19 Haziran 2024, Çarşamba

Woodec Nitelikli ahşap ürün portföyü

Woodec Nitelikli ahşap ürün portföyü
İşletmelere katma değer kazandırmak hedefiyle hizmet sunan Woodec, horeca sektörüne birçok kategoride ahşap sunum servis ekipmanları, iç ve dış mekân tamamlayıcıları ile dış mekân bahçe grubu ürünleri tedarik ediyor. Ayrıca şeflerin ihtiyacı olan niş ürünlerin üretimini de gerçekleştiren firma bir kadın girişimi olmasıyla da dikkat çekiyor.

Woodec, horeca sektörüne et tahtası, kesme tahtası, içecek servisleri, tatlı servisleri gibi birçok kategoride ahşap sunum servis ekipmanları, iç ve dış mekân tamamlayıcıları ile dış mekân bahçe grubu ürünleri üretiyor. Bunun yanı sıra şeflerin ihtiyacı olan niş ürünlerin üretimini gerçekleştiriyor. Müşteri memnuniyeti odaklı firmada seri üretim anlayışının tam tersi, müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda bir üretim gerçekleştiriliyor. Markanın Kurucusu Derya Bektaş, aynı zamanda horeca sektöründe faal olarak çalışan ilk kadın marangoz olma unvanına da sahip. Bektaş, “Erkek hâkimiyetinin bulunduğu bir sektörde çok daha fazla kadının var olması gerekliliğine inanıyorum. Hizmet sektörüne üretim yapıyorsak bir kadın hassasiyeti ile en iyi sonuçların elde edileceğini bizzat tecrübe ettiğim için bu sayıların artması gerekiyor” diyor.

Üretim atölyesi İstanbul Ataşehir’de bulunan Woodec, son teknoloji cnc tezgâhları ve güncel çizim programlarıyla özel çalışmalara imza atıyor. Markanın kuruluş hikâyesini Derya Bektaş şöyle anlatıyor: “Okan Üniversitesi Lojistik Bölümü mezunuyum. Lise stajıyla başlayan iş hayatım kızımın doğumuna kadar devam etti. Çocukluktan beri dinamik ve hareketliliği seven bir yapıya sahibim. Bu özellikler sayesinde bulunduğum her iş ve projede atik, çalışkan ve istikrarlı olarak nitelendirildim ve başarılı oldum. 2016 yılında kızıma evimizde bir alan oluşturma ihtiyacıyla ahşap ürünler sipariş ettim. Bunlar kişiselleştirilmiş ürünlerdi. Elime ulaşan ile gözümüzün görüp beğendiği ürünler birbirinden çok farklıydı. Satıcı tarafından yeterli desteği alamadım. Neyse ki o içsel motivasyon ve evde olmanın verdiği ‘rahatsızlık’ ile ‘Neden ben yapmıyorum ki?’ diye kendime sordum. Sonra hemen işe koyulup en yakın yapı markete yöneldim ve istediklerimi ortaya koyabilmeme yardımcı olacak bir kaç el aleti satın aldıktan sonra üretmeye başladım. 2016-2020 yılları arasında çocuk ve genç odaları dekorasyon tamamlayıcı ürünler üretiyorduk. Fakat zaman ilerledikçe sektör olarak durmak istediğimiz noktanın burası olduğundan emin değildik. 2020 yılında dolaylı olarak iletişimde olduğumuz bir firmadan masubox ihtiyacına yönelik bir sipariş aldık. Elbette bunu yapabiliriz diyerek ilk kez horeca sektörüne masubox ve chopstick holder üretmeye başladık. Bu firmanın ürünlerini müthiş bir coşkuyla ürettik. Niş ürünler olduğu için özenle paketledik. Gerekli olan tüm desteği sağladık. Teslim ettiğimiz gün ‘Şahane’ cevabını aldığımızda artık yepyeni bir yolculuk başlamıştı. Bugün baktığımız da Woodec’in mimarı küçük bir kız çocuğu diyebiliriz.”

Kaliteden ödün vermeyen anlayış

Doğru malzemenin doğru yerde kullanması hassasiyetiyle hareket eden Woodec, ağacı tanıyan bir bakış açısıyla, uygun formlarda ürünler üretiyor. Woodec’in ağaçlara dokunduğunu söyleyen Bektaş, “Bu ağaçlar biz dokundukça sadece şekil alıyor fakat yaşamaya devam ediyor. Ağaçlar kesildikten sonra hatta işlendikten sonra dahi bulunduğu ortamın kriterlerine göre esner, kısalır, formunu değiştirir... Bu saydıklarım kalite tarafını doğrudan etkiliyor. Bu nedenle her müşterimizle imkânlar doğrultusunda istediği ürün özelinde toplanıp hangi ağacın çalışılabileceğini, ölçülerini, üretim sonrası bakım ihtiyaçlarını uzun uzadıya konuşuyoruz. Bunun hem çok kıymetli bir network hem de karşı tarafa hissettiklerimizi aktarmanın en doğru yolu olduğuna inanıyorum” diyor. İşletmede fırın kurusu ağaçlarla üretim gerçekleştiriliyor. Her biri Derya Bektaş tarafından özenle seçiliyor.

İşletmelere ahşap ürün seçerken önemli uyarılar

Woodec Kurucusu Derya Bektaş işletmelerin ahşap ürün seçerken dikkat etmesi gereken birçok husus olduğuna değinerek, ekliyor: “Horeca sezon açılışlarında yoğunluktan dolayı mutfak tarafında yıkanmaması gereken ahşap ürünler yıkanabiliyor. Bu çok önemli bir konu. Çünkü su ile teması uygun olmayan bir ağaçtan üretilmiş hamburger tahtası makineye girdiğinde bakteri oluşumu başlar. Bunun yanı sıra çatlamalar ve ayrılmalar söz konusu olur. Su ile temas edecekse suyu seven ağaçlar tercih edilmeli. Ayrıca tek parça (monoblok) üretim yapılmalı, eğer birleştirme (solid) malzeme kullanılacaksa mutlaka gıda ile temas edebilen uygun yapıştırıcılar kullanılmış olmalı. Ve bunların sertifikaları muhakkak üreticiden talep edilmelidir. Servis personelinin işini en iyi yapabilmesi adına ergonomik tasarımlar tercih edilmeli. Maliyet kalemi düşürmek adına yanlış ağaçlar veya kimyevi yapıştırıcılı ürünler tercih edilmemelidir. Son olarak ise servis tahtalarının belirli aralıklarla doğal yağ ile yağlanması gerekir. Doğal yağ tedarik edilemediği durumlarda zeytinyağı ile ağaçlara bakım yapılmalıdır.

www.woodec.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha