19 Haziran 2024, Çarşamba

Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi Kapsamlı alt yapısıyla alanında ilk ve tek

Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi Kapsamlı alt yapısıyla alanında ilk ve tek
Karşıyaka Belediyesi tarafından hayata geçirilen Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi, teknolojik alt yapısı ve kapsamlı işleyişiyle alanında ilk ve tek tesis olma özelliğini taşıyor. Eğitim programlarında ve içeriklerin belirlenmesinde Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden destek alınan merkezde Ege mutfak kültürünün tamamına sahip çıkan bir anlayışla mesleki eğitimler ve kurslar ile istihdam sağlamak, sektöre nitelikli ve kalifiye insan yetiştirme hedefi bulunuyor.

Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi, Karşıyaka Belediyesi tarafından 2019 yılının sonunda projelendirilse de pandemi nedeniyle 16 Ocak 2023’de kapılarını açarak eğitime başladı. Tüm eğitim programları kadrosunda bulunan kendi şefi dışında Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün hocaları tarafından hazırlanarak veriliyor. Ayrıca alanında uzman misafir şefler ile de çeşitli eğitim programları düzenleniyor. Verilen eğitimlerin yanında Karşıyaka Belediyesi’nin sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında da organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. İstanbul’daki Mutfak Sanatları Akademisinin Kurucuları arasında olan ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi Osman Serim’in danışmanlığında açılan merkez, Electrolux Professional’ın en son ve en yeni teknolojisiyle kurulmuş olup, bu teknolojinin ilk uygulama alanı olma özelliğine de sahip. Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nin birçok hedefi bulunuyor. Bostanlı Sahili’nin en merkezi ve en yoğun yerlerinden biri konumundaki lokasyonunda hem işletme hem de gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi veren bir merkez olarak çevre halkın mekan deneyimini arttırmak ve şehre yeni bir sembol ve sosyal aktivite alanı kazandırmak bunlardan biri. Yine düzenlenecek olan festivaller ve etkinlikler için merkezi bir gastronomi konseptli çekim alanı oluşturmak, gastronomi odaklı kütüphane ve dokümantasyon merkezi oluşturmak da diğer hedefler arasında yer alıyor.

Merkez bünyesinde, yemek atölyesi, tatlı ve unlu mamuller atölyesi, teorik sınıf, aynı zamanda barista eğitimlerinin de verileceği kafe alanı ve çeşitli atölye çalışmalarının, tadım organizasyonlarının ve talebe yönelik yapılacak sosyal aktivitelerin düzenleneceği açık etkinlik alanı bulunuyor. Merkezin bir diğer alanı olan sergi ve müze alanı da yıl boyunca 3-4 aylık periyotlar halinde sergilere ev sahipliği yapacak. Müze alanın açılışı Ocak ayında Raşit Koçak ve Tülin Çağlar’ın koleksiyonundan ‘Bir Fincan Daha Türk Kahvesi Sergisi’yle gerçekleşti. Ardından ise 28-30 Nisan tarihleri arasında Karşıyaka Ayaküstü Lezzet Günleri’nde Sokak Lezzetleri Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.

Workshop’lardan sertifika eğitimlerine birçok alternatif

Merkez bünyesinde aşçılık, pastacılık, barista eğitimleri veriliyor. Ayrıca ilerleyen zamanlarda restoran ve kafe işletmeciliği ve servis elemanı eğitimi de verilmeye başlanacak. Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nde Genel Mutfak ve Pasta Mutfağı olmak üzere 2 ayrı uygulama mutfağı bulunuyor. Genel mutfakta 12 istasyon yer yer alıyor ve her kursiyerin kendine ait istasyonu, malzeme ve ekipmanı merkez tarafından önceden organize edilmiş oluyor. Pasta mutfağında da aynı şekilde 12 kursiyer için geniş çalışma alanları düşünülmüş, malzeme ve ekipman tedariki merkez tarafından sağlanmış oluyor. 2 uygulama mutfağında da şefin tezgâhını yakın çekim görülebilecek şekilde kamera sistemleri mevcut. Ekranlar mutfakların her noktasından rahatça görülebiliyor. Ayrıca kurulan ses sistemi ile şef, mikrofon ile anlatım gerçekleştiriyor. Eğitimler hafta içi gündüzleri ev hanımları ve okul gruplarıyla belediyenin sosyal çalışmalarına yönelik olurken akşam iş çıkışı ise beyaz yakalılara yönelik gerçekleştiriliyor. Hafta sonları şirket çalışanlarına grup etkinlikleri ve ailelere yönelik etkinliklere de imza atılıyor. Yine merkez bünyesinde Karşıyaka Ayaküstü Lezzetler Festivali ve Karşıyaka Ege Otları Festivalleri’nin organizasyonlarına devam edilecek ve bunlara İzmir Mutfak Mozaiği Kültür Festivali gibi yeni festivaller de eklenecek. Eğitim alan öğrencilerine iş ve staj imkânı sunma konusunda da donanımlı olan merkez Eylül 2023 itibariyle eğitim programı katılımcılarına ve hobi dışında iş hayatına bu meslek dallarında devam etmek isteyenlere Kent AŞ bünyesinde bulunan 3 balık restoranı, 1 et restoranı ve 11 adet kafesinde staj

imkânı sunacak.

www.cordelionmsm.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha