Falyanos Restaurant; yarım asırlık yepyeni bir gastronomi durağı

Falyanos Restaurant; yarım asırlık yepyeni bir gastronomi durağı
Lezzet yolculuğunda 50 yılı aşkın süredir kendi müdavimlerini yaratan, basın ve iş dünyasından önemli isimlerin buluşma noktası olan Kalyon Restoran, yenilenen yüzü ve iddialı mönüsüyle yoluna Falyanos by Kalyon olarak devam ediyor. Falyanos by Kalyon, tamamen artizan ürünlerden hazırlanan İstanbul ve Anadolu Mutfağı’ndan mezelerin yanı sıra kendine has yaratıcı tatları ve taze deniz ürünleriyle keyifli bir gastronomi deneyimine davet ediyor.

İstanbul ve Tarihi Yarımada’nın klasikleri arasında yer alan, Yılmaz Tecmen ve kardeşi tarafından kurulan Kalyon, 50 yıldır otelcilik ve turizm sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketi ve markası. Falyanos by Kalyon da yarım asırlık Kalyon Ailesinin yeni üyesi. Falyanos by Kalyon, uzun yıllardır kalitesi ve lezzetleriyle adından söz ettiren Kalyon Restoran’nın yenilenen yüzü aslında. İsmi, Rumca kökenli bir zooloji terimi olan bir tür ‘iri yunus’ anlamına geliyor. Gruplar halinde denizden geçen yunuslar, Falyanos’un adeta kendisiyle özdeşleşen manzarası…

Kalyon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Tecmen, iddialı mönüsüyle yoluna devam eden Falyanos by Kalyon ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “Kalyon Restoran olarak uzun yıllar boyunca aralarında Erol Simavi, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Süleyman Seba, Metin Akpınar gibi isimlerin bulunduğu sanatçı, siyaset, basın ve iş dünyasının önde gelen isimlerini zevkle ağırladık; misafirlerimiz de bizler de unutulmayacak güzel anılar biriktirdik. Restoranımızın el değiştirmediğini ve Kalyon markasının halen devam ettiğini vurgulamak amacıyla yenilenirken Falyanos by Kalyon isminde karar kıldık. Eskiden de olduğu gibi kalite, lezzet ve mükemmel hizmet sunmak temel felsefemiz. Bu felsefeye uygun olarak yenilenen mönümüz için çok çalıştık, yakın çevremizden güvendiğimiz isimlerle bilhassa mezelerimiz için sayısız tadımlar, denemeler yaptık. Falyanos by Kalyon olarak tüm eski ve yeni misafirlerimizi İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin eşlik ettiği nezih bir atmosferde kaliteli, lezzetli ve uygun fiyatlı bir yemek yemeye davet ediyoruz. Eminim ki çok memnun kalacaklar.”

Mönü, İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunu yansıtıyor

Falyanos by Kalyon, İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan İstanbul ve Anadolu Mutfağı’ndan esintiler taşıyan özgün mezeler ve taze deniz ürünleri sunan bir mönüye sahip. Yarım asra dayanan tecrübe mekanın her alanına yansımış. Mönü, taze ve mevsimsel malzemeler temel alınarak oluşturulmuş. Kısacası Falyanos by Kalyon, saf, basit, güvenli ama üst düzey kaliteli gıdanın adil fiyat politikasıyla sunulması prensibi üzerine kurulu, pazar alışverişleri konseptiyle iç içe olan bir işletme. Kaliteyi ve lezzeti uygun fiyatlarla sunmak en önemli prensibi. Burada öğle servisinde balık çorbası, ince kıyım salata, levrek ızgara, dondurmalı irmik tatlısı gibi lezzetlere yer veren ve her gün içeriği değişen günlük bir mönü de sunuluyor. Tecmen, “İstanbul koşullarında hem kalite hem lezzet hem manzara hem de nezih bir atmosferi bir araya buluşturup, bunu uygun fiyatlarla sunmaya çalışıyoruz. Bu kombinasyonu da başardığımızı düşünüyorum” diyor.

Mevcut dekorasyonunu koruyan Falyanos by Kalyon’un göze çarpan ayrıntılarından biri, Viyana’da yaşayan sanatçı Salim Beşirli’nin fantastik görseller ve farklı sembollerle zenginleştirdiği İstanbul’u anlatan resmi… Konukları İstanbul siluetini ve ruhunu yansıtan Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Galata Kulesi gibi figürler karşılıyor.

Kentin gerçek ruhunu taşıyan nezih bir atmosfer

Falyanos by Kalyon’un kapıları, gerçekten kaliteli ve lezzetli yemeğin peşinde koşan herkese açık. Cem Tecmen, “İnsanlar Falyanos’a lezzetli ve kaliteli mezeler, deniz ürünleri ve ızgara çeşitleri sunan bir restoran olduğu için gelmeliler. En önemli iddiamız, yemeklerimizin lezzeti. Bu lezzet iddiamıza muhteşem bir Marmara Denizi manzarasını ve Tarihi Yarımada’nın eşsiz atmosferini de ekleyince farkımız ortaya çıkıyor. Örneğin, restoranımızın tam arkasında çok keyifli bir tarihi yürüyüş rotası da var. İstanbul’la bütünleşmiş, kentin gerçek ruhunu taşıyan nezih bir atmosferde lezzetli ve keyifli bir yemek yemek isteyen herkes Falyanos’a gelmeli” diyor.

Falyanos by Kalyon, 12:00 ile 23:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Yaklaşık 150 kişiye kadar konuk ağırlayabilen mekanın mutfağında Şef Murat Taşarer var. Taşarer, mutfak konsepti ve mönüye dair şu bilgileri veriyor: “Mönümüzü mevsimsel ve kaliteli ürünler kullanarak hazırlıyoruz. Balıklarımız ve deniz ürünlerimiz kesinlikle dondurulmuş değil; mezelerimizin hepsi günlük olarak hazırlanıyor. Malzeme kalitesi ve tazelik, lezzetin en önemli unsurları olduğundan bizim için en önemli kriterler arasında yer alıyor. Bezirgân ezmesi, keçi peynirli kırmızıbiber sarması, vişneli pazı sarma, manda kaymaklı kuru cacık ve pilaki gibi çok beğenilen meze çeşitlerimizin yanı sıra hardal otu, ebegümeci, kaleotu, deniz börülcesi, kaya koruğu gibi otlu mezelerimiz çok ilgi görüyor. Mezelere günlük olarak gelen taze balıklar ve deniz ürünleri eşlik ediyor. Ayrıca mönüye et, ızgara ve dünya mutfağından bazı lezzetler de ekledik.”

Falyanos by Kalyon’un spesiyaliteleri arasında şöyle tatlar yer alıyor; geleneksel balık çorbası, peynirli ızgara muska böreği, köz patlıcanlı yoğurt ve tahin soslu börek, kendi yaptıkları lakerda ve somon lakerda. Ayrıca yıllardır restoranla özdeşleşen karides kokteyl ve fırın sütlaç gibi tatları da unutmamak gerek.

www.falyanosrestaurant.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha