15 Temmuz 2024, Pazartesi

Köşebaşı Ataşehir, klasik kebap anlayışını modernize ediyor

Köşebaşı Ataşehir, klasik kebap anlayışını modernize ediyor
Klasik kebap restoranı anlayışını yıkarak bir devrim yaratan ve geleneksel Türk Mutfağı’nda değişimin öncülerinden biri olan Köşebaşı, Adana ve Tarsus yöresi et yemeklerinin geleneksel lezzetlerini modern bir sunumla günümüze taşıyor. Hızlı büyümesini 2016’da da sürdüren Köşebaşı, son şubesini geçtiğimiz Aralık ayında İstanbul’un hızla yükselen bölgesi Ataşehir’de açtı. Her gittiği lokasyonda kendi müdavimlerini yaratan Köşebaşı, bölgenin vazgeçilmez restoranı olmayı hedefliyor.

Klasik kebap restoranı anlayışını yıkarak bir devrim yaratan ve geleneksel Türk Mutfağı’nda değişimin öncülerinden biri olan Köşebaşı, 1995 yılından bu yana Adana ve Tarsus yöresi et yemeklerinin geleneksel lezzetlerini modern bir sunumla günümüze taşıyor. Dünya standartlarında hizmet kalitesiyle misafirlerinden tam not alan marka, kurulduğundan bu yana dünya çapında ses getiren ödüllere ve başarılara imza atıyor.

Köşebaşı, 1999 yılında Conde Nast Traveller dergisinin 14 bin üyesi tarafından oluşturulan ‘Dünyanın En İyi 50 Restoranı’ listesinde Türkiye’yi temsil ederken, 2001 yılında ise İspanya’da düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı’nda ‘Uluslararası Turizm, Otelcilik ve Catering Endüstrileri’ ödülüne ‘Geleneksel Türk Mutfağını En İyi Yansıtan Restoran’ olarak layık görülüyor. 2003 yılında Time Dergisi’nin ‘İstanbul’daki En İyi Kebap Restoranı’ olarak sayfalarında yer verdiği Köşebaşı, bugün üç kıtada, dokuz ülkede, toplam 29 restoranıyla özgün yemek kültürünü yansıtmayı sürdürüyor. Hızlı büyümesini 2016’da da sürdüren Köşebaşı, son şubesini geçtiğimiz Aralık ayında İstanbul’un hızla yükselen bölgesi Ataşehir’de açtı. Köşebaşı Grubu Genel Müdürü Hasan Yeşilyurt ve Köşebaşı Ataşehir Yönetici Ortağı Erkan Tenç ile Köşebaşı’nı ve yeni şubenin detaylarını konuştuk.

Gelenekselliği modern sunumla birleştiriyor

Hasan Yeşilyurt, Köşebaşı’nın hikayesi hakkında kısaca şu bilgileri paylaştı: “Köşebaşı’nda Adana ve Tarsus yöresi mutfağından lezzetler sunuyoruz. 1995 yılında ilk açıldığımızda benzer mutfaklar sunan restoranlar vardı. Biz gelenekselliği modern sunumla birleştirerek yeni bir konsept ortaya koyduk. O dönemde benzerimiz mutfağa sahip lüks restoranlar daha şatafatlıydı. Son derece sade ama şık bir dekorasyonla, odağımızı lezzeti alarak faaliyete başladık. En önemli avantajımız, kurucu ortaklarımızın bu işin çok eski alaylı ustalarından olması. İki ortağımız salon operasyonlarından sorumlu, bir ortağımız da mutfak operasyonlarından… Mutfak operasyonlarından sorumlu ortağımız, İstanbul’da ilk Adana Kebabı’nı yapan meşhur Pala Ahmet’in torunu. Tüm şubelerimizin denetlemelerini, et alımlarını o yapıyor. Yurtdışında Körfez bölgesinde 14 şubemiz var. Orada Azadea Group isimli çok güçlü bir ortağımız var. Bahreyn’de ilk şubemizi 2010 yılında açtık. Beş yılda 10 şube olmayı hedeflerken, yedi yılda 14 şube olduk. Azadea Group’un müthiş bir organizasyon yapısı var. Bunun dışında Fas’ta bir şubemiz var ve yaz mevsimine doğru yeni bir şube açmayı planlanıyoruz. Azerbaycan’da bir şubemiz var. Bununla birlikte bu yıl Avrupa bölgesini hedefliyoruz.”

Köşebaşı’nın merkez bir mutfağı yok. Her şube yemekleri kendi mutfağında hazırlıyor. Tüm ürünler restoranlarda imal ediliyor. Etler aynı kanaldan tedarik ediliyor. Köşebaşı’nın etleri İstanbul’da ilk defa Adana kebap hazırlayan meşhur Pala Ahmet'in torunu ve markanın ortaklarından Sertan Usta tarafından alınıyor ve ihtiyaçları doğrultusunda bütün olarak şubelere dağıtılıyor. Merkezi kontrol ve denetimleri Köşebaşı olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen Yeşilyurt, “Restoranlardaki ekibimiz ya bizi önceden tanıyan ya da bizim farklı restoranlarımızda çalışmış arkadaşlar oluyor. Yeni çalışacak ekibi de restoranlarımızda eğitimden geçiriyoruz. Yeni açılan şubelerde merkezdeki kurucu takımımız bir süre görev alıyor. Salonun kritik noktalarına ustalarımızı yönlendiriyoruz ve o ustalar sistem oturana kadar restoranın başında oluyor” diyor.

Sadelik ve şıklık öne çıkıyor

Köşebaşı Ataşehir, Bağdat Caddesi’nde sonra Anadolu Yakası’nın ikinci şubesi. Bölgenin hızlı gelişen ve potansiyel arz eden bölgesinde 28 Aralık’ta açılan Köşebaşı Ataşehir’in Yönetici Ortağı Erkan Tenç, kısa sürede çok ilgi gördüklerinin altını çiziyor. Tenç, markayla tanışma hikayesini şöyle anlatıyor: “Köşebaşı ile tanışmam eskiye dayanıyor. Aile olarak sıklıkla gittiğimiz bir yerdi. Aklımızda Köşebaşı ile beraber bir yer açalım fikri hep vardı. 2,5 yıl önce bu fikir gündemimizdeydi ancak ülkenin genel durumu dolayısıyla biraz erteledik ve iyi bir lokasyon bulunca bu fikri hayata geçirdik.”

Köşebaşı, lokasyona göre değişebilen, sabit ürün ve dekorasyon konusunda esnek bir yapıya sahip. Köşebaşı Ataşehir’de sadelik ve şıklık ön plana çıkmış. İnsanların evlerindeki gibi rahat edebilecekleri modern bir yer olarak tasarlanan mekanda sıcak bir atmosfer yaratılmış. Ahşap detaylara doğal dokuların eşlik ettiği mekanın iç dekorasyonunda Tibet Mimarlık ve Köşebaşı Ailesi’nden destek alınmış.

Erkan Tenç, Köşebaşı Ataşehir hakkında şu bilgileri veriyor: “Köşebaşı Ataşehir, 400 metrekarelik bir alanda konumlanıyor. 180 kişilik kapasitesi, ocakbaşı konsepti ve çocuk oyun alanıyla misafirlerini ağırlıyor. Haftanın her günü 10:00 ile 23:00 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Mutfağımız 23:00’de kapansa da dileyen konuklar, 01:00’e kadar mekanda vakit geçirmeye devam edebiliyor. 32 kişilik bir ekiple hizmet veriyoruz. Vale ve paket servis çalışanlarımız da dahil. Hafta sonları 35 çeşit ürünle serpme kahvaltı servisi veriyoruz. Çocuk oyun alanı salonlarda yer alan televizyonlardan izlenebiliyor. Konuklarımız keyifle yemeklerini yiyebiliyor ve bir yandan da çocuklarının görebiliyor. Fenerbahçe Arena’ya yakın olduğumuz için maç öncesinde taraftarlar yoğun ilgi gösteriyor. İsteyen misafirler burada futbol ve basketbol maç yayınlarını izleyebiliyor. İki ayrı locamızda grup yemekleri, doğum günü gibi etkinliklere de yer veriyoruz.”

Etlerin tamamı kömür ızgarada pişiyor

Mönüde Köşebaşı’nın şaşlık kebabı, Tarsusi kebabı ve çöp şiş gibi alışılmış lezzetlerin yanı sıra Ataşehir şubesi için dana pirzola, kurabiye, pişmaniye adını verilen steak tarzında özel lezzetlere yer veriliyor. Mönünün yüzde 80’i kuzu eti ihtiva ediyor ama dana eti sevenler için de seçenekler sunuluyor. Ayrıca tavuk eti ile hazırlanan lezzetlerin de müdavimleri çok. Etlerin tamamı kömür ızgarada pişiyor. Taş fırında pişen lahmacun ve pide çeşitleri ağırlıklı olarak paket serviste tercih edilen seçeneklerden. Tatlı mönüsünde; künefe, irmik helvası, kirece yatırılmış tahinli kabak tatlısı, kaymak üzerine muz dilimleri, bal ve cevizle hazırlanan atom tatlısı oldukça iddialı. İçki mönüsünde ise, alkollü ve alkolsüz tüm içecek çeşitleri mevcut. Geniş bir kava sahip olan mekan, şarap konusunda da iddialı. Her gittiği lokasyonda kendi müdavimlerini yaratan Köşebaşı, bölgenin vazgeçilmez restoranı olma hedefiyle konuklarını ağırlıyor.

www.kosebasi.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha