15 Temmuz 2024, Pazartesi

Knorr sofrası, baharat dünyasına keyifli bir yolculuk için kuruldu

Knorr sofrası, baharat dünyasına keyifli bir yolculuk için kuruldu
Knorr çeşnileriyle hazırlanan ve 5 duyuya hitap eden lezzet deneyiminde, baharat dünyasının kapıları tarih, koku ve beslenme uzmanlarıyla aralandı.

Knorr, çeşni kültürünü geleneksel bir yöntem olan kurutma ile hazırlanan yemek harçlarıyla sürdürüyor. Mevsiminde toplanarak özenle seçilen sebze ve baharatı kurutarak, ideal karışımla sunan Knorr, Fırında Tavuk Çeşnisi ve Yeni Anne Köftesi Harcı ile sofralara, yemeklere ve damaklara lezzeti getiriyor.

Dünyanın 190 ülkesinde 200 yıla yakın deneyimiyle her evde pratik, doğal ve lezzetli sofralar için ürünler sunan Knorr çeşnileriyle, baharat dünyasının kapılarını tarih, koku ve beslenme uzmanlarının katıldığı gecede araladı. Unilever Gıda Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan evsahipliğinde, baharatın hayatımızdaki değeri ve yerinin irdelendiği etkinlikte, 5 duyuya hitap eden görsel, işitsel, tatsal, kokusal ve dokunsal bir deneyim yaşandı. Knorr şefinin baharatın yolculuğundan esinlenerek Knorr çeşnileriyle hazırladığı mönü tadıldı.

Unilever Gıda Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan, “Knorr olarak mevsiminde toplanmış en kaliteli malzemeleri kullanarak lezzetli, pratik ve farklı çözümler sunmaya devam ediyoruz. Knorr şeflerinin uzmanlığında özenle seçilmiş baharatı ve sebzeleri ideal ölçülerde titizlikle seçerek hazırladığımız yemek harçlarımızla, tüketicilerimizin yemek yapmaktan daha fazla keyif almasını sağlamaya çalışıyoruz. Baharatın hayatımızda, soframızda, yemeklerimizde yeri büyük… Türkiye’nin tat hafızasını yakalayabilmek hedefiyle harç serimizden köfte harcımız icin onlarca annemizin evine misafir olduk, tariflerini dinledik, yorumlarını aldık. Evde kullanılan baharatın ideal karışımından oluşan Anne köftesinin şeflerimizce en lezzetli bulunan reçetesini doğal malzemeler kullanarak geliştirdik ve tüketicilerimize sunduk. Aynı zamanda, Knorr Fırında Tavuk Çeşni serimiz ile saatlerce marine edilmiş gibi leziz ve dışı çıtır içi sulu sulu tavuklar pişirebilirsiniz. Knorr olarak ürünlerimizi geliştirirken ve üretirken Türkiye’de 2012’de başladığımız Sürdürülebilir Tarım Programı ile birlikte çalıştığımız 4 bin çiftçinin geleceğe dost tarım uygulamalarını hayata geçirmesini sağladık. Doğru sulama, gübreleme ve ilaçlama tekniklerinin kullanımını yaygınlaştırarak sürdürülebilir tarımı destekledik. Yüzde 100 sürdürebilir tarımla, domatesi Bursa Karacabey’den ve naneyi Gaziantep Nizip ve Manisa Salihli’den alıyoruz. 2020’ye kadar tüm sebzelerin tamamını sürdürülebilir tarım ile alacağız” dedi.

Tarihçi ve rehber Saffet Emre Tonguç, Baharat Yolu, İpek Yolu ve baharatın Avrupa ülkelerine taşındığı yer olan Mısır Çarşısı’nın öneminden söz ettiği gecede, Osmanlı mutfağında baharat kullanımı ile ülkemizi ziyaret eden dünyaca ünlü isimlerin Mısır Çarşısı ve baharata olan ilgilerini keyifli bir sohbetle paylaştı.

Koku uzmanı Vedat Ozan, tat duyusu ile koku duyusu arasındaki ilişkiyi anlatırken, baharat ve aromatik bitkilerin lezzet üzerindeki etkisine değindi. Ozan; “Baharatın uzman ellerde aromatik değeri muhafaza edilerek kurutulması ile kullanımı, taze hallerinin çok miktarda kullanımına eş bir lezzet ve koku algısı sağlar.” dedi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, doğal içerikleri ile yemeklerin tadında önemli rol oynayan baharatların beslenmemizdeki yerinden bahsetti. İlk insanların ateşle pişirmeyi öğrendiği günden bu yana baharat kullandığını ve “tatlandırma sanatını” çok eskiden keşfetmiş olduklarını söyledi. Kümeli; “Mutfakta kullanılan baharat, gelenekselleşmiş çeşnileme ve fırınlama yöntemi ile dengeli beslenmenin önemli unsurlarından birini teşkil ediyor” dedi

Yorum Yaz

 
 
  captcha