15 Nisan 2024, Pazartesi

Grand Hyatt İstanbul' da Ramazan Ayına özel buluşmalar

Grand Hyatt İstanbul' da Ramazan Ayına özel buluşmalar
Grand Hyatt İstanbul Ramazan ayına özgü içerikleriyle bu özel dönemi daha da unutulmaz kılıyor. İftar menüsü, açık büfe olarak Ramazan ayı boyunca 34 Restaurant’ta ayın ruhuna uygun lezzetli seçeneklerle sunuluyor. Leziz menüye cuma, cumartesi, pazar günleri kanun sanatçısı Sevde Başaran’ın ruhu dinlendirici ezgileri eşlik ediyor.

İstanbul’un merkezindeki konumu, sunduğu konforlu ve huzurlu atmosferiyle sevilen ve adeta müdavimlerini oluşturan Grand Hyatt İstanbul, Ramazan’da misafirlerine açık büfe olarak bu aya uygun lezzetler sunuyor.

Otelin Baş Aşçısı Yusuf Gülyiyen ve deneyimli ekibi tarafından özenle hazırlanan Ramazan menüsü Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden oluşuyor. Misafirleri iftar menüsünde hünkâr beğendi, imambayıldı, içli köfte, tavuk mahmudiye ve kuzu incik gibi Türk mutfağının göz bebeği lezzetlerin yanı sıra tatlı büfesinde ise Ramazan sofralarının vazgeçilmezi baklava, şöbiyet, revani, ekmek kadayıfı ve güllaç gibi şerbetli tatlılar bekliyor. Ramazan ayının birleştirici duygusuyla güzel sofralar eşliğinde gerçekleşen keyifli sohbetlere cuma, cumartesi, pazar geceleri kanun sanatçısı Sevde Başaran’ın canlı performansı ve huzur veren/dingin ezgileri eşlik ediyor.

istan-restaurants@hyatt.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha