20 Mayıs 2024, Pazartesi

Balat’ın tarihi sokaklarında bir lezzet geleneği

Balat’ın tarihi sokaklarında bir lezzet geleneği
Forno Balat, Türk kahvaltısına taze bir soluk getirmenin yanı sıra çıtır lahmacun, pide ve pizzalar sunuyor. Türk ve Akdeniz mutfağının buluşturan mekan, kendi markasıyla ürünler de satıyor.

Balat, açık hava müzesi gibidir... UNESCO tarafından restore edilen renkli evleri, sokakları, dik yokuşları, sinagogları, antikacıları ile Balat, tam bir tarih ve kültür merkezidir. Son yıllarda tur programlarının uğrak noktalarından olan bu semt, kafelerin ve restoranlarıyla gastronomi merkezi de olmuş durumda. İşte Forno Balat da bu konuda öncü olan lezzet duraklarından biri...

Forno, İtalyanca fırın anlamına geliyor... Balat’ın tarihi havasıyla Türk ve Akdeniz mutfağını birleşiminden doğan Forno Balat, bulunduğu semtin lezzet dönüşümünde rol oynayan bir kafe/restoran.

Yona Hanım’ın tarifleri ve günümüz lezzetlerinin birleşimi

Yona Grunberg, 2013 yılında mekanı ilk açtığında desen, tasarım ve renkler dahil olmak üzere tüm dekorasyon sürecinde uzman mimarlarla çalışmış. Yona Grunberg özellikle malzeme ve ekipman seçiminde de titiz davranmış. O zamandan bu yana tasarımını koruyan restoranın çok sıcak, sade ve ferah bir havası var. Şu anki işletmecisi Nurettin Kapıyoldaş ise Grünberg ailesi ile birlikte çalışırken işletmeyi devralmış. Kapıyoldaş, Akdenizli fırın lezzetlerini çeşitlendirerek bugünkü popülerliğini yakalamayı başarmış.

Forno Balat usulü lahmacun

Forno Balat’ın taş fırında ev yapımı lahmacun, pide ve pizzaları çok özel. Lahmacunu ne Urfa ne de Antep usulü; tamamen kendine has iç tarifiyle hazırlanıyor; çıtırlığı ile ünlü! Klasik, cevizli ve peymacun çeşitleri de var.

Kahvaltılar birer şölen

Fırın lezzetlerinin yanı sıra zengin bir menüye sahip mekanın kahvaltıları da çok rağbet görüyor. Hafta sonları açık büfe, hafta içi ise özel serpme kahvaltı veriyorlar. Yona Hanım’dan kalan tarifle yaptıkları kruvasanları, açık büfe kahvaltılarında sınırsız. Simitler fırından çıtır çıtır çıkıyor; hamur işi çeşitleri arasında pişi, börek ve ekşi mayalı ekmek de yer alıyor.

Beğendiklerinizi satın alabilirsiniz

Aydın’daki kendi zeytin bahçelerinin mahsulü olan zeytinleri ve zeytinyağlarını kullanıyorlar; reçellerini, fındık ezmelerini, acukalarını ve soslarını da kendileri yapıyorlar. Bu özel ürünleri tattıktan sonra Forno Balat markalı şişeleriyle satın almanız da mümkün. Öte yandan özel diyetler için de menülerinde sebze ağırlıklı olarak pek çok farklı lezzet söz konusu.

“Sosyal medya dönüşleri yol gösteriyor”

Nurettin Kapıyoldaş, Forno Balat’ın vazgeçilmez lezzetleri için Yona Hanım’ın da mirasıyla çok özel bir tedarik zinciri oluşturmuş... Misafirlerine sundukları özel hizmetler sayesinde yakaladıkları memnuniyet seviyesini korumaya çok önem verdiklerini söyleyen Kapıyoldaş, şöyle diyor: “Özellikle sosyal medyadan aldığımız geri dönüşler bize yol gösteriyor; oradaki yorumları ve önerileri mutlaka dikkate alarak müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz.”.

www.fornobalat.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha