13 Temmuz 2024, Cumartesi

Nordstern Hotel Galata, orijinalini yansıtan odalarıyla Haliç deneyimi

Nordstern Hotel Galata, orijinalini yansıtan odalarıyla Haliç deneyimi
Tarihin Haliç üzerinde bıraktığı izleri yine tarihin içerisinden günümüze ulaşan bir binadan seyretmek isterseniz Nordstern Hotel Galata tam size göre… Ayrıca otelin güler yüzlü ekibi ve butik anlayışı da konaklamanıza konfor katıyor.

Nordstern Hotel Galata, Karaköy Meydanı’nda yer alıyor. İkinci dereceden tarihi bina, İstanbul tarihinin yaklaşık 147 yılına da eşlik etmiş. Bina neogotik bir mimari tarza sahip. 1870’lerin sonunda ilk olarak Musevi ailelerin bir arada yaşadığı yer anlamına gelen Yahudhane olarak yapılmış. Yahudhane, büyük İstanbul yangınında kullanılamaz hale gelmiş. Yeniden inşa edilmesi Alman bir firma olan Nordstern Sigorta’nın binası olmasıyla gerçekleşmiş. Ardından ise han olarak kullanılmış ve adı Nordstern Han olarak değişmiş. En son olarak bina bundan dört yıl önce Hışım Grup bünyesine katılmış. 1984 yılında Nizam Hışım tarafından kurulan Hışım Grup’un ilk otel yatırımı burası değil. Döviz ve gayrimenkul sektöründe bilinen bir firma olan grubun diğer oteli, Beyoğlu’nda yer alan Triada Otel. Nordstern Hotel Galata yaklaşık iki yıl süren bir restorasyon sürecinin ardından konuklarını ağırlamaya başlamış. Hizmet anlayışlarını ve oteli Otel Müdürü Elif Bozkurt’tan dinledik.

“Amacımız İstanbul’a bir bina kazandırmaktı”

Binanın yeniden restore edildiği dönemde aslında çok da ticari kaygıyla hareket edilmediğini görüyoruz. Binanın ruhunu bozmamak adına küçük metrekarelerde birçok oda yerine aslına uygunluk tercih edilmiş. Zamanla eklenen asma katlar kaldırılmış ve orijinal haline yakınlaştırılmış. 18 odası bulunan otelin tarihi bina olması nedeniyle altı çeşit odası var. Her odada benzeri olmayan bir deneyimden söz edebiliriz. Odaların bazılarından Galata Kulesi, bazılarından Haliç manzarasını izleyebilirsiniz. Otelin çoğu odası geniş bir tavan yüksekliğine de sahip. Tüm odalarda kahve makinesi bulunuyor. Suite’lerde ekstra olarak giyinme odaları da mevcut. Bazı odalarda ise pencerelerin olduğu kısımlarda cumbayı andıran genişlikler bulunuyor. Konuklar, Haliç manzarasını daha rahat seyretmek için bu bölümlere ekstra yastıklar isteyebiliyor. Binanın Yahudhane olarak inşası sırasında iki kat arasında daha az ışık alan ve hizmetlilerin yaşadığı alanlar yapılmış. Otel şu anda bu bölümlerin çoğunu servis katı olarak kullanıyor. Bozkurt, “Karaköy Meydanı dediğinizde akla ilk gelen iki binadan birisi eski Nordstern Han şimdi ise Nordstern Hotel Galata. Diğeriyse karşımızda bulunan Karaköy Palas. Dolayısıyla Karaköy’ün değerlerinden biri sayılacak bu binayı bölgenin elinden almaktan çok İstanbul’a bir bina kazandırmayı hedefledik” diyor.

İçtenlik ve samimiyet otelin çalışma prensibi

Otelin misafir portföyü çok çeşitli. Avrupa’dan, Amerika’dan, Orta Doğu’dan gelerek konaklayan misafirlerin dışında, yerli turistin de severek konakladığı bir otel olmayı başarmış, Nordstern Hotel Galata. Kısacası İstanbul’u deneyimlemek isteyen, konaklamasında Tarihi Yarımada’nın manzarasına uyanmak isteyen herkesin ilk tercihlerinden biri oluyor otel. Tabii ki bu noktada otelin konumundan bahsetmemek olmaz. Son dönemde gastronomi anlamında da ses getiren birçok mekanı deneyimleyebileceğiniz Karaköy’de bulunan otel, Taksim’e ve Tarihi Yarımada’ya yürüme mesafesinde bulunuyor. Eğer Üsküdar’a veya Kadıköy’e geçmek istiyorsanız ise beş dakika içerisinde vapur iskelesinde olabiliyorsunuz.

Nordstern Galata konumu kadar kahvaltı hizmetiyle de iddialı. Otelin küçük bir mutfağa sahip olması nedeniyle yemek servisi yok. Sadece kahvaltı servisi veriliyor. Butik bir kahvaltı sunan otelde, misafirin isteklerine göre de kahvaltıda sunulan seçenekler çeşitlenebiliyor. Otelin en üst katında Haliç manzarasına hakim bir alanda düzenlenen kahvaltı salonunun terası da mevcut. Konuklarla aralarında herhangi bir resmiyet olmadığını söyleyen Bozkurt, “Küçük bir otel olmamız sebebiyle konuklarımızla da aramızda sıcak bir ilişki var. Adeta bir aile gibiyiz. Onların kahvaltı da istedikleri bir ürün olursa hemen ekliyoruz. Ek olarak mutfakta hazırladığımız kek ve kurabiye gibi ürünlerimiz oluyor. Bazen konuklarımız bize tarifler veriyor. Hatta mutfakta beraber yapmayı bile teklif ediyorlar. Ekip olarak ailemizle gibi hissedip keyifle çalıştığımız bir yer burası” diyor.

Spa suite ile konaklamanız daha da özelleşiyor

Şüphesiz otelin en büyük yeniliği yakın zamanda açtığı Spa suite kısmı. Ara kat olarak nitelendirilen bölümde minyatür bir Spa bölümüne sahip bu suite şimdiden çok sevilmiş. Diğer odalara göre daha az ışık alan bu bölüm dinlenmek ve Spa keyfinizi özel hale getirmek isteyenler için bire bir. İçerisinde bir hamam, buhar odası, duş alanı ve masaj odası bulunan bu suite konfor konusunda çok iddialı.

Spa suite butik organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor

Maksimum 12 kişinin kullanabileceği hamamıyla özellikle yakın arkadaşlarla birlikte yapılan gelin hamamı organizasyonlarında kullanılabilecek Spa suite lokasyonu nedeniyle de tercih ediliyor. Bozkurt, “Geçtiğimiz günlerde çok eğlenceli bir gelin hamamı düzenledik. Ardından ise pijama partisi düzenledi aynı grup. Lokasyonumuzun çok elverişli olması nedeniyle de böyle organizasyonlarda tercih ediliyoruz. O organizasyonda örneğin gelinin arkadaşlarına verilecek hediyeliklerin paketlenmesinde ekip olarak biz de yardımcı olduk. Butik ve keyifli işlere her zaman açığız” ifadesini kullanıyor.

www.nordsternhotelgalata.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha