Türkiye’yi Tayvan’da temsil edecek genç şef Swissôtel Büyük Efes İzmir’den çıktı

Türkiye’yi Tayvan’da temsil edecek genç şef Swissôtel Büyük Efes İzmir’den çıktı
10 Mayıs 2018, 14:24
Bu yıl 22’ncisi gerçekleşen Chaine Des Rôtisseurs Bailliage De Turquie Derneği’nin tertip etmiş olduğu yıllık ulusal Chefs Rotisseurs Yarışması’nı kazanan Swissôtel Büyük Efes Izmir’den Kahan Yavaş, Tayvan’daki finallerde Türkiye’yi temsil edecek.

Chaine Des Rôtisseurs Bailliage De Turquie Derneği’nin tertip etmiş olduğu yıllık ulusal Chefs Rotisseurs Yarışması’nın 22’ncisi, 8 Mayıs 2018’de İstanbul Özyeğin Üniversitesi’nin Le Cordon Bleu - Mükemmellik Merkezi’nde gerçekleşti. Bu yılki yarışmaya, Türkiye’nin muhtelif otellerinden ve restoranlarından dokuz yetenekli şef katıldı. Yarışmaya katılan genç şeflere, çok zengin muhtelif malzemelerle dolu siyah bir kutu verildi ve ayrı bir odada, bunları inceleyerek, başlangıç-ana yemek-tatlıdan oluşan üçlü bir mönü oluşturmak için yarım saat tanındı. Sonrasında oluşturdukları bu mönüyle dört kişilik yemek hazırlamaları için kendilerine mutfakta üç buçuk saatlik bir zaman tanındı.

Yarışmacıları, ikisi profesyonel, ikisi profesyonel olmayan toplam dokuz kişilik bir jüri değerlendirdi. Jüride; Defne Ertan Tüysüzoğlu, Andreas Jersabeck, Jeff Hakko, Niso Adato, Rudolf Van Nunen, Eyüp Kemal Sevinç, İsmet Saz, Nicolas Cartier, Vedat Demir, Ali Davut ve Yusuf Gülyiyen yer aldı. Yarışmanın sponsorlarının başında Le Cordon Bleu ve Özyeğin Üniversitesi gelirken, yarışmacılara verilen malzemeyi temin eden Metro Toptancı Market Türkiye ve daha sonra kazanan yarışmacılara hediye edilen bıçak takımlarını hediye eden Wusthof diğer sponsorlardı.

Kıyasıya heyecana sahne olan 22’nci Chefs Rotisseurs yarışmasının kazananı Swissôtel Büyük Efes Izmir’den Kahan Yavaş oldu. Swissôtel The Bosphorus Istanbul’dan Akan Altunbaş ikinci olurken, Mövenpick Hotel Istanbul’dan İbrahim Koçubez de üçüncü oldu. Yarışmanın birincisi, altın madalya kazanan Kahan Yavaş, 7 Eylül 2018 tarihinde, Keelung’da (Tayvan) ‘La Chaine Des Rôtisseurs International Jeunes Chefs Rôtisseurs Competition’ (Rotisörler Derneği – Uluslararası Genç Rotisör Şef Yarışması) finallerinde Türkiye'yi temsil edecek.

Yorumlar