19 Haziran 2024, Çarşamba

2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da Türkiye’den 192 sektör profesyoneli görev aldı

2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da Türkiye’den 192 sektör profesyoneli görev aldı
Dünyanın en büyük organizasyonlarından sayılan 2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da Kofler Event bünyesinde Türkiye’den istihdam edilen 182 şef, 10 restoran ve bar müdürü başarıyla görevlerini gerçekleştirdi. Türkiye’den etkinlikte görev alan kişilerin istihdamını gerçekleştiren Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Muammer Songur, “Kofler Event, 2023 yılında yeni organizasyonlarında Türkiye’den yeni F&B ekipleriyle çalışmak istiyor. Bu ekip büyüyecek ve çok daha yeni operasyonlarda yer alacak. Kendini geliştiren ve yeniliklere hazır olan herkes için yerimiz hazır” diyor.

2022 FIFA Dünya Kupası Katar, geçtiğimiz Kasım ve Aralık ayları arasında gerçekleştirildi. Bu büyük organizasyonda önemli sorumluluklardan birini alan Kofler Event firması yaklaşık 1600 kişilik mutfak ekibiyle görev aldı. Bu ekibe Türkiye’den 192 sektör profesyoneli de dahil oldu. 45 bin ve 82 bin kişilik olmak üzere beş farklı stadyumda 45 günlük yoğun bir çalışma süreci yaşadıklarını söyleyen Muammer Songur, süreç ile ilgili deneyimlerini şöyle aktardı: “Stadyumlarda maçları seyrederken kullanılan yemek ve içecek servisinin yapıldığı lüks odalar, barlar ve Michelin yıldızlı şef restoranları bulunuyordu. Örneğin, 49 adet bulunan Match Private Suite’te (3500 Dolar) bir kişi bir maç süresince maçı en iyi şekilde görebileceği lüks bir odada, yeme- içme ve butler servis hizmeti alıyordu. Ya da Match Business Suite’te (1500 Dolar) bir kişi bir maç süresince stadyumda maçı en iyi görebileceği lüks bir odada yemek ve servis hizmeti alıyordu. Match Private Lounge’da (1000 Dolar) ise bir kişi bir maç boyunca çok lüks bir büfeden yiyecek ve servis hizmeti alabiliyordu. Yine yeme-içme servisi anlamında tüm maçlar boyunca full rezervasyon ile çalışan fine dining Michelin yıldızlı şeflerin görev yaptığı, kişi başı 10 bin Dolar’ın ödendiği restoran da bu anlamda çok özel bir hizmetti. Dünyanın en iyi şampanya markalarından biri, 2022 FIFA Dünya Kupası Katar için özel üretim şampanya üretti. Lüks, kaliteli yiyecek ve içecek malzemelerinin ve sunumların kullanıldığı bir atmosfer vardı. Stadyumların mutfakları Türk markalar tarafından yapılmıştı ve kullanılan porselenler Bonna markasına aitti.”

“Dünyanın en büyük organizasyonlarına kabul biletini şimdiden aldık “

Songur, bu tarz organizasyonlarda görev almak isteyenlerin mutlaka İngilizcelerini geliştirmelerini tavsiye ediyor. Ve ekliyor: “Katar sürecinde bana destek veren Kıbrıs Final Üniversitesi Dekanı Doç. Dr. Nafiya Güden, Özyeğin Üniversitesi Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel, Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu’ndan Öğretim Görevlisi Taner Öztürk, Burdur Mehmet Akif Üniversitesi’nden Anıl Örnek, Başkent Üniversitesi’nden Ayhan Gökdemir ve Gökmen Duman, Okan Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden İlkay Gök, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Şahin Perçin, Isparta Eğirdir Üniversitesi’nden Çetin Meydan gibi isimlere çok teşekkür etmek isterim. Ayrıca Turkish Culinary Academy Kurucusu ve Müdürü Semi Çiloğulları, Mersin Üniversitesi’nden Erdem Daşçı da bu süreçte çok destek oldular. Bu zevkli, inanılmaz yorucu ve dolu dolu geçen organizasyonda ekibim ve ben çok başarılı bir süreç yaşayarak diğer yapılacak dünyanın en büyük organizasyonlarına kabul biletini şimdiden aldık. Kofler firması ve bu firmanın Mutfaklar Direktörü Ex Cheff Ralp’den bahsetmek isterim kendisi ilk defa 2017 yılında Türkmenistan’da yapılan olimpiyat oyunlarında çalışmıştım oldukça mesleki tecrübesi yüksek ve bilgili bir yönetici. Önümüzdeki 2023, 2024, 2025 yıllarında yapılacak olan Arap Kış Olimpiyatları, Euro 2023 Rugby Championship, USA World Cup ve benzeri operasyonlarda beraber çalışmak istiyorlar. Önümüzdeki süreçte yapılacak olan diğer dünyanın en büyük organizasyonları için tüm gastronomi ve turizm mezunlarına kapımız açık” diyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha