13 Temmuz 2024, Cumartesi

Okullu genç şeflere istihdam garantisi

Okullu genç şeflere istihdam garantisi
Gastronomi turizminin gelişmesine katkı sunulmasının yanı sıra turizm meslek liselerinden mezun olanlara istihdam sağlanması amaçlanan ‘Sektör Yetenek Avında’ projesi devam ediyor. TÜROB’un MEB ve Gastronometro işbirliğiyle düzenleyeceği Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması, 27 Şubat’ta gerçekleştirilecek. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Konaklama sektörü olarak turizm meslek liselerinden mezun olan tüm kalifiye çalışanlara talip olmaya devam ediyoruz” dedi. Gastronometro Direktörü Maximilian Thomae ise “Türk Mutfağı'nı geliştirip geleceğe taşıyacak gençlerin eğitimine ve istihdamına katkı sunduğumuz için büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin eğitim gördükleri alanlarda istihdam edilmelerinin yolunu açacak olan ‘Sektör Yetenek Avında’ projesinde geri sayım başladı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlamasının yanı sıra turizm meslek liselerinden mezun olanlara da istihdam sağlamak amacıyla başlattığı ‘Sektör Yetenek Avında’ projesi bu yıl da devam ediyor. TÜROB’un, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve Gastronometro desteğiyle ilkini geçen yıl düzenlediği Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması, 27 Şubat 2019 tarihinde Güneşli’de bulunan Gastronometro’da ikinci kez gerçekleştirilecek. Yarışmada kazananlar 28 Şubat’ta açıklanacak ve aynı gün yine Gastronometro’da sektörden yoğun katılımla ödül töreni düzenlenecek. 12 okulun öğrencilerinin kıyasıya yarışacağı ve jüri başkanlığını Şef Vedat Başaran’ın yapacağı yarışma tamamen sosyal sorumluluk amacını taşıyor. Bu projeyle turizm otelcilik sektörünün nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması ve meslek lisesi mezunlarının eğitim aldıkları alanda istihdam edilme imkanlarının arttırılması ana hedef olarak belirlendi.

“Kalifiye eleman eksikliği var”

Projeyle ilgili bilgi veren TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Geçen yıl yarışmanın ilkini gerçekleştirmiştik ve çok başarılı bir organizasyon oldu. Sadece yarışmada dereceye girenler değil, yarışmaya katılanların çoğuna konaklama sektörü olarak staj imkanı sunduk. Amacımız mezun olan öğrencilerin sektörümüzde kalıcı bir şekilde istihdam edilmelerini sağlamak. Çünkü kalifiye çalışan eksikliğinin en fazla hissedildiği sektörlerden biriyiz. Konaklama sektörü olarak turizm meslek liselerinden mezun olan tüm kalifiye çalışanlara talip olmaya devam ediyoruz” dedi.

“Diğer alanları da dahil edeceğiz”

TÜROB olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Gastronometro ile birlikte turizm otelcilik sektörü ve meslek liseleri arasında bir köprü oluşturmak üzere bir iş birliğine ilk adımı geçen yılki ilk yarışma ile attıklarını hatırlatan Bayındır, “Meslek liselerini sektöre kazandırma hedefiyle yola çıktık. Böyle bir yarışma fikrinin doğmasında en büyük rolü, konaklama sektörünün yaşadığı kalifiye çalışan sıkıntısı oynadı. Sadece aşçılar ve mutfak konusunda değil, konaklama sektörünün tüm çalışma alanlarında bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Bu yüzden geleneksel hale getirdiğimiz bu yarışmanın kapsamını genişleteceğiz. Kat hizmetleri, ön büro, servis vs. kategorilerini de yarışmaya dahil edeceğiz. Konaklama sektörü olarak turizm meslek liselerinden mezun olan tüm kalifiye çalışanlara talibiz. Meslek liseleri bizim ana istihdam kaynağımız olmalı” diye konuştu.

“Türk Mutfağı dünyada ilk 5’te”

Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro ile Türk Mutfağı ve değerlerine sahip çıkmayı hedeflediklerini dile getiren Gastronometro Direktörü Maximilian Thomae ise projeyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Türk Mutfağı dünyanın en iyi beş mutfağı içerisinde yer alıyor ve çok büyük bir potansiyel barındırıyor. Bu mutfağı geliştirip geleceğe taşıyanlar ise hiç kuşkusuz bugünün gençleri olacak. O nedenle Gastronometro olarak, TÜROB ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği gerçekleştirdiğimiz “Sektör Yetenek Avında” projesine büyük önem veriyoruz. Tüm detayları üzerinde titizlikle çalıştığımız bu proje ile sektörün böylesine yetenekli gençleri kazanmasına destek verdiğimiz için de ayrıca mutluyuz.”

Yarışmaya katılacak okullar

1-Selahattin Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

2-Kadıköy Mualla Selcanoğlu Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

3-Kumburgaz Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

4-Küçükçekmece İMKB Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

5-Şişli Kervansaray Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

6-Asım Kibar Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

7-Etiler Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

8-Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

9-M. İhsan Mermerci Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

10-Selimpaşa İMKB Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

11-Katip Mustafa Çelebi Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

12-Şile Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Yarışma jürisi

Maximilian Thomae (Direktör/GastronoMetro)

Vedat Başaran (Şef/TÜROB Yarışma Koordinatörü)

Gökmen Sözen (Genel Müdür / Foodinlife)

Doç.Dr.Özge Samancı (Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı/Özyeğin Üniversitesi)

Sezai Erdoğan (Executive Chef / Çırağan Sarayı)

Tolga Özkaya (Executive Chef / The Marmara Taksim)

Ali Ronay (Executive Chef / Swissotel the Bosphorus)

Hasan Sabuncu (F&B Müdürü / Hilton İstanbul Bosphorus)

Mustafa Emirli (Ecolab Türkiye Eğitim Müdürü)

Yorum Yaz

 
 
  captcha