13 Temmuz 2024, Cumartesi

Bakucha Vineyard Hotel &Spa, keyifli bir gastronomi vahası

Bakucha Vineyard Hotel &Spa, keyifli bir gastronomi vahası
Kuş sesleriyle uyanmak, dalından meyve toplamak ve doğayla iç içe birkaç gün geçirmek gibi şehirdeyken özlediğimiz ne varsa sunuyor; Bakucha Vineyard Hotel &Spa. Yerel malzemelerle hazırlanan lezzetleri ve sunduğu Spa hizmetiyle oldukça iddialı olan otel, farklı ve özlenen bir tatil deneyimi sunuyor.

Arkadia Bağları’nın tam ortasında konumlanan ve geçtiğimiz yıl Nisan ayında kapılarını açan Bakucha Vineyard Hotel &Spa, şehir kargaşasına mola vermek isteyenlerin uğrak noktası olacağa benziyor. Kırklareli’de Istranca Dağları’nın altındaki vadide yer alan işletmede, keyifli bir tatil için her detay mevcut. “2006 yılında bağları dikerken arazi içinde bir otel yapmayı planlamıştık ve doğanın içinde bir gastronomi vahası yaratma fikriyle yola çıktık” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Arca, otelin kuruluş hikayesini ve hizmetlerini anlattı.

Doğayla iç içe
200 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Arcadia Bağları içerisinde 35 hektar dikili bağ ve 20 hektarda meyve bahçesi yer alıyor. Zeynep Arca, “Bir miktar meşe korularının da korunduğu bu arazide hem tarım, hem gastronomi turizmi yapılan, hem de insanların gelip doğayla temas edebilecekleri bir alan yaratmaya çalıştık” diyor. Her biri özel teraslı 26 odası bulunan otelde doğanın önüne geçen hiçbir şey yok. Öyle ki ellerinizi dahi doğa manzarasına karşı yıkıyorsunuz. Ahşap ve taş gibi doğal malzemelerin öne çıktığı odalarda yine doğaya uyum sağlayacak soft renkler göz çarpıyor. Misafir memnuniyeti için her detayın düşünüldüğü tesis, şehrin gürültüsünden tamamen uzak ama bir o kadar da şehre yakın olmasıyla oldukça tercih ediliyor. Otelde meşe koruları ve bağların arasında konumlanmış küçük patikalarda yürüyüş yaparak güne başlamak ise ayrı bir keyif…

Yerel malzemelerle özel lezzetler
Bakucha Vineyard Hotel &Spa’nın oldukça lezzetli seçeneklere imza attığı bir restoranı bulunuyor. Sunduğu tatlarla bir hayli iddialı olan bu restoranda bölgenin peynirleri, meyve bahçelerinde yetişen meyvelerden yapılan reçeller ve yerel üretim ballarıyla hazırlanmış zengin bir kahvaltı sunuluyor. Biri tarifi 60 ve 100 yıllık iki çeşit maya içeren ekşi mayalı ve diğeri de ceviz kullanılarak hazırlanmış ekmekler de bu ziyafete ortak oluyor. Arca, “Otelin önünde bir bostanımız var ve üretebildiğimiz her şeyi bu bostanda üretiyoruz. Üretmediğimiz şeyleri ise civardaki köylerden temin ediyoruz. Örneğin, bölgede balkabağı çok üretiliyor; biz de ürün bitene kadar balkabağının her türlü halini mönümüzde sunuyoruz. Sezonsal ürünlere çok önem veriyoruz. Örneğin, armut hasadımız oldu ve iki hafta boyunca ‘Armut hasadı haftası’ yaptık. Başlangıçtan tatlıya kadar her yemeğimizi armutla yaptık; çok keyifli ve lezzetli bir deneyim oldu. Bunların yanında yerel yemekleri araştırıyor ve güncelleyerek mönüye ekliyoruz. Farklı pişirme tekniklerini farklı ürünlere deniyoruz. Kahvaltımız ve akşam yemeklerimiz oldukça doyurucu olduğu için öğle yemeklerinde hafif seçeneklerin olduğu standart bir mönümüz var. Farklılık olarak misafirlerimize mevsimine göre reyhan, gelincik ya da güvemden yaptığımız şerbetlerimizi sunuyoruz. Yoğun sıcaklarda ise şerbetleri sorbe yapıyoruz. Restoranımızda genç şeflerle çalışıyoruz. Babam Özcan Arca ise lezzet danışmanımız. Onun özel lezzet tasarımları oluyor. Füme ve kuru etlerimizi ise eşim yapıyor” diyor.

Doğal ve şık atmosfer
Bakucha Vineyard Hotel &Spa’nın farklı mimarisi otel misafirlerinin de beğenisini kazanıyor. Eklektik bir yapı olan otel, ortada bulunan kuleye ek olarak organize edilmiş. Arca, “Edirne Sarayı’nın Balkan Savaşı’nda cephanelik olarak kullandığı ve sonrasında düşman eline geçmesin diye patlatılan Cihannuma Kasrı’nın geride kalan fotoğraflarından otelimizin kulesini modelledik. Sanki orada kule daha önceden varmış ve biz de etrafına otel yapmışız gibi bir his yarattık. Kulenin sağ tarafında odalar, sol tarafında da restoranımız var. Bu süreçte Tuncay Çavdar’dan danışmanlık aldık. Tuncay Çavdar ve babamın yönlendirmesiyse, bünyemizdeki mimarımız Hürsel Sarıdağ ile inhouse çizip bitirdik. Genelde doğal malzemeleri kullandık. Hiçbir şeyin doğanın önünegeçmesini istemedik. Lobinin dekorasyonunda duvarlara eski şiirleri yazdık. Minimalist, doğanın gerisinde kalan ama keyifli bir atmosfer yarattık” diyor. Bakucha Vineyard Hotel&Spa’da ayrıca 60 kişiye kadar hizmet verilebilen iki ayrı toplantı salonu bulunuyor. Özellikle şirket toplantıları için oldukça uygun olan toplantı salonları, teknolojik alt yapısıyla oldukça tercih ediliyor.

Keyfine keyif katmak isteyenlereOtelin Spa alanında Türk Hamamı, sauna ve masaj hizmetleri sunuluyor. Sanitas Spa’dan danışmanlık alınan bu bölüm ilkbahar ve yaz aylarında misafirlerin kullanımına açılıyor. Uzak Doğu masaj terapileriyle keyifli bir Spa deneyimi sunan otel, günün yorgunluğunu atmak isteyenler için özenle hizmet veriyor.

Bağ içinde evi olsun isteyenlere…
Arcadia Bağları içinde bulunan bir bölümde insanların gelip yaşayabilecekleri bir alan da bulunuyor. Arca, “Bu projenin ilk aşaması üretimdi, sonraki aşama turizmdi. Son aşaması da bu alan içinde yaşayanların olması… 2 bin dönüm içinde bir alanı kendi evlerinin ve üretim alanlarının bulunduğu çiftliklere ayırdık. 50 kadar çiftliğin kendi sahipleri olacak ve oteli de sosyal alan gibi kullanabilecekleri bir hizmet sunulacak. Ayrıca şehirdeki yaşantısını da aksatmayacak şekilde çiftlik bakım hizmetini de bizden alabilecekler. Bu konudaki çalışmalara ve evlerin satışına da başladık” diyor.

www.bakucha.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha