Cosmos Kadıköy; bir keyif ve lezzet serüveni

Cosmos Kadıköy; bir keyif ve lezzet serüveni
Kadıköy, mahalle aralarında açılan farklı konsept ve yeni nesil anlayışa sahip cafe’leriyle keyif kaşiflerinin uğrak noktası. Cosmos Kadıköy de konseptiyle fark yaratan, semtin samimiyetine yakışır bir mekan. Cosmos, evde ders çalışmaktan sıkılan öğrencilerin hem sosyalleşip hem de ders çalışabilecekleri, örneğine sık rastlanmayan bir konsepte sahip. Tabii konseptiyle sadece öğrencilerin değil, freelance çalışanların da mabedi olmaya aday.

Son dönemde Kadıköy’ün sosyal yaşamında tatlı bir değişim rüzgarı esiyor. Mahalle aralarında açılan farklı konsept ve yeni nesil anlayışa sahip cafe’leriyle keyif kaşiflerinin uğrak noktası olan Kadıköy, şehrin yeme-içme ve yaşam kültürünün ezberlerini bozuyor. Cosmos Kadıköy de konseptiyle fark yaratan ama semtin samimiyetine yakışır bir mekan olarak gözümüze çarpıyor.

Öğrencilerin mabedi olmaya aday

İlhamını “Cosmos: Bir Uzay Serüveni” belgeselinden alan Cosmos Cafe, sizi duvarındaki koca bir astronotla karşılıyor. Mekanın girişindeki ekranda “Cosmos: Bir Uzay Serüveni” belgeseli dönse de zihnimde Reha Erdem’in Kosmos filminden “Biraz aşk istiyorum, bir bardak da çay lütfen!” repliğiyle içeriye girdiğimizi fark ediyoruz. Samimiyetini girerken hissettiğiniz bir mekan olduğundan olsa gerek…

Cosmos, biri matematik, biri fizik, biri de kimya öğretmeni olan üç arkadaşın fikriyle hayat bulmuş. Başlangıcından bu yana fikirleriyle mekanın ortaya çıkmasına destek veren Umut Eker de sonrasında işe dahil olmuş ve şimdi mekanın işletmeciliğini yapıyor. Cosmos, öncelikle evde ders çalışmaktan sıkılan öğrencilerin hem sosyalleşip hem de ders çalışabilecekleri, örneğine sık rastlanmayan bir konsepte sahip. Tabii konseptiyle sadece öğrencilerin değil, freelance çalışanların da mabedi olmaya aday.

Konforlu, sıcak ve samimi

Cosmos, giriş alanı, iç kısmı ve üst katıyla üç salona sahip. Toplam 80 kişiye kadar konuk ağırlayabilen mekanın üst katı daha çok öğretmen ve öğrencilerin buluşma alanı olarak kullanılıyor. Bu katta yer alan ve üzerinde kimi zaman günün sorusu kimi zaman bir şiirin dizeleri yazan kara tahtalar, hem dekoratif hem de işlevsel bir detay olarak göze çarpıyor. Bu kara tahtalara bazen fizik, matematik, kimya, coğrafya soruları yazılıyor ve onları o gün çözen öğrenciye küçük sürprizler yapılıyor. Bu, kimi zaman bir waffle kimi zaman bir kahve olabiliyor. Girişteki tuğla duvarları, iç dekorasyondaki ahşap detayları, rahat oturma imkanı sunan sedirleri ve her masanın altına yerleştirilen prizleriyle gelen konukların uzun süreler vakit geçirebileceği konforlu, sıcak ve samimi bir ortam yaratılmış. Mekanın içindeki kahve barı ise, bu konuda iddialarını destekler nitelikte.

İnsanların sosyalleşmek için geldiği bir yer olmayı amaçladıklarını söyleyen Cosmos İşletme Ortağı Umut Eker, “Buranın sıcak, samimi ve arkadaş ortamı gibi bir yer olmasına çalışıyoruz. İnsanların telefonunu elinden düşürmediği bir dönemde buraya gelen konukların ilk tercih ettiği şeyin bu olmadığını, sosyalleştiklerini görmek çok keyif verici. Mekanımızda dört televizyonumuz var. Ara ara ortak yayın yapıyoruz ama girişte ‘Cosmos: Bir Uzay Serüveni’ belgeseli sürekli dönüyor. Burada toplantılar, doğum günü partileri, çalıştay gibi çeşitli grup etkinliklerine de ev sahipliği yapıyoruz” diyor. Eker, Cosmos Kadıköy’ün yanı sıra Cosmos Ataşehir gibi başka bir semtte ve daha büyük bir alanda yeni bir şube açmayı planladıklarını belirtiyor.

Waffle’ın yeni adresi

Sabah saat 08:00’da kapılarını açan Cosmos’ta sabahları iki çeşit kahvaltı servisi veriliyor. Biri oldukça doyurucu, rahat ve uzun süre keyifle yiyeceğiniz Cosmos Kahvaltı. Diğeri ise kahvaltı yapmaya vakti olmayanlar için daha pratik olan mini kahvaltı… Bunun yanı sıra omlet, menemen, mini tost tabağı, gözleme ve krep gibi seçenekler de sunuluyor. Umut Eker, Cosmos’un mönüsü hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Mönümüzde dünya mutfağından tatlar var. Porsiyonlarımız çok iddialı; hatta büyüklüğünden şikayet eden müşteriler bile oldu. Buradan doymadan gidemezsiniz. Yemeklerimize gelince; quesedilla, burger, wrap, salata, makarna, beyaz et ve kırmızı et çeşitleri sunuyoruz. Meksikan soslu ızgara sebzeli krep, dağ kekikli tavuk, köfte, beğendili bonfile, ızgara tavuklu fettucine ve Akdeniz salata en sevilen yemeklerimiz. Bir de öğrencilere özel olarak küçük mönüler yaptık. Makarna-meşrubat, cheesecake-çay, gözleme-meşrubat gibi... Tatlılarımızdan waffle mönüye imzasını atıyor. Beyaz veya sütlü Belçika çikolatasıyla hazırladığımız waffle’ı meyve eşliğinde servis ediyoruz. Mozaik pasta, limonlu ve frambuazlı cheesecake, sufle gibi tatlılarımız da var.”

Cosmos’un içecek mönüsünde kahve çeşitleri, bitki çayları, frozen, milkshake, meyve kokteylleri ve çeşitli alkollü seçenekler yer alıyor. Sneakers mocha, ahududu mocha, Oreolu milkshake barista spesiyalleri olarak göze çarpıyor. Dağ çilekli, vanilyalı ve sakızlı Türk Kahvesi ve menengiç kahvesi de çok tercih edilen seçeneklerden…

Tel: 0216 550 35 34

Yorum Yaz

 
 
  captcha