Sihirli sokak lezzetleri HuQQabaz'da

Sihirli sokak lezzetleri HuQQabaz'da
Ataşehir Water Garden’da hizmet veren HuQQabaz, Türkiye’nin farklı sokak lezzetlerini bir arada sunan yeni konseptiyle İstanbulluların ilgilisini çekmeyi başardı. Q Gıda grubunun, lezzet ve kaliteyi ulaşılabilir lüks kategorisinde sunmak için yola çıktığı HuQQabaz’da, yöresel lezzetleri yenilikçi bir konseptle deneyimleyebilirsiniz.

Yenilikçi konseptiyle dikkat çeken HuQQabaz, Q Gıda bünyesinde oluşturulmuş bir marka. HuQQa, The Market Bosphorus, Qurabiye ve LiQQit markalarını da bünyesinde barındıran Q Gıda, HuQQabaz ile lezzet ve kaliteyi ulaşılabilir lüks kategorisinde bir marka olarak sunuyor. HuQQabaz’ı Q Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uras’tan dinledik.

Konseptiyle iddialı

Ahmet Uras, Boğaziçi Üniversitesi ve New York Devlet Üniversitesi’nin ortak programı olan bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun ve beş yıl kadar profesyonel hayatını da bu alanda yönlendiren bir isim. Ancak mutfağa olan sevgisi, hobisini işe dönüştürmesini sağlamış. The Galliard’ın kurucu ortağı olan Uras, Q Gıda Yönetim Kurulu Üyesi göreviyle de yeme-içme sektörüne yön veren isimlerden. HuQQabaz ile sihirli sokak lezzetlerini markalaştırarak, dünya mutfağına kazandırmayı hedeflediklerini söyleyen Uras, “HuQQabaz ismini sevgili İzzet Çapa önerdi ve bizim de çok aklımıza yattı. HUQQabaz birçok yöresel lezzeti, her biri kendi konseptinde markalaştırarak aynı anda Türkiye ve dünyayla buluşturacağımız yenilikçi bir konsept aslında. BalıQEkmek, TavuQçu, ShishQebab, Qahvaltı, GevreQ, QofteBurger, MakQrna, YeşilliQ, QTatlı, KebaQ, Qidchen, Qokoreç, OrganiQ ve Quzucu ile birlikte toplam 15 alt markamız var. Bu marka isimlerini açık mutfak konseptimiz de kurguladık. İstasyon şeklinde farklı farklı bölümler oluşturduk” diyor. Mönüde tüm bu alt markalar yer alıyor. GevreQ markası adı altında pide ve pizzalar, YeşilliQ markası altında salatalar karşılıyor sizi. Tüm lezzetler aynı mutfaktan çıksa da her marka özelinde usta şeflere emanet” diyor.

HuQQabaz ana salonunda 220, terasında 170 kişilik olmak üzere toplamda 390 kişilik kapasiteye sahip. 10:00 ila 01:00 saatleri arasında hizmet veren mekanın tasarımı, Mimar Tarkan Önal imzasını taşıyor. Farklı desenler ve pastel renklerle genç ekibin enerjik ve modern yüzünü yansıtmak amaçlanmış. Konukların rahat ve özel hissetmesi için localar oluşturularak tasarlanmış, HuQQabaz. Uras, “Water Garden İstanbul’un öne çıkan yeme-içme konsepti bizim bu lokasyona karar vermemiz de etkili oldu. Uzun ve kısa vadeli birçok hedefimiz var HuQQabaz ile ilgili. 2020 yılını sonuna kadar HuQQabaz ile 81 ilde var olmak istiyoruz. Bu amaçla 2017 yılında İstanbul Yalı Ataköy ve Gaziantep Iconova AVM projelerinde, Almanya Mannheim’da HuQQabaz açmak için sözleşmelerimizi imzaladık. Ayrıca İstanbul, Bursa ve Antalya’da yeni şubelerimizin açılması için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu yılın sonuna kadar yurtiçinde en az beş tane HuQQabaz açmak istiyoruz” diyor.

Hizmet anlayışıyla farklılaşıyor

Mönüde yaklaşık 170 kalem seçenek var. Dijital olan mönülerde sistem, internet üzerinden yemek sipariş veriyormuşsunuz gibi işliyor. Kahvaltı servisi saat 14:00’a kadar veriliyor. Dijital mönü de bu saat itibariyle bu bölüm offline oluyor. Ayrıca mönü de seçtiğiniz ana ürünlerin yanına tercih edebileceğiniz yan ürün seçenekleri de çıkıyor. Garsonlar ise tüm enerjilerini masanızı ve sizin memnuniyetini kontrol etmek kısacası daha iyi bir hizmet sunmaya harcıyorlar.

Lokal malzemelerle lezzetli yemekler

İsmail Ercan Turan, Q Grup Mutfaklar Direktörü olarak HuQQabaz’ın mönüsünün oluşumunda etkin rol oynayan bir isim. Eğitimini İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Fakültesi Aşçılık Bölümünde alan Turan birçok prestijli mutfakta çalıştıktan sonra 2012 yılından beri Q Grup bünyesindeki markaların mönüleri üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. HuQQabaz’ı sokak lezzetlerini gerçekten bir araya toplayan bir mekan olarak anlatmaya başlayan Turan, “Türk milleti olarak sokak lezzetlerini seviyoruz. Bu lezzetleri bir yapı altında toplamayı amaçladık. Bu işte başarılı olmak için yemeği sevmeniz ve çok da gezmeniz lazım. Mönü oluşumlarında ciddi bir seyahat serüvenimiz oldu” diyor.

HuQQabaz’da malzeme tedarik konusunda çok hassas bir yol izleniyor. Lezzetler oluşturulurken bölgesinden getirtiliyor. Turan, “Kilis ve Gaziantep’ten ciddi bir oranda baharat alışımız var. Birçok ürünü bölgesinden getirtiyoruz. Bu da açıkçası kolay bir süreç değil” diyor. Mekanda mevsimsellik konusuna da önem veriliyor. Bu nedenle altı aylık periyotlar da mönü değiştirilecek. Kalan zaman ise Ar-Ge çalışmalarına ayrılıyor.

Özel dokunuşlar

Mutfak sanatı içerisinde büyük bir kimya olduğunu söyleyen Turan, ekliyor: “Kullandığımız malzemelerin kalitesinin yanında bizim dokunuşlarımız da çok önemli. Örneğin, BalıQekmek markamız altında balık ekmek çeşitleri sunuyoruz, beş farklı ekmek çeşidiyle. Karadeniz Bölgesi’nden mısır ekmeğini levrek balığıyla birleştirdik. Ege’den çipura balığını baharatlı bir ekmekle buluşturduk. ShishQebab markamızda sunduğumuz her kebap modern bir yorumla konuklara sunuyoruz. QTatlı markamız doğu ve batı tatlarını harmanlayarak farklı lezzetler yaratıyor. GevreQ markamız da Bafra, Trabzon ve Doğu Anadolu Bölgesi’nden birçok pide çeşidi var. QofteBurger markamızda burger’lerin dışında anne köftesi ürünümüz çok seviliyor. Her ürünün yanına yan ürünler de sunuyoruz. Köftenin yanında piyaz ya da atom gibi ürünler de deneyimleyebilirsiniz. TavuQçu markamız eğlenceli sunumlarıyla öne çıkıyor. Sandık ve kova içerisinde sunumlarımız çok seviliyor. Her yerde bulamayacağınız asla standart olmayan seçeneklerimiz var. HuQQabaz’ı biz dünyaya açmak istiyoruz ve kendi lezzetlerimizin de olduğu bir mönüyle yapmak istiyoruz bunu.”

Gerçek meyveden kokteyller

HuQQabaz’ın içecek mönüsü de oldukça iddialı. Ev yapımı ayran, portakal suyu, limonata gibi seçeneklerin yanında kendi reçeteleriyle hazırlanan smoothie’ler de oldukça tüketiliyor. Mekanda 18 adet alkolsüz kokteyl bulunuyor. Bambu saplarından hazırlanan ve bardağa uyarlanan sunum, Bambu ya da çikolatalı bir ürün olan saksı bunlardan bazıları. Gerçek meyvelerden elde edilen ürünler kullanılıyor içeceklerde. Ayrıca detoks ürünleri de dengeli ve lezzetli tatlarıyla dikkat çekiyor.

İletişim: 0216 504 75 25

Yorum Yaz

 
 
  captcha