Büyük Kulüp yenilenen yüzüyle tam not alıyor

Büyük Kulüp yenilenen yüzüyle tam not alıyor
137 yıllık tarihiyle köklü bir sivil toplum kuruluşu olmayı başaran Büyük Kulüp, bünyesinde barındırdığı yeme-içme mekanlarıyla da üyelerinden tam not almayı başarıyor. Sektörün deneyimli şeflerinden Mehmet Siriş’in mutfağın başında olduğu işletme, Siriş’in mönüdeki modern dokunuşlarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

İstanbul’un en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olarak bilinen Büyük Kulüp, 1882 yılında başladığı yolculuğa tüm hızıyla devam ediyor. İçerisinde üyeleri için birçok imkan sunan işletmede ayrıca birçok yazlık ve kışlık restoranlar mevcut. İşletmenin kış sezonunda hizmet sunduğu mekanlarından biri Baron Restaurant. Öğle ve akşam yemeği servisi bulunan bu restoran, konuklarına şık bir ortamda lezzetli yemekler vaat ediyor. Büyük Kulüp’ün diğer gözde bir mekanı ise Safran Restaurant. Yazlık mekanlarda ise denize sıfır ve adalar manzaralı konumuyla Boğaz’ın keyfini çıkarmak isteyenlere hitap eden Olive Terrace Bar& Grill bulunuyor. Bünyesinde dört adet tenis kortu bulunan işletmenin tenis sonrası yorgunluğu atmak isteyen üyeleri için hizmet sunan Tenis Cafe’si de mevcut. Gündüzleri cafe konseptiyle zengin kahvaltı mönüsü, beş çayı mönüsü sunan bir diğer mekan Cafe D’orient, akşamları ise restoran olarak konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

Bünyesinde birçok iddialı mekanı barındıran Büyük Kulüp son olarak sektörün deneyimli isimlerinden Şef Mehmet Siriş’i kadrosuna kattı. Tüm yeme-içme alanlarında konuklarına lezzetli sürprizler hazırlayan Siriş, üyelerin beğenisini kazanıyor. “Tüm tecrübemi ve bilgi birikimimi Büyük Kulüp’te hazırladığımızi mönülerde kullanıyoruz. Birçok alanda yenilik yaptık. Ben bu anlamda yönetimin arkamda olduğunu hissediyorum. Çok keyifli bir süreç içerisindeyiz” diyen Mehmet Siriş ile mönüleri konuştuk.

Amaç, en üst düzeyde misafir mutluluğu

Mehmet Siriş kariyerinde üç yıldız Michelin Bröve’ye sahip aşçılarla çalışma imkanı bulmuş bir isim. Star Diamond Award ödülü bulunan Siriş aynı zamanda Dünya Aşçılar Birliği (WASC) sertifikalı bir hakem. En son Bursa Sheraton & Aloft Otel’de çalışan Siriş, yaklaşık dört aydır Büyük Kulüp bünyesinde. Büyük Kulüp’te sunulan hizmet kalitesini Siriş şöyle anlatıyor: “Misafir portföyümüz gastronomi alanına düşkün, dünyanın çeşitli yerlerinde yemek yeme imkanı olan insanlardan oluşuyor. Dolayısıyla bizden de bu lezzetleri talep ediyorlar. Biz burada dokuyu çok fazla bozmamaya gayret ederek mönümüzü biraz daha modernleşme yoluna gittik. Dolayısıyla misafirlerimizin mutluluğu bizim için ön planda. O noktaya çok önem veriyoruz.”

Cafe Dorien’t Akdeniz Mutfağı ve brasserie konseptini harmanlıyor

Büyük Kulüp birinci sınıf malzemenin kullanımına çok dikkat eden bir işletme. Dolayısıyla kullanılan malzeme konusunda da çok titiz davranıyor. Tüm yeme-içme alanları kış sezonunda her gün açık olacak. A La Carte hizmet veren ve haftanın her günü yoğun olarak servis sunuyor. Bunlardan belki de en sürprizlisi, Cafe Dorien’t. İçerisinde bir taş fırını bulunan mekan yüzde 100 İtalyan birçok yemek servisi yapıyor. Bunun dışında Türk Mutfağı’ndan pide, lahmacun gibi ürünlerde bu taş fırın kullanılarak konuklara sunuluyor. Cafe Dorien’t mönüsünde ahtapot carpaccio, bruschetta, vitello tonato gibi Akdeniz mutfağının lezzetlerini barındırıyor. Genel olarak tüm kışlık mekanlarda mönü değişikliklerinde bazı hususlara dikkat ettiklerini söyleyen Siriş, “İlk olarak tüm alanlarda günlük değişen bir çorbamız muhakkak bulunuyor. Bunun yanında günlük olarak değişen bazı spesiyalleri de ekliyoruz. Mönüde kulübün resitalleri olarak adlandırdığımız bir bölüm var. Köklü bir kurum olmamız nedeniyle üyelerimizde bazı yeme-içme alışkanlıklar bulunuyor. Bu resitaller bölümü eski mönülerimizden örnekler barındırıyor. Baron ve Safran Restaurant’ların mönülerinde Osmanlı Mutfağı yanım da güçlü olduğu için bu mutfaktan örnekler sunuyoruz” diyor. Ayrıca Büyük Kulüp üyelerinin referansıyla bünyesinde çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Tüm misafirlerini mutlu etmeye odaklanan Büyük Kulüp, vejetaryen bir mönüyü de konuklarının beğenisine sundu. Ayrıca uzman bir diyetisyenle birlikte hazırlanan sağlıklı seçenekler mönüsü konuklara alternatif oluşturuyor. Mönüde hem sağlıklı hem de lezzetli olması dolayısıyla bolca balıkla hazırlanan lezzetler yer alıyor. Mutfağında lokal ürünleri kullanmayı da çok doğru bulduğunu söyleyen Siriş, “Mutfakta başarılı olmak ortak bir nokta bulabilmek, uzmanlık ve tecrübe gerektiriyor. Bir tabak yemeği meydana getirebilmek için 8-10 kaleme ihtiyacınız var. Tedarikiniz güçlü olmalı. Malzeme yönetimi konusunda bilgi ve birikim gerekiyor. Tüm bu bileşenleri bir arada barındırıyoruz. Yeni mönümüzle konuklarımızı heyecanla ağırlamaya devam ediyoruz” diye konuşuyor.

www.buyukkulup.org.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha