06 Ağustos 2020, Perşembe

İrfan Usta, Tarihi Feraye Köşkü’nde kapılarını açtı

İrfan Usta, Tarihi Feraye Köşkü’nde kapılarını açtı
Türk Mutfağı’nın geleneksel lezzeti kebap ve et çeşitlerini, en lezzetli ve en ekonomik şekilde servis etmeyi ön planda tutan İrfan Usta, yeni şubesini tarihi Feraye Köşkü’nde açtı.

Kebaptan dönere, köfteden lahmacuna, lahmacundan özel reçeteyle marine edilmiş odun ateşinde pişen dönere ve pideye uzanan geniş bir mönü sunan İrfan Usta, alışılagelmiş tatları, farklı lezzetlerle, kendi ustalığı ve hiçbir zaman değişmeyen kalite çizgisiyle birleştirerek, geleneksel çizgiden çıkarak her zaman bir tat daha önde olmayı hedefliyor. Kendi üretimleri olan katmer ve kadayıf tatlısıyla da damaklarda nefis bir tat bırakıyor. Ürünlerinde kullanılan et kalitesine özellikle dikkat eden ve özel lezzet reçeteleriyle marine edilen etlerle kebabın envai çeşidine imza atan ve her bir lezzetiyle et severlerin gönlünü fetheden restoran, mönüsüyle adeta lezzet yolculuğuna çağırıyor.

Türkiye’de ilk kez sekiz çeşit lahmacun
İrfan Usta, mönüsünde lahmacun sevenlere çokça seçenek sunuyor. Cevizli lahmacun başta olmak üzere Türkiye’de ilk defa sekiz çeşit lahmacun ve 10 çeşit pidesiyle büyük beğeni topluyor. Et yemeyen ya da yiyemeyenler, vejetaryenler ve veganları da unutmayan İrfan Usta, yaptığı vegan lahmacunla dikkat çekiyor.

Lokanta ve kebap salonları normalleşme sürecinin başlamasıyla yeniden müşteri kabulüne başlayan İrfan Usta, restoranlarındaki lezzetin yanı sıra üretim alanları ve restoranlarındaki hijyen kriterleri ve sıkı önlemleriyle dikkat çekiyor.

İlk restoranını 2013 yılında açan İrfan Usta, Kozyatağı, Pendik, Beşiktaş, Ataşehir ve Ankara’dan sonra Bulgurlu’da tarihi Feraye Köşkü’nde hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca Bostancı’da İrfan Usta Şarküteri ve İçerenköy de tatlı imalathanesi bulunuyor.

https://irfanusta.com.tr/

Yorum Yaz

 
 
  captcha