Ömür yeniden raflarda

Ömür yeniden raflarda
Türkiye’nin 69 ilde 174 mağazasıyla en yaygın toptan marketi olarak faaliyet gösteren Bizim Toptan Market, Türkiye’nin ilk ambalajlı yoğurdu olarak geçmişi 1933’e uzanan ve 27 yıl önce sektörden çekilen Ömür markasını yeniden tüketicilerle buluşturdu. Yerli, lezzetli, besleyici ve güvenilir ürünleriyle faaliyet gösterdiği dönemde efsane olan Ömür markası, Bizim Toptan tarafından Ömür Yoğurt ve Ömür Ayran olarak piyasaya sunuldu.

Yüksek yağ ve protein oranına sahip, son teknolojiyle üretilen lezzetli Ömür Yoğurt ve Ömür Ayran, öncelikli olarak Anadolu Yakası’ndaki 13 Bizim Toptan mağazasında ve 21 SEÇ bayisinde satışa sunuldu. Ömür Tam Yağlı Yoğurt 2,5 kg, Ömür Yarım Yağlı Yoğurt 9 kg seçenekleriyle; Ömür Tam Yağlı Ayran ise 170 ml, 285 ml ve 1,5 litrelik ambalajlarında satılıyor.

Ömür, ilklerin markası

Ömür Yoğurt ve Gıda Sanayi Anonim Şirketi, 1933 senesinde Fikret Yüzatlı tarafından kuruldu. Ömür markasıyla Türkiye’de ilk ambalajlı yoğurt, ilk meyveli ve light yoğurt, ilk bebe yoğurdu, ilk bardak ayran, ilk cam şişede pastörize süt, marketlerde satılan ilk sütlü tatlı üretildi. Ömür ayrıca arıtma tesisi kuran ve reklam veren ilk yoğurt markası oldu.

Ömür markasının kurucusu Fikret Yüzatlı, 1933’te İstanbul Bahçelievler’de bir süt tesisi kurdu. Kafkaslar’da yaşayan uzun ömürlü insanların sırrının yoğurt olduğunu duyduğu için, kurduğu markaya Ömür ismini verdi. Ve Ömür bir efsaneye dönüşecek lezzet yolculuğuna başladı. O dönem yoğurt üreticileri süt kazanlarını odun ateşinde ısıtırken, Yüzatlı modern ısıtma sistemi kullandığı bir üretim tesisi kurdu. Sütleri dondurmak için şoklama buzhanesi kurdu. Yine o dönemde yoğurtların büyük sinilerde satılmasını hijyenik bulmadığı için önce teneke kutularda, daha sonra parafinli karton kutularda üretim yaparak, Türkiye’de ilk ambalajlı yoğurdu üretmiş oldu. Yıllar içinde ürün gamını genişleterek ayran, süt ve sütlü tatlı da üretti. 1968 yılında vefat eden Yüzatlı'nın ardından, torunu Feyyaz Yüzatlı şirketin başına geçti ve 1992 yılında haksız rekabeti gerekçe göstererek sektörden çekildi.

Yorum Yaz

 
 
  captcha