15 Temmuz 2024, Pazartesi

Fatma Şahin “GastroAntep yolculuğumuz aslında bir insanlık yolculuğu”

Fatma Şahin “GastroAntep yolculuğumuz aslında bir insanlık yolculuğu”
Gaziantep, kadim mutfağıyla tekrar dünya sahnesine çıkmaya hazırlanıyor. Gaziantep gastronomisinin dünyaya açılmasında önemli mihenk taşlarından olan Uluslararası GastroAntep Festivali’nin dördüncüsü bu yıl, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile iş birliği içinde, 15-18 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, gurmeler, yaşam koçları, diyetisyenler, gıda üreticileri, gastronomi öğrencileri, tarım üreticileri, tedarikçiler, akademisyenler ve sektör temsilcileri Gaziantep’te bir araya gelecek. Festivalle ilgili Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den bilgi aldık.

GastroAntep’in bu yılki temasından ve festival programından bahseder misiniz? GastroAntep’in bu yılki teması: Sürdürülebilirlik. Bu tema sadece kaynakların verimli ve devamlı kullanılabilirliğini değil; geleneklerin korunmasını, yaz kış yöresel lezzetlerin kullanılabilirliğini, koruma-saklama-ulaştırma kriterlerinin çalışılmasını, tarifler üzerinden uzak kültürlerin menülerinde de var olma mücadelesini, turizmde tekraren tercih nedeni olabilmeyi de anlatıyor. Gazi şehrin geniş mutfak kültürünü global arenaya taşıyacak festivalde; Michelin yıldızlı şefleri, UNESCO gastronomi şehirleri temsilcilerinin Gaziantep’in yöresel ürünleriyle düzenleyeceği workshop etkinliklerinin yanı sıra sürdürülebilirlik ve biyoçeşitlilik üzerine sergiler,Coğrafi İşaret Çalıştayı gibi çok sayıda panel ve seminer düzenlenecek.

GastroAntep’in şehre katkıları neler olacak?

GastroAntep’in tek konusu elbette gelecek nesillere taşınacak lezzetlerimiz değil. Biz bu lezzetlerin yanı sıra, onların elde edilmesinde kullanılan yöresel gıda ürünlerinin ata tohumları ile korunarak yetişmesini sağlamayı; bu üretim sürecine doğayı tüketmeden,yenilenebilir kaynakları dahil ederek, yeşil şehir kimliğini de koruyarak doğal dönüşümü bozmamayı; kültürel değerleri koruyarak nesillere aktarmayı; geleneksel mutfağın dünya mutfağı ile buluşmasını; ürünlerin sınırlar ötesine taşınabilirliğini; gıda, mutfak, sofra ve yemek başlıklarının her birinin Gaziantep’e has özelliklerinin ve kültürünün korunarak dünyaya sunulup, tanıtılıp, taşınmasını amaçlıyoruz.

Kaç kişinin katılımı bekleniyor?

Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, gurmeler, yaşam koçları, diyetisyenler, gıda üreticileri, gastronomi öğrencileri, tarım üreticileri, tedarikçiler, akademisyenler ve sektör temsilcileri bir araya getirecek festival, bu yıl 2 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Gaziantep, gastronomi festivalleri konusunda öncü oldu. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bizim GastroAntep yolculuğumuz aslında bir insanlık yolculuğu. Kişi başına düşen gelire bakmıyor milletler artık. Geçtiğimiz zor dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük miras bilim ve akıl. Elimizdeki toprağın bizi nereye götüreceğini iyi analiz edeceğiz. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde ekonomik kalkınmayla birlikte insani ve çevresel kalkınmanın mutlaka yapılması gerektiğini, yapılmadığında büyük sorunlar yaşanacağı ifade ediliyor. Söylemlerin eyleme dönüşmediğinde küresel ısınmanın nasıl arttığını, Antarktika’ya gittiğimde buzulların nasıl eridiğini gördük. Bu zor zamanda ne yapıp ne yapmamamız gerektiği ile ilgili bir bakışımız var. Bu yılki temamız: Sürdürülebilirlik. Dünya sürdürülebilirliği konuşuyor. Sürdürülebilir kalkınma için gastronomi. O yüzden biz kebap, lahmacun, baklava şehri de değiliz. Vegan, vejetaryen, çölyak hastaları için oluşan özel menüler artık bunlarla da uzmanlaşıyor, uzmanlaştırıyoruz. Gastronomi artık bir destinasyon, bölgesel kalkınma. Ortak söylem, ortak eylem ve ortak dil, ortak hedef. Artık biz San Sebastian ile yarışıyoruz. Festival içeriğinde her şey var. Hep beraber bu festival coşkusunu beraber hissedelim. Gaziantep artık tam bir doğal eczane, şifa. Michelin yıldızlı şefler geliyor Gaziantep’e. Öğrenciler büyük bir ilgi gösteriyor. Bu ekibimizin sürdürülebilirliğiyle oldu. Kimi görmek, kimi duymak istiyorsanız bizde.

Festivalin uluslararası tanıtımı için neler yapıldı?

Gazi şehrin geniş mutfak kültürünü global arenaya taşıyan festival için Michelin yıldızlı şefleri davet edildi. Onların sunumları festivalde yer alırken, bizim ürünlerimiz de onların menülerinde yer alabilecek. Bu zamanla menülerde daha çok var olmamızı sağlayacak. Ayrıca ulusal ve uluslararası basın ile de irtibat halindeyiz. Gaziantep’in yöresel ürünleri ile düzenleyeceği workshop etkinliklerinin yanı sıra sürdürülebilirlik ve biyoçeşitlilik üzerine sergiler, Coğrafi İşaret Çalıştayı gibi çok sayıda panel ve seminer düzenlenecek. Festivalde ayrıca geziler, müze ziyaretleri, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik yer alacak. Bu festivalden aldığımız sonuçları sınırlarımız ötesine taşıyacağız bu veriler bizi tanıtırken bize yol da gösterecek.

www.gastroantepfest.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha