15 Temmuz 2024, Pazartesi

Melocan, bu ay Nelipide Gurme’nin yöresel ot mönüsünde

Melocan, bu ay Nelipide Gurme’nin yöresel ot mönüsünde
Doğası gereği bin bir çeşit ota ev sahipliği yapan Ordu, medeniyetlerin çeşitlendirdiği ot kültürünü yüzyıllardır mutfaklara taşıyor. Nelipide Gurme’nin yöresel ot mönüsünde rastladığımız bu asırlık lezzetlerden Melocan, her yörede farklı isimlerle anılabiliyor. Diken ucu ismiyle de bilinen Melocan, Nelipide Gurme’nin mutfağında harmanlanarak bu lezzeti denemeyenlerle tanışmak için bekliyor.

Her bölgesi yöresel lezzetlerle donatılmış ülkemizde Ordu’ya özgü tescilli lezzet Melocan, sığla ağacının gövdesine sarılarak büyüyen bir sarmaşık otu olarak yetişiyor. Eskilerin bildiği koruyup kollayarak usta çırak ilişkisi gibi damaktan damağa günümüze kadar taşıdığı lezzet Melocan, şimdilerde Nelipide Gurme’nin yöresel ot mönüsünde karşımıza çıkıyor.

Hem sağlıklı hem de damak tadınıza farklılık katan Nelipide Gurme, yöresel ot mönüsüyle yaz aylarında hafif lezzetler sunmasıyla da dikkat çekiyor. Ordu’nun doğal ortamında yetişen Melocan, doğal tereyağı, soğan ve baharatlarla kızgın ateşte yoğrularak hazır hale geliyor.

İletişim: 0 216 356 52 52

Yorum Yaz

 
 
  captcha