13 Temmuz 2024, Cumartesi

Denizden Taze Çıktı; Apiko

Denizden Taze Çıktı; Apiko
Apiko’da bir yandan lezzetli balık yemekleri yapmanın püf noktalarını öğrenirken bir yandan da Çiğdem Alagök’ün yaşamında gezintiye çıktığınız içinizi ısıtan, keyifli bir öykü okuyorsunuz.

Çiğdem Alagök, “Hafızalarımız dolayısıyla geçmişimiz kokulardan ve tatlardan oluşuyor bence. Zamanda yolculuk yapılırdı yapılmazdı tartışmalarının arasında kokular ve tatlar insan ruhunu alıyor ve varlığını bile unuttuğu bir apartmanın kapısına bırakıveriyor. Bir koku alıyorsunuz ve anneannenizin mutfak önlüğünün içinde kendinizi buluyorsunuz. Kokuları uzmanlarına bırakarak ben zaman yolculuğunun lezzet boyutunda kalayım ve sizi de dilimin döndüğünce bu yolculuğa ortak edeyim” diyerek okurları adeta balık tarifleri arasında otobiyografik bir gezintiye çıkarıyor.

Deniz ürünlerinin sürdürülebilir yaşamın temel kaynaklarından biri olduğuna inandığı için bu alanda uzmanlaşan Alagök, yıllardır edindiği deneyimlerle sardalya’dan somona, tekirden hamsiye, kalkandan ıstakoza kadar 59 lezzetli reçeteyi Apiko’da balık severlerle paylaşıyor. Türkiye‘nin ilk gastronomi bölümü mezunlarından olan Çiğdem Alagök, 2007 yılında Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nü bitirdikten sonra “iyi bir şef, iyi bir yönetici ve satışçı olmalıdır” düşüncesiyle aynı üniversitede pazarlama dalında MBA yaptı.

Profesyonel hayatı boyunca Ritz Carlton, Park Hyatt, Turkish Do&Co, W Hotel, Sardunya Catering Grubu gibi beş yıldızlı otel ve yiyecek-içecek endüstrilerinde çalıştı. 2012 yılında Sardunya Catering çatısı altındaki Bosphorus Brewing Company’nin mutfağını kuran Alagök, 2015 yılında yine grubun bünyesinde Karaköy Restaurant’ın mutfak servis koordinatörlüğüne geçti. Bilgi ve Bahçeşehir Üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yılların sektör profesyonelliğinin yanında hayallerinin peşinden gitme cesaretini her zaman cebinde tutan Çiğdem Alagök, 2017’de heyecanının peşinden gidip Londra’da, 2 Michelin yıldızlı dünyaca ünlü şef Brett Graham'ın restoranı The Ledbury’de staj yaptı. Pandemi döneminde “Beslem Et Ürünleri” projesini gerçekleştirerek endüstriyel donuk yemek segmentinde tarifler hazırladı.

Tüm bu profesyonel mutfak kariyerinin yanında denizin her halinin tutkunu olan Çiğdem Alagök hem 400’ün üzerinde dalışı olan bir derin dalış uzmanı hem de Mysogliola isimli mayo markasının kurucusu. Mavi besinlerin sürdürülebilir yaşamın temel kaynaklarından biri olacağına inanan Alagök, kendisini ekosistemin ve sürdürülebilirliğin savunucu bir şef olarak tanımlıyor ve sürdürülebilir geleceğin yolunun mutfaktan geçtiğine inanıyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha