20 Mayıs 2024, Pazartesi

Genç şefler, 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nda Türk Mutfağı’nın geleceği için yarışıyor!

Genç şefler, 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nda Türk Mutfağı’nın geleceği için yarışıyor!
Metro Türkiye ana sponsorluğunda, Dude Table tarafından organize edilen 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması, bu yıl ikinci kez düzenleniyor. Yetenekli genç şefler, “Gıdanın geleceği için atıksız mutfak” temasında yarışacak.

İlk kez 2022 yılında hayata geçen “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması”, genç şefleri; mutfakta gıda atığını azaltma, sürdürülebilir malzemeler kullanma ve daha çevreci mutfak uygulamalarını geliştirme yönünde teşvik etme amacıyla düzenleniyor.

26 Eylül-7 Aralık 2023 tarihleri arasında Metro Türkiye ana sponsorluğunda Dude Table tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan yarışmada, “Gıdanın geleceği için atıksız mutfak” teması ele alınacak. Yarışma kapsamında mutfağımızı geleceğe taşıyacak olan 3 genç şef, Metro Türkiye tarafından yurt dışında atıksız mutfak tekniklerini uygulayan öncü şeflerle tanışma fırsatı yakalarken, bu şeflerden sürdürülebilir mutfak üzerine eğitim alacak.

Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, yarışmayı kazanacak şefleri Türk mutfağının sürdürülebilirlik elçileri olarak göreceklerini belirtiyor ve “Kazanan şeflerimizin gelişimi için Avrupa’da hazırladığımız özel eğitim ile sürdürülebilirliği mutfaklarında her zaman kullanacaklarına ve kendi ekosistemlerine de ilham vereceklerine inanıyoruz” diyor.

Gastronomi profesyonelleri jüri koltuğunda

Yarışmanın jürisi ise Gastronometro Direktörü Maximilian J.W. Thomae, Dude Table Gastronomi Pazarlama Ajansı Başkanı Funda İnansal, Gazeteci-Gastronomi Yazarı Ebru Erke, Hodan Kurucu Şefi Çiğdem Seferoğlu, Divan Corporate Executive Şefi Giancarlo Gottardo ve Casa Lavanda Kurucu Şefi Emre Şen’den oluşuyor.

Son başvuru 6 Kasım

18-35 yaş arasındaki tüm genç şeflerin katılımına açık olan yarışmada, adaylar yemek tariflerini www.35yasalti3sef.com adresinden başvuru yaparak 26 Eylül – 6 Kasım tarihleri arasında iletebilecekler. İletilen tarifler arasından seçilecek olan 10 aday, jüri üyeleri tarafından gastronomi üzerine aldıkları eğitim, mutfak deneyimi, atıksız reçetelerdeki yaratıcılık ve teknik, Türk Mutfağı ile olan ilişkileri gibi bir takım değerlendirmebkriterleri doğrultusunda belirlenecek ve 13 Kasım’da açıklanacak. Atıksız mutfak prensibiyle hazırladıkları reçeteleri ilenjüri karşısına çıkan 10 aday arasından seçilen 3 şefin isimleri, 7 Aralık’ta Gastronometro’da açıklanacak.

Türk Mutfağı’nın sürdürülebilirlik elçisi olarak seçilecek 3 şef; lezzet, teknik,n sunum, atıksız reçetelerin yaratıcılığı, yerel ve coğrafi işaretli ürün kullanımı, çalışma disiplini ve hijyen kriterlerine göre belirlenecek.

Yorum Yaz

 
 
  captcha