Sirha İstanbul gastronomi sektörünü 6’ncı kez bir araya getiriyor

Sirha İstanbul gastronomi sektörünü 6’ncı kez bir araya getiriyor
Gastronomi sektörünün en büyük buluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışıyla Türkiye’de fark yaratan Sirha İstanbul, 6’ncı kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu yıl 29 Kasım-1 Aralık 2018 tarihleri arasında Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Sirha İstanbul, bir kez daha Türkiye’nin zenginliklerini dünya mutfaklarıyla buluştururken, dünya mutfaklarındaki yenilikleri de Türkiye’de sergileyecek.

2017’deki Sirha İstanbul’a gıda ve içecek ürünlerinden mutfak ekipmanlarına, pasta-fırıncılık ürün ve ekipmanlarından mobilya ve sofra üstü takımlarına, tekstil ve hijyenden teknolojiye kadar uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce katılımcı yer aldı. 2017’de Sirha İstanbul’da yer alan katılımcı ve marka sayısı bir önceki yıla göre yüzde 45’lik artışla 431’e ulaşırken, fuar 11.379 profesyonel tarafından ziyaret edildi. 2018’de ise bu sayının 13 bine ulaşması bekleniyor. Türkiye pazarını oldukça önemseyen Sirha, geçtiğimiz yıl başladığı yurtdışı alım heyeti çalışmalarını bu yıl da devam ettiriyor. Balkanlar ve Ortadoğu ülkelerinden önemli ve yeni satın almacılar bu yıl Sirha İstanbul’u ziyaret edecek.

2018 yılında Omnivore başrolde

Öte yandan, Sirha İstanbul’da geçen yıl ilgi gören pek çok etkinlik bu yıl içerikleri daha da geliştirilmiş olarak yer bulacak. Bu yıl heyecanla beklenen etkinlikler arasında Omnivore başrolde olacak. Mutfakta Yaratıcılık Festivali olarak dünyanın önemli gastronomi merkezlerinde düzenlenen Omnivore’un İstanbul ayağı, her yıl olduğu gibi 2018’de de Sirha İstanbul kapsamında düzenlenecek. 2006 yılından beri organize edilen Omnivore, yemek pişirme sanatına yepyeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. Yenilikçi şeflerle avangart ve alternatif bir yaklaşım sunan Omnivore’un en temel amacı yerel lezzetleri, lokal ürünleri kullanarak, ön plana çıkarmak ve yeni yetenekler, kültürler ve tekniklerle Omnivore mutfak sanatının şartlandırılmış tanımlarını yıkmak. Omnivore Aykut Doğanok, Aylin Yazıcıoğlu, Can Aras, Cenk Debensason, Derin Arıbaş, Erdal Argış, Fatma Yıldırım, İsmet Saz, Kaan Bergson, Kaan Sakarya, Maksut Aksar, Mustafa Özgüler, Serra Beklen, Umut Karakuş, Üryan Doğmuş, Yağmur Engin gibi Türk şefleri, İtalya’dan, Rusya’dan, Kanada’dan ve Fransa’dan ilk kez gelecek olan uluslararası platformlarda tanınan şeflerle bir araya getirecek. Dünyaca ünlü davetli şefler arasında, sınırları zorlayan yaratıcılığı ile bilinen sakatatçı İtalyan şef Diego Rossi, ‘Food Truck’ konsepti ile tanınan Rus şef Ivan Shishkin,dondurma tutkusu, değişik lezzetleri karıştırmasıyla ünlü Fransız şef Henri Guittet ve Kanada’nın en iyi restoranları arasında gösterilen Candide’den John Winter Russel bulunmakta. Omnivore kapsamında çeşitli çalışmalar olacak. Üç gün boyunca sürecek olan Sirha İstanbul kapsamında 25 Master-class(oturum)’den fazla organize edilecek. Her master-class esnasında farklılıklarıyla öne çıkan şefler kendi kurallarını ve reçetelerini anlatacak. Bu sayede şefler ve sektör profesyonelleri hem yeni fikirler edinecek, menülerini geliştirecek hem de yeni trendleri yakalayabilecek. Yöresel ürünlerden beslenen, her ülkenin öz dinamiğini açığa çıkaran ve kültürel değerlere önem veren Omnivore bu yıl Sirha İstanbul’un en dikkat çeken etkinliği olacak.

Yenilikler devam ediyor

Sirha İstanbul’da bu yılki bir diğer yenilik ise yükselen bir trend olan dondurmaya özel bir alan olacak. Sunum ve workshoplarla sektörün beklentilerine yanıt verecek olan bu alanla, Sirha İstanbul sektörde fark yaratmaya devam edecek.

Gastronomi sektöründe çatı görevi gören Sirha İstanbul’da, tüm bu etkinliklerin yanı sıra sektördeki yerel ve uluslararası son trendler, yenilikler, sektörün ihtiyaçları ve beklentileri özel konferanslarda masaya yatırılacak.

Sirha İstanbul’da Sırma Güven moderatörlüğünde Alican Akdemir & Yiğit Akdemir, Yeme İçme İşleri konusunu ele alırken Olcay Silahlı, Fazla Gıda Platformu ile “Senden Girişimci Olur mu?” başlığıyla yeni nesil girişimcileri özendirerek onlara yol gösterecek ve ilham olacak hikayeleri paylaşacaklar.

Sırma Güven moderatörlüğünde Müge Akgün, Yelda İpekli, Elif Edes Tapan ve Aylin Yazıcıoğlu“Güç Kimde?” sunumuyla gıda sektöründe yer alan işletme ve şeflerin tanınırlıklarının arttırılmasına yönelik yapılan yazılı, görsel ve sosyal medya çalışmalarının marka bilinirliğine olan katkısı ve bu çalışmaların tüketici zihninde oluşturduğu konum değerlendirilecek.

Gökmen Sözen moderatörlüğünde “Türkiye Gastronomisinin Dünyadaki Yeri” başlığıyla dünden bugüne Türk gastronomisinin gelişimi, dünya gastronomisinin Türk gastronomisine etkisi ve geneleksel Türk lezzetlerinin dünyaya açılması konuları masaya yatırılacak.

Gamze Cizreli moderatörlüğünde Sibel Gözüyukarı – Mayi Tuz – Kaynak Tuzunu ele alırken, Pınar Polat Güven - Pinoa – Kinoa konusunu “Toprağın Kadınlarından Sofralara” başlığıyla aile ekonomisine tarım yaparak ve katma değer almadan çalışarak katkıda bulunan kadınların ekonomiye kazandırılması amacıyla hayata geçirilen projenin detaylarını paylaşacak.

“Doğru Sipariş / Stok Yönetim Uygulaması Nasıl Olmalı?” sunumuyla sipariş/stok yönetim uygulamalarının doğru yapılması halinde sağladığı kolaylıklar hem firmalar hem tüketiciler gözünden değerlendirilecek.

“Temiz Tabağın Hikayesi” isimli sunum ise İpek Ege moderatörlüğünde gerçekleşecek ve Şef Uğur Alparslan, Şef Rafet İnce, Şef Tevfik Alparslan, Şef Ebru Baybara Demir, Şef Aydın Demir, Şef Özay Akar, Şef Mehmet Yalçınkaya, Şef Erkut Abda, Şef Rıza Belenkaya, Şef Mehmet Uzunöz, Şef Hüseyin Gürsoy, Şef Özhan Şivetoğlu, Şef Murat Deniz Temel, Şef Umut Eyioğlu, Şef Erdem Dırbalı, Şef Aylin Yazıcıoğlu, Şef Umut Sonat Güner, Şef Muhsin Ertürki ve Şef Eyüp Kemal Sevinç konuşmacı olarak yer alacaklar. Sunumda tamamen “bağımsız, özgür bir şef hareketi” olan ve Türk gastronomi dünyasında bakış açılarını ve alışkanlıkları değiştirecek Temiz Tabak Hareketi’nin doğuş hikayesini ve şef manifestosunun maddelerini imzacı şefler anlatacak.

Meliha Okur moderatörlüğünde, Ayşin Işıkgece, Durukan Duru, Arman Badur ve Sencer Solakoğlu “Tohumu Tanıyor musun?”sunumu ile tohum konusunda bilinen yanlışları düzeltmek, bilgi vermek, gastronomi için önemini ve şeflerin bu konudaki sorumluluğunu vurgulayacağı bir oturum gerçekleştirecek.

Osman Serim moderatörlüğünde, İlhan Koçulu, Elif Ovalı, Filiz Hösükoğlu “Şef Mönüye Yerel Ürün Koyarsa Kim Kazanır?” oturumunda coğrafi işaretli ya da yöresel ürünlerin şefler tarafından daha çok kullanılmasının ürün ve sektöre katkısı değerlendirilecek.

Umut Sonat Güner moderatörlüğünde, Seray Erçetin - Zeytinyağı, Ebru Erke - Su, Ufuk Alpat – Bal konusunu ele alarak“Nasıl Bilirsin? Zeytinyağı, Su ve Bal Üçlemesi” sunumu ile bir şefin iyi hammaddeyi seçebilmesi için belirli ürünlerden yola çıkaracak basit taktikler vererek bu konuda algı oluşturacak bir oturum gerçekleştirecek.

Aslı Pasinli moderatörlüğünde “Akıllı Ol Akıllı: Tüketirken Tükenmesin, Kirlenmesin!” sunumu ile çevreye duyarlı tasarımlar ile kullan at plastiklerin çevreye, gıdaya verdiği zararların azaltılması ile ilgili çalışmalar incelenecek, şeflerin üzerine düşen sorumluluk masaya yatırılacak.

Betül Bildik moderatörlüğünde Aysun The Sütçü, Shirley Kanton “Trendler” sunumu ile gastronomide yeni trendler ve inovasyonlar paylaşılacak.

İpek Ege moderatörlüğünde Onur Özüvar, Fabio Brambilla, Kaya Demirer “Doğru Bilinen Gıda Güvenliği Yanlışları” adlı başlığıyla gıda güvenliği ile ilgili gerçekler paylaşılacak ve yanlışlar düzeltilecek.

Murat Arıncı moderatörlüğünde Zafer Gürsoy “Osmed Satın Alma Eğitimi” adlı oturumda satın alma planlaması, püf noktaları, tedarikçi seçimi, müzakere yöntemleri gibi konuların işleneceği bu özel eğitim Otel Satın Alma Müdürleri ve Eğitimi Derneği tarafından sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ücretsiz olarak verilecek.

Yorum Yaz

 
 
  captcha