İnkase’de sağlıklı ve lezzetli alternatifler başrolde

İnkase’de sağlıklı ve lezzetli alternatifler başrolde
Mevsiminde ve doğal ürünlerin başrolde olduğu mönüsünü, sous vide pişirme tekniğiyle besin değerlerini kaybetmeden hazırlayarak konuklarına sunan İnkase, kısa sürede müdavimlerini yaratmayı başardı. Tüm lezzetlerin kasede sunulduğu bu başarılı konsept, önümüzdeki dönemde şubeleşerek büyümeyi hedefliyor.

Geçen yıl Fenerbahçe’de kapılarını açan İnkase özel konsepti ve lezzetli mönüsüyle beğeni kazanmayı başardı. Özellikle sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişiler tarafından çok sevilen mekan, malzeme seçimini mevsimsel ve doğal olandan yana kullanıyor. Dolayısıyla sadece diyet mönüler kurgulayıp kalori üzerinden servis veren bir konseptle karıştırılmaması gerekiyor. Mekanın kurucusu Zafer Bilge yaklaşık 15 yıldır birçok önemli zincir restoran markasının iş geliştirme ve proje müdürlüğü görevlerini yürütmüş. Her zaman bir restoran açma hayali olduğunu söyleyen Bilge, süreci şu sözlerle anlatıyor: “Uzun yıllar hizmet verebileceğim sürdürülebilir dinamiklere sahip bir işletme kurma hayaliyle yola çıktım. Dolayısıyla dünyadaki yeme-içme trendlerini araştırmaya başladım. Bu noktada ülkemizde çok sevilen birçok konsepti de inceledim. Ancak İnkase’yi yaratırken gelip geçici bir trend olmamasına ve zincir bir markaya dönüşebilmesi kriterlerine öncelik verdim. Biz en kısa anlatımıyla doğal ürünleri, sağlıklı pişirme teknolojisiyle buluşturarak sunan bir işletmeyiz.”

Konseptin belkemiği, sous vide pişirme tekniği

Vakumlu poşetlerin içerisine konulan proteinlerin yaklaşık 60 derece ısınmış bir suyun içerisinde pişirilmeye bırakılmasıyla gerçekleştirilen sous vide pişirme tekniği, besinlerin değerlerini ve orijinalliklerini koruma olanağı sağladığı için sağlıklı bir teknik olarak biliniyor. Bu teknikte pişirme konusunda daha uzun süreye ihtiyaç duyulduğu için İnkase’de her sabah proteinler yüzde 70 oranında pişiriliyor. Geri kalan kısım ise sipariş üzerine hazırlanıyor. Dolayısıyla mekan kısa zamanlarda da lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir adres olma özelliğini koruyor. Gelen her misafiri mutlu edebilecek seçeneklere yer verilen mekanda vegan, vejetaryen ve glutensiz seçenekler de yer alıyor. İnkase’de bir aile ortamı yarattıklarını söyleyen Bilge, “Konuklarımızı tanımaya özen gösteriyoruz. Ve onların tercihlerini de öğrenmeye başladık. Amacımız iyi yemeğin dışında eğlenceli vakit geçirilmesine de katkı sağlamak. Hizmeti bir bütün olarak görüyoruz” diyor. Mekanın sağlıklı beslenmeye dikkat eden konuklarının yanında eski tatları özleyerek ziyaret eden konuk sayısı da oldukça fazla.

Mönüde belirleyici mevsimler

Pazartesi günleri dışında her sabah 10:30’da açılıp akşam 22:00’ye kadar hizmet sunan mekanın iç ve dış alanları toplamda 55 kişilik kapasiteye sahip. Konseptin en önemli parçalarından olan dekorasyon kısmında da ahşap ve mermerle bir bütün yakalanmış. Sadece kaseyle servis yapılan mekanda kullanılan tüm kaseler de özel olarak tasarlanmış. İnkase’nin mutfağında açılıştan bugüne dikkat edilen birçok kriter var. Bunlarda ilki tedarikçilerden kriterlere uygun ve sürekliliği sağlanabilen malzemeleri öğrenmek. Çünkü donuk ve konserve ürünlerin kullanımı tercih edilmiyor. Ayrıca kızartma yağı ve beyaz un gibi malzemeler de İnkase’de kullanılmıyor. Anadolu Yakası’nda çok beğenilen bu konsepte özellikle Avrupa Yakası’ndan da talep var. Üç yılda üç şube hedefiyle yola çıktıklarını söyleyen Bilge, “Kontrollü bir şekilde büyüme hedefimiz var. Yakın zamanda da sürprizlerimiz olabilir” diyor.

Özenle bir araya getirilmiş malzemelerden lezzetli tabaklar

Mekanın mutfağı Şef Murat Gündoğdu’ya emanet. Mevsimin en taze ürünlerini mönüde kullandıklarını söyleyen Gündoğdu, “Nisan ayı itibariyle yeni malzemeler mutfağa giriş yaptı. Taze otlar, enginarlı lezzetleri mönümüze ekledik. Ayrıca el açması makarna da konuklarımıza sunacağımız diğer bir lezzet” diyor. Mekanın konuklardan tam not alan birçok yemeği bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Hindistan cevizi sütlü ve Meksika fasulyeli basmati pilavı, ekşi krema, pancarlı avakado guacomole ile servis edilen Jamaika. Bu lezzetin başrolünü özel baharatlarla hazırlanan tavuk göğsü oluşturuyor. Et suyunda pişmiş arpa şehriye, süzme yoğurt gibi özel bir kombinle sunulan dana tandır da mekanın diğer özel lezzetleri arasında yer alıyor. Dilerseniz ızgara seçeneklerine de sahip mekanda mevsimsel malzemelerle hazırlanan çorbalar ve organik ekşi mayalı ekmeklerle hazırlanan ekmek üstü lezzetler de yer alıyor. Somon fümeli bagel, ev yapımı mascarpone ve somon fümeyle servis edilen Lox, organik fıstık ezmesi, muz ve mevsim meyveleriyle servis edilen The Bomb bunlardan bazıları. Tüm sosların mutfakta hazırlandığını söyleyen Gündoğdu, “ Mutfağımız hem atölye hem de okul gibi çalışıyor” diyor.

Mekanın kahvaltı servisi de farklı bir konsepte sahip. Hafta sonları dileyen konuklara özenli malzemelerle hazırlanan geleneksel kahvaltı servisi veren İnkase, diğer günler smoothie bowl ürünleriyle hizmet veriyor. Kendi hazırladıkları gronaları mevsim meyve ve sebzeleriyle birleştiren İnkase’de bu kalemde kırmızı, yeşil ve turuncu bowl seçenekleri bulunuyor.

inkase.com.tr

Yorum Yaz

 
 
  captcha