve konferanslarla ele alınacak.

Geçen yıl 2017 yılına göre uluslararası ziyaretçi oranında yüzde 52 artış yakalayan WorldFood İstanbul, 2018 yılında 29 ülkeden 430 katılımcı, 133 ülkeden 16 bin 85 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Fuar dört günde, katılımcılarına toplamda 339 milyon Euro’nun üzerinde yeni iş hacmi potansiyeli yaratma imkanı sağladı. Bu yıl ise yükselen bir grafikle 45 ülkeden, 500 katılımcı ve 20 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

Gıda sektöründe ihracatı arttırmak için fuar katılımlarının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Fuar Direktörü Semi Benbanaste şunları söyledi: “Ülkemiz bu alanda eşsiz bir potansiyel taşıyor. Mutfağımıza ve gıda ürünlerimize gösterilen ilgi de bunun en büyük kanıtı. Ancak bu yıl ihracat rakamlarımız istenilen ölçüde değil. Bildiğimiz gibi, tüm dünya ekonomisini sarsan küresel ve bölgesel gelişmelerin etkisi ekonomimize de yansıyor. Bu durum içeride ve dışarıda tüketim oranlarını aşağı çekiyor. Bu süreçten etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye’de ihracat artışının miktar ve değer olarak durağanlaştığını söyleyebiliriz. Maalesef 2019 yılı Ocak-Haziran Dönemi’nde gıda ürünleri ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 7,65 milyar Dolar olarak gerc¸ekles¸mis¸tir. İhracat miktar ve değer olarak gerilemiştir. Aynı dönemde bitkisel ürünler ihracatı yu¨zde 6,0 düşerek 3,15 milyar Dolara inmiştir. Bitkisel ürünleri olus¸turan sebzeler, meyveler, yagˆlı tohumlar ve mamulleri, hububat ve unlu mamullerin tamamında ihracat du¨s¸mu¨s¸tu¨r. Olumsuz görünen tabloyu lehimize çevirebilmek için kadim mutfağımızı zenginleştiren özgün ve çeşitli tarım ürünlerimizin; entegre bir üretim, saklama, ambalajlama ve ihracat süreci sonucunda ihraç edilmesi oldukça önemli.”

Dört gün boyunca fuarla eş zamanlı gerçekleşecek etkinlik programında konferanslar, katılımcı sunumları, şef şovları, yarışmalar ve tadım şovları ile sektörün üst düzey karar vericileri, departman direktörleri, ünlü şefler ve teknoloji uzmanları bir araya gelecek. Gıda ve içecek sektöründe faaliyet gösteren üretici, toptancı, perakendeci ve ithalatçı sektör profesyonelleri yanında, lojistik çözümler ve sağlık ürünleri kategorisinden de önemli isimler programda yer alacak. WorldFood İstanbul katılımcıları, 2020 yol haritalarını çizmek, yeni satış stratejileri oluşturmak ve müşterilerinin memnuniyetini üst düzeye çıkaracak yöntemler belirlemek konusunda yardımcı olacak pek çok güncel bilgiye erişecekler.

Ünlü şefler şov mutfağında

Aşçılar Derneği iş birliği ve Kayalar Mutfak mutfak ekipmanları sponsorluğunda gerçekleşecek tadım şovlarında mutfak profesyonelleri malzemeyi tanıma ve trendlere hakim olma şansını yakalayacak. Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ay, Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necat Çuhadar, Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Açıkça, Suvla Executive Chef’i Ersin Avşar ve Executive Chef Rüzgar Sünbül şov yapacak şefler arasında. Ayrıca katılımcı firmaların yeni ürünler ve yeni tekniklerle yapacakları yemek şovları tüm ziyaretçiler için ilham kaynağı olacak. Şef Emrah Fandaklı, Şef Rafet İnce ve Şef Burçin Bilge şov mutfağında hünerlerini sergileyecekler.

WorldFood İstanbul’da ihtiyaç sahipleri de unutulmayacak!

WorldFood İstanbul’un önemli destekçilerinden olan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ve ITE Turkey bu yıl da iş birliği yaparak fuar kapsamında bir de sosyal sorumluluk projesine imza atacak. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fuar sonrası katılımcıların stantlarında kalan ve geri götürmeyecekleri gıda ürünleri bağış olarak toplanacak. Bu çerçevede; makarna, salça, konserve, baharat, bisküvi ve çikolata gibi muhtelif ürünlerin toplanacağı bu ürünler TİDER’in Bağcılar Destek Marketi aracılığıyla ihtiyaç sahipleriyle buluşturulacak.

Yorum Yaz

 
 
  captcha