Nespresso’nun Her Bir Fincan Kahvesi 2022'ye Kadar Karbon Nötr Olacak

Nespresso’nun Her Bir Fincan Kahvesi 2022'ye Kadar Karbon Nötr Olacak
2017'den bu yana ticari faaliyetlerinde karbon nötr olmakta olan Nespresso, şimdi de tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüsü boyunca tam karbon nötrlüğünü sağlamayı taahhüt ediyor…

Bugün Nespresso, hem evde hem de profesyonel müşteriler için her bir fincan Nespresso kahvesinin 2022 yılına kadar karbon nötr olacağını vadediyor. Bu yeni girişim, Nespresso'nun karbon emisyonlarını azalttığı ve geri kalan karbonu tarımsal ormancılık yoluyla telafi ettiği 10 yılı aşkın bir çalışmanın üzerine kurulmuştur.

Nespresso CEO'su Guillaume Le Cunff “İklim değişikliği kaçınılmaz bir gerçek ve geleceğimiz, sürdürülebilirlik için olan kararlılığımızın dahada hızlı uygulanmasına dayanıyor. Bundan dolayı, tüketicilerimize 2022 yılına kadar karbon nötr bir fincan kahve içmenin yolunu sunmak için sürdürülebilirlik taahhütlerimizi hızlandırıyoruz. Sürdürülebilir kaynaklı, en kaliteli ve en nadir çekirdeklerden yapılan bir kahve. Hem işimizin hem de kahve endüstrisinin bu acil meseleyi çözerek dünyada iyilik için bir güç olabileceğine gerçekten inanıyorum." şeklinde düşüncelerini belirtti.

2017 yılından bu yana ticari faaliyetlerinde karbon nötr ünvanını elde etmiş olan Nespresso’nun yeni taahhüdü artık tedarik zincirinde ve ürün yaşam döngüsünde meydana gelen emisyonları ele alıyor.

Karbon emisyonunun azaltılması; Nespresso'nun kahvesini tedarik ettiği kahve çiftliklerine ve çevresindeki bölgelere ilave ağaç dikilmesi gibi girişimler ile Nespresso, yüksek kalitedeki dengeleme projelerine destek ve yatırım yoluyla karbon nötrlüğüne ulaşmayı amaçlıyor.

1.Karbon emisyonunun azaltılması: Nespresso’nun vizyonunun en önemli unsurlarından biri, değer zincirinin karbondan arındırılması için çalışmaktır. Karbon emisyonunun azaltılması girişimleri aşağıdaki adımları içermektedir:

Nespresso değer zinciri içinde sürdürülebilir enerji kullanımı: Tüm Nespresso Boutique’lerde %100 yenilenebilir enerjiye yönelmek ve üretim sürecinde biyogaz kullanımını arttırmak.

Nespresso ürünlerinin ve ambalajlarının döngüselliğinin artması: Nespresso makinelerinde geri dönüştürülmüş plastik kullanımının yanı sıra kahve kapsüllerinde geri dönüştürülmüş ve düşük karbonlu işlenmemiş alüminyum kullanımını artırmak.

2.Kahve çiftliklerine ve çevresindeki bölgelere ağaç dikmek: Karbon atmosferden en etkin şekilde ağaçlar aracılığıyla ayrılır. Ağaç dikmek, kahve hasadının kalitesini ve miktarını iyileştirmek için gereken gölgeyi sağlayabilir. Kökler ise ayrıca toprak erozyonuna ve toprak kaymalarına karşı korunmaya yardımcı olur, bununla beraber toprak yenilenmesini destekler. Nespresso, ortağı Pur Projet ile Kolombiya, Guatemala, Etiyopya ve Kosta Rika gibi kahve üreten ülkelerde ağaç dikme kapasitesini üç katına çıkaracak.

3.Anında olumlu bir etki yaratmak için hızlandırma: Nespresso, orman koruma ve yenilenmesini desteklemenin yanı sıra çiftçi topluluklarında temiz enerji çözümlerini uygulamaya yönelik projelere de yatırım yapacak.

Nespresso, karbon nötr taahhüdü ile bu yılın ilerleyen günlerinde daha detaylı açıklanacak olan daha geniş bir sürdürülebilirlik hedefinin de bir parçası haline geliyor. Bu taahhüt ile Nespresso, benzersiz kahve kalitesini koruma, yenilikçi bir kahve tarım sistemi oluşturma, çiftçiler için sürdürülebilir geçim kaynakları sağlayarak döngüsel bir iş modeli kurmayı hedefliyor.

ORTAKLARIMIZDAN ALINTILAR:

2022 yılı karbon nötr yol haritası, Nespresso Sürdürülebilirlik Danışma Kurulu (NSDK) üyeleri tarafından onaylanmıştır.

GEORGE CLOONEY, NESPRESSO MARKA ELÇİSİ

Nespresso Küresel Marka Elçisi ve Nespresso Sürdürülebilirlik Danışma Kurulu üyesi ve oyuncu George Clooney, "İklim değişikliği şu anda gerçekleşiyor, bu da hepimizin hızla sorumluluk almamız ve harekete geçmemiz gerektiği anlamına geliyor. Nespresso'nun bu aciliyeti anladığı ve gezegenimizi ve insanları yaptığı seçimlerin önüne ve merkezine koyduğu açıktır. Bu vizyon, son yedi yıldır dahil olma ayrıcalığına sahip olduğum sürdürülebilirlik taahhüdüne dayanıyor. O günden bu zamana ne kadar ilerlediğimize tanık oldum ve Nespresso'nun önümüzdeki 10 yıl içinde sunabileceği iyiliği görmek için heyecan duyuyorum." dedi

TRISTAN LECOMTE, KURUCU ORTAK, PUR PROJET

Nespresso Sürdürülebilirlik Danışma Kurulu üyesi, Pur Projet'in Kurucu Ortağı Tristan Lecomte, “Tüm işletmeler üzerinde, karbon ayak izlerini azaltma konusunda bir baskı bulunmakta ve Nespresso, bu istekli ve nitelikli karbon nötr programı aracılığıyla kendi karbon emisyonuyla mücadele etmek için güçlü bir irade gösteriyor. Hepimiz karbonu azaltacak teknik yenilikleri ararken, işletmelerin de hesaplarını olabildiğince çabuk dengelemek için karbon emisyonu ayırması için yatırım yapmaları aciliyet göstermektedir.” “2014'ten bu yana havadan karbondioksiti ayırmak için Kolombiya, Guatemala ve Etiyopya'daki kahve bölgelerine dünya çapında milyonlarca ağaç dikerek bunu yapan Nespresso'yu desteklemekten gurur duyuyoruz. Nespresso ile birlikte çalışarak karbon azaltımı programının kapasitesini üç katına çıkaracak ve hepimizin bağlı olduğu ekosistemleri yeniden oluşturacağız."

Yorum Yaz

 
 
  captcha