13 Temmuz 2024, Cumartesi

BigChefs; lezzet anlayışıyla beğeni topluyor

BigChefs; lezzet anlayışıyla beğeni topluyor
Sunduğu yemekler ve lezzet anlayışıyla beğeni toplayan BigChefs, şube sayısını arttırmaya devam ediyor. Standart lezzeti sağlamak adına merkez üretim mutfaklarına sahip marka, şubelerinde eğitim ve denetim konusunda hassas bir yapıya sahip. Yurtdışında da şube sayısını arttıran marka, Türkiye’deki bazı şubelerinde başlattığı BigChefs Market uygulamasıyla hem kullanışlı hem de şık tasarımlı BigChefs etiketli ürünlerle evlere de giriyor.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen zincir restoranlarından biri olan BigChefs, şu anda yurtiçi ve yurtdışında 57 şubesiyle hizmet veriyor. Türkiye’de birçok şehirde misafirlerini ağırlayan marka, yurtdışında Dubai, Suudi Arabistan ve Kuveyt’teki şubelerinin ardından İran’da da şube açmaya hazırlanıyor. BigChefs, yurtdışı hedeflerini Avrupa ve Güneydoğu Asya’nın ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne açılmak olarak belirlemiş durumda. Türkiye’de ise daha çok noktaya ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor. BigChefs Grup Mutfak Koordinatörü Murat Aslan ile yeni merkez üretim mutfağında buluşarak markanın çalışmalarını konuştuk.

Bazı şubelerinde BigChefs Market uygulamasını başlatan marka, hem kullanışlı hem de şık tasarımlı BigChefs etiketli ürünlerle evlere de giriyor. Bu uygulama şu anda üç şubede bulunuyor ancak uzun vadede geniş metrekareye sahip şubelerde uygulamanın açılışı gerçekleştirilecek. Markanın tüm zincirlerinde sunduğu lezzetin standardizasyonu konusunda oldukça hassas olduğu söylenebilir. BigChefs, her yeni mönü geçişinde tüm mutfak şeflerini İstanbul’a getiren ve yeni yemeklerin eğitimlerini veren bir üretim mutfağı anlayışına sahip. İstanbul’da şubelerinin artması sonucu merkez üretim mutfağını Ataşehir’den Etiler’e taşıyan BigChefs, ofis ekibini de aynı yere konumlandırarak genel merkezini de bu binaya taşıdı. Artık İstanbul için belirlenen bazı ürünleri bu merkezde üreterek şubelerine sevk edecek. Ayrıca şeflere eğitimler de burada bulunan eğitim mutfağında verilecek.

Misafir memnuniyeti en üst sırada

BigChefs mönüsüne giren her yemeğin ardında aslında çok titiz bir süreç yatıyor. Lezzet ve uyumu yakalama adına gerçekleştirilen deneme süreci kadar önem verilen diğer bir nokta ise Ar-Ge. Ayrıca BigChefs misafirlerinin fikirlerini çok önemseyen bir yapıya da sahip. Kendini geliştirmek ve memnuniyeti sağlamak adına misafir yorumları her zaman dikkate alınıyor. Mönüde yer alacak yemekleri seçerken uzun bir araştırma ve deneme sürecinden geçtiklerini söyleyen Aslan, “Mönüye ekleyeceğimiz her yeni ürün için istediğimiz lezzet ve uyumu yakalayana dek birçok kez deneme yapıyor ve üzerinde çalıştığımız yemekleri tekrar tekrar eleme süzgecinden geçiriyoruz. Böylece; zincir restoran işleyişine, BigChefs ruhuna ve misafir memnuniyetine aynı anda hitap edebilen en iyi yemekleri seçmiş oluyoruz. Bu süreci takip eden kısım; misafirlerimizin yorumlarıyla ilgili oluyor. Her mönü döneminde, misafir yorumlarını bir sonraki mönüde değerlendirmek üzere -hatta bazen eş zamanlı değerlendirmek üzere- takip ediyoruz” diyor.

Yerel ve trend malzemeler bir mutfakta

Mönüsünü sezonsal olarak kurgulayan BigChefs, gelen her misafirin damak zevkine hitap edebilecek bir mönüye sahip. Mönüsünde Anadolu esintilerini yer veren ve bu şekilde yerel üretimi destekleyen marka, trend malzemeleri de mevsimsel uygunluğu baz alarak BigChefs ruhuna uyarlıyor. Bu yıl kış mönüsünde San Sebastian Cheesecake uzun araştırmalar sonucunda BigChefs’e uyarlanan trend bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu haliyle de oldukça beğenilmiş. Trend ve yerel ürünlerin birlikte kullanılmasının BigChefs mutfağını şekillendiren en önemli unsur olduğunu söyleyen Aslan, “BigChefs mutfağı her zaman yerel ürünler ve trend ürünlerin bir arada kullanılabildiği, alışıldık lezzetleri kendine özgü bir şekilde yorumlayan, her kesimin damak zevkine hitap edebilen bir mutfak olmuştur. Yerel üretimi desteklemek hem de Anadolu esintilerini BigChefs mönüsünden uzaklaştırmamak için yerel ürünleri her mönümüzde mutlaka bulunduruyoruz. 2016 ve 2017 yıllarında, UNESCO tarafından yaratıcı şehirler arasında seçilen Gaziantep’in bizi gururlandıran projesine destek olmak ve Türkiye’nin her yerinde bunun duyulmasına katkı sağlamak için mönümüzde Gaziantep yemekleriyle ilgili özel bir bölüm bile hazırladık. Bu bölümde kullandığımız ürünlerin yerel üreticilerden alınmasına özen gösterdik. Misafirlerimizin daha yoğun ilgi gösterdiği bazı Gaziantep yemekleri, mönümüzde kalıcı olarak yerini aldı” diye konuşuyor.

“Standart lezzet konusunda büyük rol, merkez üretim mutfaklarımızda”

İstanbul ve İzmir’de birer merkez mutfağa sahip BigChefs, kısa süre içerisinde Ankara’da da yeni bir merkez mutfak projesini hayata geçirecek. Merkezi mutfağın zincir restoranlarda standart lezzet kriterinin yakalamasında en önemli faktör olduğunu söyleyen Aslan, “Standart lezzet konusunda en büyük rol, sahip olduğumuz merkez üretim mutfaklarımızda. Benim mutfak şeflerinden beklediğim reçeteye ve ilk yapılan ürüne birebir uygunluk oranı yüzde 85’tir. Mutfaklarımızda toplam 800’e yakın çalışanımız var; onlardan bu orandaki standardı sağlamalarını istiyorum. Aynı zamanda şubelerimizde ciddi bir eğitim ve denetim ağımız var. Kontrol sistemini de oturtarak lezzeti her şubede belirli bir standartta sunmaya çalışıyoruz” diyor.

www.bigchefs.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha