Rüzgar, hız ve maceranın birleştiği Kitesurf’un destinasyonu: Fethiye

Rüzgar, hız ve maceranın birleştiği Kitesurf’un destinasyonu: Fethiye
Rüzgar, hız ve maceranın birleştiği Kitesurf, denizin tadını doyasıya çıkarmak için en iddialı su sporlarından biri. En sade şekli ile ‘su üzerinde bir board ile uçurtmaya bağlı yapılan bir spor’ olarak tanımlayabileceğimiz Kitesurf, yaz tatilini rüzgar, deniz ve uçurtma ile keyiflendiren bir spor olarak öne çıkıyor.

Kitesurf nerede yapılır sorusu sorulunca akla gelen ilk yer Fethiye Bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Kitesurf dahil birçok su sporuna da ev sahipliği yapan Fethiye’nin, özellikle de Çalış bölgesinin Kitesurf için tercih edilmesinin en önemli sebebi; yeterli derecede dalgalı ve rüzgarlı olması. Ayrıca sıcak havası ile sörf elbisesi giymeye gerek kalmadan rüzgara karşı özgürce bu sporun tadına varılabiliyor. Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden biri olan Fethiye, Kitesurf’ün yanı sıra diğer sporlar için de tercih edilen bir destinasyon olarak iddiasını ortaya koyuyor.

Rüzgar ve hızın sevdası; Kitesurf öğrenmek çok zor değil. Başlangıç eğitiminin bir saat kadar bir bölümü karada; teorik bilgi, küçük eğitim uçurtması ile temel yönlendirmeler, büyük uçurtma kurulumu, güvenlik ve havalandırma şeklinde devam ediyor. Daha sonra Kitesurf ana parçalarını oluşturan sörf tahtası, yelken, yelken direği, tutma çatalı ve trapez kemeri ile tahtanız üzerinde nasıl denge kuracağınızı, yelkeninizi nasıl kontrol edip ona yön verebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Genellikle kişiye bağlı olarak 2 ila 3 günde eğitimi tamamlamak mümkün. Sörf okullarındaki temel eğitimler yaklaşık 8-9 saat süren seansları içeriyor ve 2-3 gününüzü ayırdığınızda genel hatlarıyla bilmeniz gerekenleri öğrenip temel hareketleri uygulayabilirsiniz. Fakat yorulmadan işin tadını çıkarmak adına ideal süre 3 gün diyebiliriz.

fetob.org

Yorum Yaz

 
 
  captcha