Scarlet Etiler'de yeni bir dönem

Scarlet Etiler'de yeni bir dönem
Et konusundaki uzmanlığı ile ünlü, lezzet anlayışı ve özgün kimliği ile alanında fark yaratan İstanbul’un gözde yeme-içme adreslerinden Scarlet Etiler, yeni mönüsü ve yenilenen dekorasyonuyla ilgi görüyor.

Lezzet anlayışı ve alanındaki uzmanlıkla gastronomi dünyasının favori adreslerinden Scarlet Etiler, yenilediği mönüsü ve dekorasyonuyla sezon keyfini zirvede yaşatıyor. Lezzet konusundaki uzmanlığıyla mönüsünde özel tatlar sunan Scarlet Etiler, başta müdavimleri olmak üzere damak tadına önem verenler arasında heyecan yaratıyor. Scarlet Etiler’in Executive Chef’i Can Akçay’ın özenle hazırladığı yeni mönü lezzetleri, hem sunumlarıyla, hem de tatlarıyla iştah kabartıyor. Mutlaka denenmesi gerekenler arasında Taze Burrata, Fırınlanmış Dana İlik, Karides Tempura, Steak Tempura, Risotto Assado, Brodetto Soslu Dana Yanak, Lavantalı Brûlée gibi lezzetler yer alıyor.

Yeni dekorasyon, yeni imaj
Girer girmez kendini belli eden kristal sarkıt aydınlatmalar, daha ferah renkler, heybetli sütunlar, konforlu oturma grupları gibi birçok öğeyle yenilenen dekorasyon da ilgi çekiyor. Mevcut salon ve bahçenin yanı sıra özel rezervasyonla servis veren 3 ayrı VIP odasında da kişiye özel servis veren Scarlet Etiler, geniş barıyla da göz dolduruyor. İstanbul’un en büyük barı olma özelliğine sahip 13 metre uzunluktaki göz alıcı Scarlet Etiler barı, artizan kokteylleriyle tam not alırken, arzu edilen sosyal mesafeli sosyalliği de keyifle yaşatıyor. Güvenilir ve kaliteli hizmet anlayışı, yeni mönüsü, 13 metrelik geniş ve ihtişamlı barı, artizan kokteylleri, kişiye özel VIP odaları gibi birçok özelliği ile öne çıkan Scarlet Etiler, kusursuz deneyimler yaşamak isteyenleri ağırlıyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha