USLA Nitelikli eğitim anlayışıyla profesyoneller yetiştiriyor

USLA Nitelikli eğitim anlayışıyla profesyoneller yetiştiriyor
Türkiye’nin ilk ve öncü gastronomi akademilerinden biri olan USLA, pandemi dönemiyle başladığı dönüşüm hareketinin bir sonucu olarak yeni lokasyonu Kanyon’da gastronominin ön planda olduğu bir yaşam ve eğitim alanı yarattı. USLA Kanyon, Gusto by USLA restoranı, USLA Kütüphane, Chocolate by USLA, Skola Coffee, USLA Patisserie, miksoloji ve alışveriş alanıyla renkli ve heyecan uyandırıcı bir deneyim sunuyor. Mutfak sınıflarından üretim mutfağına kadar birçok alanda ise dünyanın en büyük mutfak üreticilerinden Electrolux Professional imzası bulunuyor.

Bu yıl sektörde 10’uncu yılını geride bırakan USLA, yeni lokasyonu olan Kanyon’da hem profesyonel eğitim almak isteyenlere hem de farklı konsept alanlarıyla lezzetli bir mola vermek isteyenlere hitap etmeyi başarıyor. Her alanı yaşayan ve farklı deneyimlere ev sahipliği yapan USLA Kanyon’da eğitim, eğlence ve lezzet bir arada. Bu dönüşümün hazırlık sürecini USLA Genel Koordinatörü Hülya Acar şöyle anlatıyor: “Değişen dünyaya uyum sağlamak adına kendimizi nasıl dinamik tutuyorsak, markalarımızı da yenilemek ve dönüştürmek durumundayız. Biz de yaklaşık iki yıldır kendimize bir yol haritası çıkarma işine ağırlık verdik. “Nasıl farklılaşabiliriz? Nitelikli profesyonel yetiştirme iddiamızı daha nasıl güçlendirebiliriz?” sorularına cevaplar ararken bir dönüşüm sürecine girdik. Öncelikle kurumsal kimliğimizi değiştirdik. Eğitim alanlarımızı genişlettik, eğitmen sayımızı arttırdık. Bir taraftan da lokasyon arayışına girdik. Yeme-içme sektörünün kalbindeki konumu, ulaşım kolaylığı sunması gibi nedenlerle Kanyon çok cazip bir seçenekti. USLA Kanyon, tam bir eğitim ve yaşam merkezi olarak tasarlandı ve alanındaki çıtayı en üst seviyeye çıkardı diyebilirim.”

USLA’da güçlü know how’ı ve teknolojisiyle Electrolux Professional çözüm ortağı

USLA, profesyonel sınıflarında, restoran, bar, barista, çikolata, kahve ve üretim mutfağında güçlü know how’ı ile dünyanın en büyük üreticilerinden Electrolux Professional ile iş birliği gerçekleştirdi. Eğitim anlayışlarında profesyonelliğe yapılan vurgunun bir sonucu olarak profesyonel bakış açısına sahip bir markayla yola çıktıklarını söyleyen, Acar: “Biz bir eğitim kurumuyuz ve partnersiz yol almamız mümkün değil. Partnerden daha çok çözüm ortağı demeyi seviyoruz aslında yola çıktığımız markalara. Electrolux Professional da bunlardan bir tanesi. Biz nitelikli profesyoneller yetiştiriyoruz. Bu durumda zaten bizim profesyonel olmayan, kendi alanında öncü olmayan bir markayla bir arada olmamız biraz garip olurdu. Electrolux Professional’dan teknolojik güncellemeler konusunda, yapılabilecek değişiklikler konusunda çok güçlü bir know how desteği alıyoruz. Ayrıca Electrolux Professional okulları destekleyen bir platform” diyor.

Gastronominin birçok alanında profesyonelleşmeye giden bakış açısı

Electrolux Professional Ülke Müdürü Bülent Sevinçel, aşçılık mesleğinin birçok gencin hayali olduğunu söyleyerek, ekliyor: “Global bir firmayız. Yani dünyada bu işi yapmak isteyen şefler gittikleri her ülkede Electrolux Professional’ı bulabiliyorlar. Bu durum şeflere avantaj sağlıyor. USLA, geçirdiği dönüşümle birlikte detaylı bir konsept yarattı yarattı. Biz bu konseptin tamamına ekipman olarak dokunabiliyoruz. Gastronominin her alanında varız. Ayrıca Electrolux Professional, dünya genelinde eğitim konusuna birçok anlamda destek oluyor. Bunu biz Türkiye’ye taşıdık. Türk gastronomisinin dünyaya açılması için okulların olması şart. Ayrıca teknolojiye adapte olabilmek gerekiyor. Tüm bu konulara dokunabilen, teknolojiye ve Ar-Ge’ye önem veren bir yapıya sahibiz.Ciromuzun yüzde 7’sini Ar-Ge’ye ayırıyoruz.

Gusto by Usla, doğaya özen gösteren menüye sahip

Gusto by USLA restoran, USLA’da eğitim gören öğrencilerin hem mutfak hem de serviste çalışarak, okulda aldıkları eğitimi deneyimle pekiştirmelerini sağlıyor. Bu restoran öğrenciler kadar ziyaretçilerine de çarpıcı deneyimler yaşatıyor. Yeni tarifleri ve mevsimsel olarak değişen spesiyallerini özenle sunan restoran daima yenilikçi, sürprizli tatlara imza atıyor. Acar, “Akademi olduğumuz için aslında her ürünü değerlendirdiğimiz, sürdürülebilirlik konusuna da vurgu yaptığımız bir anlayışla öğrencilerimize de ilham olmaya çalışıyoruz. Balığın derisi, karnabaharın yaprağı gibi malzemeleri de atmadan tabaklarımızda farklılaşıyoruz” diyor. Ayrıca USLA’nın artık kendi blendlerini oluşturduğu bir kahve markası var; Skola. Bu alanda da Electrolux Professional ile iş birliği gerçekleştirildi. Hem barista eğitimlerinin verildiği hem de konukların nitelikli kahve tüketebildikleri bu alanın hemen karşısında ise Chocolate by USLA yer alıyor. Hem atölye olarak çikolata yapabildiğiniz bu alanda dilerseniz kısa bir süre bekleyip istediğiniz malzemelerle hazırlanan çikolataları da satın alabiliyorsunuz. Kanyon ile hayata geçen Chocolate by USLA şimdiden müdavimlerini yaratmış.

Eğlence ve eğitim bir arada

Günlük, dönemsel ve artizan kapsamlı düzenlenen USLA atölyeleri, lezzet severlere, yepyeni mutfak kültürleri keşfetmek isteyenlere ve kurumsal etkinliklere Kanyon’daki yeni yerinde ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Taze makarna atölyesinden Fransız tatlılarına, tapas atölyesinden trend pastalar atölyesine kadar uzanan birbirinden farklı lezzetlerin öğretildiği ve birlikte tadıldığı USLA atölyeleri, eğitim ile eğlenceyi mutfağa taşıyor. Acar, “Yeme içme sektöründe sadece yapılan yemeklerin sunumu da bir o kadar değerli. Markayı misafirle buluşturan kişidir, servis elemanı. Bu nedenle de eğitimlerin içeriğinde baş listeye koydum bu konuyu. Öğrencilerimize sadece teorik dersler değil ayrıca gözlem yapabilecekleri prensipte bir kurguya sahibiz. Bu nedenle restoran, şehir ve farklı konseptleri geziyoruz. USLA olarak ayrıca menü danışmanlığı ve restoran danışmanlığı hizmeti de veriyoruz. Dünya çapında bir insan kaynakları firmasıyla anlaştık. Restoran ve butik otel yatırımlarında personel istihdam noktasında da yardımcı oluyoruz. Farklı pozisyonlarda çalışacak kişileri akademide eğitip USLA sertifikalı bir şekilde sektöre kazandırıyoruz.

www.uslaakademi.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha