15 Temmuz 2024, Pazartesi

İda Blue Butik Otel, tarihin ve doğanın tam ortasında

İda Blue Butik Otel, tarihin ve doğanın tam ortasında
Kaz Dağları’nın yamacında tarih ve doğanın buluşma noktası Adatepe Köyü’ndeki İda Blue Butik Otel, “Gerçek lüks, bazen sadece nefes alabilmektir” mottosuyla konuklarına benzersiz bir konaklama deneyimi sunuyor. İda Blue Butik Otel, taş yapı mimarisinden doğayla iç içe bahçesine, misafirlerin damak tatlarına hitap eden özel mönülerinden doğal ve organik spesiyallerine, misafirlerine unutamayacakları, eşsiz bir tatil deneyiminin kapısını aralıyor.

Kaz Dağları’nın eşsiz doğası içerisinde yer alan, tarihi Adatepe Köyü’ndeki İda Blue Butik Otel, üç ayrı Rum taş evinden oluşuyor. Bu tarihi evler, Adatepe birinci derece sit alanı olduğu ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alındığı için aslına uygun olarak restore edilmiş ve İda Blue Butik Otel’deki evlerin tarihi 1881’e kadar uzanıyor.

Adatepe Köyü’nün yerleşimi çok eski tarihlere dayanıyor. İlyada Destanı’ndan bugüne, tarihin pek çok dönemine tanıklık etmiş olan bu köydeki en eski kalıntı ise Zeus Altarı. Destanda bahsi geçen Zeus’un sunağı olarak kullanılan bu tepenin kalıntıları hala mevcut. Adatepe aynı zamanda, dünyada kanalizasyon sistemine sahip ender köylerden biri. Adatepe bir dağ köyü olmasına rağmen aynı zamanda deniz gören yapısıyla dikkat çekiyor. Bu özelliğiyle de deniz ve dağ turizmi Adatepe’de birleşiyor. Bu yapısıyla köyün ziyaretçileri gündüz denize girdikten sonra akşamüstü dağ havasına kendilerini teslim edebiliyorlar. Son dönemde, özellikle büyük şehirlerden, hatta yurtdışından çok sayıda kişinin gelip Adatepe’ye yerleştiğini söyleyebiliriz.

‘Yavaş yaşam’ Adatepe’de

Köyün çok sayıda efsanesi de dilden dile dolaşıyor. Rum bir güzelin Müslüman bir gençle mutlu sonla bitmeyen, acılı aşk hikayesi, Refika’nın hikayesi, köyün meydanında sıkça anlatılıyor. Hatta bu hikayenin belgeseli bile çekilmiş. Öte yandan, köyün en önemli özelliklerinden biri de Kaz Dağları’na olan komşuluğu. Adatepe, temiz havası ve oksijen oranıyla dünya sıralamasında ilk üçte yer alan Kaz Dağları’nın batı tarafına sırtını yaslamış durumda. Aynı zamanda Kaz Dağları’nın eşsiz endemik bitki örtüsünden de nasibini alan Adatepe, doğal ve organik yaşamın tam ortasında yer alıyor. Solunan oksijen ve yiyeceklerin kalitesi yaşam standartlarının üzerinde olan Adatepe Köyü, son zamanların öne çıkan ‘yavaş yaşam’ felsefesinin de bölgedeki öncülüğünü üstleniyor.

Köyün etnik dokusu, şehir konforuyla birleşiyor

Aslına uygun olarak yenilenen ve 2015 Haziran ayında hizmete açılan otelin iç dekorasyonu, iki İtalyan tasarımcı tarafından yapılmış. Dekorasyonda köy yaşantısının etnik özellikleri korunurken, şehir konforu sağlanması da gözetilmiş. Bölgeye özgü eski mobilyaların alınarak restore edilerek kullanıldığı otelin duvarlarını ise Osmanlı eski koleksiyon parçaları, cepkenler, Max Fruchtermann’ın Osmanlı padişahları serisi kartpostallar süslüyor.

‘Defne’ adlı odaların her birinin de ayrı bir hikayesi bulunuyor. Eski Rum evleri olmaları itibariyle geniş ve ferahlığıyla dikkat çeken odalar, dekorasyonları ve konforlarıyla da misafirlerine farklı bir konaklama deneyimi yaşatıyor.

Yemeklerde kullanılan bitkiler bahçede yetişiyor

Yaklaşık bir dönüm alanıyla İda Blue Butik Otel’in bahçesi Kaz Dağları’nın endemik bitki örtüsünün izlerini taşıyor. Bahçenin bir bölümü ise mutfakta kullanılmak üzere yetiştirilen şifalı bitkilere ayrılmış. Misafirler için hazırlanan kahvaltı ve yemeklerde bahçeden toplanan taze ve doğal bitkiler kullanılıyor. İda Blue Butik Otel’de sunulan geniş kahvaltı tabağındaysa ev yapımı reçeller, bölge otlarıyla yapılan kiş ve krepler, Adatepe Köyü’nün doğal sütünden üretilen kaymak ve yoğurt, doğal yumurta, yerel mandıradan alınan bölgeye has peynir çeşitleri ve zeytin seçenekleri yer alıyor. Otelin spesiyali ise ev yapımı dondurma… Özel olarak İtalya’dan getirilen dondurma makinesinde köyün doğal sütün, Sakız Adası’nın eşsiz sakızlarıyla buluşmasıyla lezzetli bir ev yapımı dondurma ortaya çıkıyor.

Misafirlere özel mönü

Oda kahvaltı ve beş çayı hizmeti veren İda Blue Butik Otel’de, misafirlerin tercihlerine göre özel mönüler de hazırlanıyor. Dağ oteli olmasından dolayı, küçük av hayvanları ve bölge küçükbaş hayvanlarının etlerinden oluşturulan mönüler misafirlerin damak zevklerine hitap ediyor. Nisan ve Mayıs aylarında oğlak zamanı yapılan fırında oğlak eti, otelin en iddialı olduğu yemek olarak öne çıkıyor. Et yemeği tercih etmeyen misafirler ise Ege Bölgesi’nin sunduğu zengin ot çeşitleriyle yapılan yemeklerden ve zeytinyağlılardan oluşan lezzetleri alabiliyor.

Öte yandan, Nisan ve Mayıs ayları Kaz Dağları için ve köyün etrafında çıkan mantarlar açısından önemli aylar. Yağmurun yağmasıyla birlikte özellikle morel mantarı çok kıymetli. İda Blue Butik Otel, bu aylarda konaklayan müşterilerine morel mantarıyla hazırlanmış özel tadım mönüleri sunuyor. Zengin köy kahvaltısı mönüsü içinde bu aylarda, geleneksel tatların yanı sıra ek olarak dağ mantarlarıyla yapılmış omletler, kişler, morel mantarlı simitler de yer alıyor. Akşam yemek mönüsüne ise yine trüf mantar sosu dahil olmak değişik mantarlardan hazırlanan makarnalar, mantar soslu yöre oğlak eti, fırında kuzu gibi lezzetler ekleniyor ki bunlardan morel mantarı dolması ise damak çatlatan cinsten. Bu aylarda mutfağın tatlı mönüsünde ise başka bir sürpriz yer alıyor; porçini mantarlı ev yapımı dondurma… Ayrıca otel, konuklarına Türkiye’nin tek Mantar Mikoloğu Jilber Barutçıyan ile mantar workshopları düzenliyor ve konuklara Kaz Dağları ve ülkemizdeki mantarlarla ilgili detaylı bir bilgi veriliyor.

Doğal ve organik yaşamın tam ortasında

Adatepe bir dağ köyü olmasına rağmen, aynı zamanda deniz gören eşsiz bir manzaraya sahip. Bu özelliğiyle deniz ve dağ turizminin buluştuğu Adatepe’de ziyaretçiler hem denize girebildikleri hem de dağ havası alabildikleri bir tatil deneyimi yaşayabiliyor. “Bazen gerçek konfor, sadece nefes almaktır” (Sometimes the real luxury is, just to breathe) mottosuyla İda Blue Butik Otel, tarih ve doğayla iç içe, konforlu ve kendilerine özel, unutulmayacak bir tatil deneyimi yaşamak isteyen tüm konuklarını bekliyor.

www.idablue.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha