Üzüm şehri Kırklareli, Bağ Bozumu Şenlikleri’ne hazırlanıyor

Üzüm şehri Kırklareli, Bağ Bozumu Şenlikleri’ne hazırlanıyor
Bağcılık kültüründe önemli bir tarihsel birikime sahip olan Kırklareli, Bağ Bozumu Şenlikleri ile damaklarda eşsiz bir lezzet şöleni yaşatmaya hazırlanıyor. 13-15 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri, bağ bozumun yanı sıra lezzetleri, atölyeleri ve eğlenceleriyle keyifli bir hafta sonu için herkesi Trakya’ya davet ediyor.

Bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri, lezzetli ve keyifli etkinlikleriyle 13-15 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek. Her yörenin olduğu gibi Kırklareli’nin de kendine özgü bir mutfak kültürü ve bu mutfak kültürü içerisinde kendine has lezzetleri bulunuyor. Bağ bozumu zamanı, bu lezzetlerin doruk noktasına ulaştığı dönemlerin başında geliyor. Hardaliye, bulama, üzüm pekmezi, kirece yatırılmış pekmezli kabak tatlısı, üzüm turşusu, taze bağ yaprağından yapılan sarma çeşitleri vb. bölgenin önemli lezzetleri arasında yer alıyor. Kırklareli’nde düzenlenecek olan Bağ Bozumu Şenlikleri’nde, köy üreticileri tarafından açılan stantlarda yöresel lezzetlerin tadına bakmak ve satın almak mümkün olabiliyor.

Milli içecek Hardaliye

Atatürk Kırklareli’ne geldiğinde kendisine yöresel içecek olan Hardaliye ikram ediliyor. Hardaliye’yi çok beğenen Atatürk, milli içecek haline getirilmesini istiyor. Hardaliye; üzüm, hardal tohumu ve vişne yaprağından elde edilen alkolsüz bir bağ bozumu içeceği. ‘Coğrafi İşaret’ tescili bulunan içeceğin TUBİTAK tarafından yapılan incelemelerde, sağlık açısından birçok faydası olduğu belirlenmiş durumda. Bağ Bozumu Şenlikleri’ne katılacak misafirler, Hardaliye Yapım Atölyeleri sayesinde evde kendi hardaliyelerini yapmayı öğrenecekler.

Bağ Bozumu Şenlikleri

Kırklareli’nde, Bağ Bozumu Şenlikleri adına yakışır şekilde, şenlik havasında kutlanıyor. Sembolik bağ bozumu için gidilen bağlarda üzümler sepetlere doldurulurken, bir yandan da insanın içini kıpırdatan Trakya’nın güzel oyun havalarıyla eğleniliyor. Ardından bağ bozumu ürünlerinin tadına bakılıyor. Kırklareli Kent Konseyi Halk Müziği Korosu tarafından hazırlanan, Rumeli yöresine ait türkülerden oluşan müzik şöleni, gelen ziyaretçilere keyifli anlar yaşatıyor.

Trakya bağ rotası; ‘Kırklareli Güzergahı’

Türkiye’nin ilk bağ rotası olan ‘Trakya Bağ Rotası; Kırklareli Güzergahı’ içerisinde yer alan işletmeler, sonbahar aylarında sizleri düzenledikleri bağ bozumu turlarına bekliyorlar. İşletmelerin bir çoğu bağlarının içerisinde sizlere konaklama imkanı da sunuyor. Öte yandan, bağ bozumu şenliklerinde düzenlenen atölyeler, geleneksel gıdaları uygulamalı olarak öğrenmek için iyi bir fırsat oluyor. Geleneksel bağ bozumu gıdaları olan bulama, üzüm pekmezi ve kirece yatırılmış pekmezli kabak tatlısı yapımı, köylerden gelen yöre insanları tarafından uygulamalı olarak gösteriliyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha