15 Temmuz 2024, Pazartesi

Komşu Bulgaristan, tatil İçin Akdeniz’e İniyor

Komşu Bulgaristan, tatil İçin Akdeniz’e İniyor
Hac yeri sayılan Meryem Ana Evi’ne yapılan ziyaretlerden dolayı geçmiş yıllarda Efes ve Kuşadası’nı tercih eden komşu Bulgaristan vatandaşları, son yıllarda charter seferlerin artmasıyla Antalya ve Muğla’ya da talep göstermeye başladı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen uluslararası turizm fuarında Alanya tanıtımı yapıldı. Fuarda Alanya’yı, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) yetkilisi Kasımoğlu Kerim Yılmaz temsil etti. 2014’de 1 milyon 565 bin, 2015’de 1 milyon 683 bin, 2016’da 1 milyon 559 bin misafir ağırladığımız Bulgaristan’da düzenlenen Holiday and SPA Expo’da temaslarda bulunan Yılmaz, şunları kaydetti: “Bulgarlar, komşumuz olmaları ve tarihsel münasebetlerimiz sebebiyle Türkleri ve Türkiye’yi çok iyi tanıyorlar. En çok 3-4 yıldızlı oteller ve daire kiralama yöntemlerini tercih ediyorlar. Son yıllarda gelişimi işaret eden ekonomik göstergelerle beraber konaklama eğilimleri de değişiyor. 5 yıldızlı oteller tercih alanlarına dahil ediliyor. Yunanistan, Türkiye’ye göre daha pahalı bir turizm ülkesi olduğundan sınırda da olsa Bulgarlardan fazla talep almıyor.”

Charter seferler Antalya ve Muğla’yı etkiledi

Hristiyanlar için hac yeri sayılan Meryem Ana Evi ziyaretlerinden dolayı geçmiş yıllarda Efes ve Kuşadası, en yoğun talep alan bölgeydi. Fakat son yıllarda charter seferlerinin başlamasıyla Bulgarların tatil yelpazesi Antalya, İzmir, Muğla ve İstanbul olarak genişledi. Özellikle hafta sonu karayoluyla yapılan İstanbul turları aynı zamanda ekonomik olduğundan büyük talep görüyor. Güvenlik tedirginliğinin burada da baş gösterdiğini belirten Yılmaz, “Bakanlığın Antalya destinasyon tanıtımı yeterli seviyede. Bulgaristan’dan Alanya otellerine direkt satışlar var. Turizm Bakanlığı Tanıtma Müşaviri Cemal Tekkanat Alanya’yı önemsiyor. Kendisine ‘Yalos’ sanatından bir Alanya örneği hediye ettik. Nisan ve Mayıs ayları için Alanya’da basın grubu ağırlama konusunda anlaştık.”

2015 yılında Türkiye’den Bulgaristan’a giden kişi sayısı karayolu ağırlıklı olmak üzere 1 milyon 238 bin kişi olarak kayda geçti. Bulgaristan’ın önemli tatil bölgesi Varna’dan ve Sofya’dan İstanbul’a uçuşlar bulunuyor. Türkiye destinasyonuna çalışan ve pazarı yönlendiren firmalar arasında Apollo, Orient 99, Tez Tur, Aqua Tur, Emerald Tour ve Astral Holidays yer alıyor.

“Alanya’da çekilen klip izlenme rekorları kırıyor”

Bulgaristan Büyükelçisi Süleyman Gökçe’nin Alanya ile özel olarak ilgilendiğini belirten Yılmaz, “Her konuda desteğini görüyoruz. Temaslarımız sonucunda Alanya’da çekilen Bulgaristan’ın ünlü sanatçıları Anelia ve Danny Levan’ın ‘V Moya Um’ pop müzik klibi Bulgaristan müzik TV kanallarında her gün gösteriliyor. Sadece YouTube sosyal paylaşım sitesinde 1 milyon 131 bin kez izleme aldı. Bu tip çalışmaların tanıtım anlamında büyük fayda sağladığını ve yeni projeleri hayata geçirmemiz gerektiğini Turizm Bakanlığı’na da ilettim” diye konuştu.

Yorum Yaz

 
 
  captcha