19 Haziran 2024, Çarşamba

Ordu Mutfağı’nın yöresel tatlısı Cotyora’yı, Ramazan’da Nelipide’de deneyin

Ordu Mutfağı’nın yöresel tatlısı Cotyora’yı, Ramazan’da Nelipide’de deneyin
Büyük kentlerde yaşayanların özlemini çektiği şeylerin başında şüphesiz yöresel mutfaklar geliyor. Hem Karadeniz’in hem de Ordu’nun yöresel lezzeti Cotyora tatlısı da bunlardan biri. Kuru yufka, pekmez ve kıyılmış fındıktan oluşan; bal ve kaymak eşliğinde sunulan Cotyora, lezzeti ve doyuruculuğuyla Ramazan’da da Nelipide Gurme’de...

Yaşadığımız dönemde yemek seçeneklerimiz sınırsız. Özellikle büyük kentlerde yaşayanların özlemini çektiği şeylerin başında şüphesiz ki yöresel lezzetler geliyor. Ordu’nun tarihteki eski adı olan ‘Cotyora’ ise aynı zamanda eşsiz bir tatlının da ismi. İsminin gelenekselliğini, lezzetine de yansıtan Cotyora tatlısı, kuru yufka, pekmez, kıyılmış fındıkla hazırlanıyor.

Tatlandırmak için şeker yerine pekmezin kullanıldığı Cotyora tatlısı, Nelipide Gurme mutfaklarında özenle hazırlanıp, bal ve kaymakla sunuluyor. Lezzetinin yanı sıra görselliğiyle de hafızalarda yer edinen Cotyora tatlısı, Nelipide’nin Ramazan lezzetlerinin ardından eşsiz bir tatlı seçeneği olarak tatlı severlerle buluşuyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha