13 Temmuz 2024, Cumartesi

Türkiye’nin en lezzetli festivali Adana’da başladı

Türkiye’nin en lezzetli festivali Adana’da başladı
Adana, tarihi günlerinden birini daha Lezzet Festivali ile yaşadı. Bir karnavallar ve festivaller kentine dönüşen ve lezzetin başkenti olarak anılan Adana, bu ününü düzenlenen ilk kez düzenlenen Lezzet Festivali ile taçlandırdı. Adanalıların yanı sıra yurtiçinden ve yurtdışından binlerce lezzet tutkununun katılımıyla düzenlenen 1. Adana Lezzet Festivali’nin açılışında mangallar yakıldı ve Adana Kebabı başta tüm yöresel lezzetler gelen konuklara tattırıldı. 1. Adana Lezzet Festivali gündüz ve gece olmak üzere düzenlenecek etkinliklerle tüm hafta sonu sürecek.

Adana Valiliği tarafından birçok kamu kurumuyla sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlenen 1.Adana Lezzet Festivali’nde lezzet stantları, Merkez Park Galeri Festival Alanında kuruldu. Buradaki 100’den fazla stantta lezzet ustaları ve şefler, farklı Adana lezzetlerini gastro şovlarla konuklara tanıttı. Adana kebabı başta olmak üzere, ciğer, şırdan, bici bici, analı kızlı çorbası, mumbar ve diğer yöresel yemekler de usta ve s¸eflerin sunumuyla ziyaretçilere ikram edildi. Tüm Adana lezzetleri için atölye çalışmalarının da yapıldığı festivalde Adana’nın yemek kültürü ile ilgili olarak söyleşi ve paneller de düzenlendi.

Festivalin açılış töreninde bir konuşma yapan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana’nın Portakal Çiçeği Karnavalı, Adana Film Festivali, Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali, Kebap Festivali ve Rock Festivali ile çok önemli bir atılım yaptığını belirtti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, Adana’nın marka kent olma yolunda attığı adımların önemine işaret ederek, Yemeklerimizi tek isim altında sunabiliyor ve bilinirliliğini arttırabiliyorsak dışarıda sesimiz çıksın, başımız dik olsun. Biz bunu halledemezsek yemeklerimizden marka çıkmaz’’ diye konuştu.

Yemeğin ve kebabın gündelik bir ihtiyaç gidermekten daha çok yaşam tarzı haline geldiği kentte, Adana dışından gelen lezzet tutkunlarına Adana’nın tüm dünyaya mal olmuş kebabını ve gizli kalmış birçok yöresel lezzetini tattırmak amacıyla bir çok etkinlik düzenlendi.Festival alanında Adana lezzet standlarının yanı sıra dört sahne de kuruldu. Ana sahnede Cüneyt Asan, Sahrap Soysal gibi ünlü şeflerden gastro şovlar izlenirken, ikinci sahnede Adnan Şahin, Dilara Koçak gibi uzmanlarla Adana mutfağının tarihsel gelişiminden, Adana tatlılarına kadar çeşitli söyleşiler gerçekleştirildi. Bir diğer alanda ise kebap yapımı, içli köfte yapımı gibi atölye çalışmaları da büyük ilgi gördü.

Pamuk ve narenciye hasadı da yapıldı

Türkiye’nin en önemli seyahat acentelerinin de tur programlarına da dahil olan festivale gelenler, Adana’ya has yöresel lezzetleri tatmanın yanında Adana’nın kültürel zenginliklerini de öğrenme fırsatını buldular.Kentin tarihi mekanlarını ziyaret eden konuklar, pamuk ve narenciye hasadına da katıldılar. Yeme-içme etkinliklerinin yanında özellikle Turgut Özal Bulvarı'nda da müzik başta olmak üzere çeşitli eğlenceli sokak etkinlikleri de düzenlendi. Bulvar boyunca konuklar lezzet noktalarını gezerken aynı zamanda yürüme alanında Adanalı gösteri sanatçıların hünerlerini seyrettiler.

Adana’da turizm patlaması yaşanıyor

Bir festivaller ve karnavallar kentine dönüşen Adana’nın turizm pastasından aldığı pay da her geçen yıl katlanarak artıyor. Yıllardır gerçekleştirilen Adana Film Festivali, beş yıldır düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı, Uluslararası Tiyatro Festivali, Geleneksel El Sanatları Festivali, Food& Music Festivali ve Rock Festivali gibi birçok başarılı organizasyona imza atan Adana’ya son beş yılda gelen yerli ve yabancı turist sayısında yüzde 100’e yakın artış meydana geldi. Bu süre içinde düzenlenen organizasyonlara günü birlik gelenler, havayolunu kullanmayanlar ve konaklama yapmayanlar dahil edilmedi. Bu turistlerin de dahil edilmesiyle kente gelen turist sayısının çok daha fazla olduğu kaydediliyor.

2012 yılında 114 bin 266’sı yabancı, 429 bin 799’u yerli olmak üzere Adana’da konaklayan toplam turist sayısı 544 bin 65 iken bu sayı 2016 yılında 911 bine ulaştı. 2017 yılının ilk 8 ayında ise toplam turist sayısı 704 bin 672 olarak gerçekleşti. Adana’ya bu yıl gelen turist sayısının yıl sonuna kadar 1 milyonu aşarak bir rekor kırması bekleniyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha