15 Temmuz 2024, Pazartesi

Buenas Bistro & Lounge

Buenas Bistro & Lounge
Buenas Bistro & Lounge, İzmir Bornova’da levanten köşkleri arasındaki yeşillikler içindeki bahçesiyle ve zengin menüsüyle sevilen ve bilinen bir mekan.

Özlem Kapar

İzmir gastronomisinde özel bir yeri olan Buenas, aynı zamanda bir etkinlik ve buluşma noktası! Son dört yıldır bahçesinde düzenlenen “Komşu Sofrası” etkinliği ile önemli bir gastronomik merkez konumunda.

Buenas’ın kurucusu Gülper Ergün, ‘sanal ve yapaylığa inat, sağlıklı ve doğalı yakalamaya çalışan müdavim mekan olmak’ hedefiyle yola çıktıklarını dile getiriyor. Ergün, açılış hikayelerini şöyle anlatıyor:

“Bornova, Ege Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan öğrenci yoğun bir bölge. Yedi yıl önce Buenas’ı açarken işte biz de öğrenci merkezli olmasının yanı sıra, bu büyük üniversitenin akademisyenleri ve hastane çalışanlarını da düşünerek bir mekan kurguladık. Stresli ve yoğun çalışan misafirlerimizin ağaçlarla çevrili bahçemizde yorgunluk atarken sağlıklı yemeklerle dinlenmesini hedefleyerek yola koyulduk.”

Ağaçlarla çevrili

Buenas Bistro & Lounge’un iki katlı binası büyük bir bahçe içerisinde; taş duvarları yaseminler ve begonvillerle bezeli... Erik, dut, zeytin ağaçları ve palmiyeler eşliğinde yemek yiyorsunuz. Kış bahçesinde cam tavan ve şömine var. Açık ve kapalı alanla beraber toplamda 350 kişilik bir misafir ağırlama potansiyeline sahip. Ortalama 40 personel ile çalışıyor.

Levanten lezzetleri

Akdeniz ve Ege mutfağından esinlenen yemeklerin sunulduğu Buenas’ta sürdürülebilir malzemeler ile yerel tatlar bir arada sunuluyor. Bulunduğu yere özel göndermeler de yapıyor; menüsündeki levanten tatları da en özel lezzetlerinden... Şu günlerde yeni menü çalışması içindeler, örneğin ‘rakılı köfte’ geliyor!

Yerelden dünyaya menü

Mutfağı Şef Şeref Tokem yönetimindeki Buenas’ın menüsünde yerel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağından klasikler de var. Kahvaltıda; Sunny Side Up Sausage, Buenas Breakfast, Buttermilk Biscuitte, White Scrambled Egg, Double Green Crêpe gibi çeşitler yer alıyor.

Başlangıçlarda Buenas yorumlu çiğ köfte Kibbe Nayah, Beef Carpaccio, Gravlaks, Meksika usulü Buenas yorumu levrek marin, tropik meyve aromaları, Meksika biberi, avokado dilimleri ve yeşillikler ile hazırlanan Sebas Ceviche dikkat çekiyor.

Menüde mekanın havasına yaraşır şekilde ‘Yeşil Tercihler’ bölümü var. Panzanella, Yeşil Salata, Burrata, Sezar Salata bu kategorinin lezzetleri...Burger ve Wrap bölümünde olmazsa olmaz çeşitler yer alıyor: Hamburger, Cheeseburger, Somon Burger, Meditarrien Wrap ve New Mexico, Buenas yorumuyla sunuluyor.

Sokak Lezzetleri bölümünde ise dünyanın çok bilinen sokak lezzetlerine Ege havası katmışlar... Bun ekmeği arasında Ege usulü kuzu kokoreç ve kırmızı soğan turşusu ile Koko, yine bun ekmeği arasında Tantuni, brioche sandviç ekmeği içinde füme bacon, ızgara tavuk, kızarmış yumurta, domates vs. Ile yapılan Brioche Sandviç denenmesi gereken lezzetlerden... Sushi bölümü de unutulmamış.

California Roll, Somon Füme Roll,Boston Roll, Çim Çim Roll ve Tempura Roll gibi klasikleri tadabilirsiniz.

Taze makarna ve pizzalarda çeşit bol... Parpardelle, Beetroot Fettuccine, Ravioli Ricotta, Linguine makarna çeşitleri arasında yer alıyor. El açması pizza hamurlarıyla keyfinize göre bir çeşit bulabilirsiniz...

Menüde ‘Eşlikçi’ başlığı altında dünyadan pek çok lezzet var: Asparagus Twist, Edamame, Gnocchi, Mac&Cheese Pyramids, Cauliflower Tempura. Yemeğinize tatlı bir son vermek için Pistachio Swiss Roll, Chocolade Mousse, Pistachio Swiss Roll, Panna Cotta çeşitlerinden birini seçebilirsiniz.

Bornova Kültür Adası

Mekanın kurucusu Gülper Ergün, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin de desteklediği Bornova Kültür Adası projesinin de öncülerinden... Bornova’nın tarihi ve kültürel değerlerini turizme kazandırmak için hayata geçirilen proje çerçevesinde bulunduğu topraklara ait kaybolmaya yüz tutmuş, levanten yemeklerini Buenas’ın menüsüne koyarak misafirleriyle buluşturuyor, ayrıca bu kültürün hikayelerinin konuşulduğu etkinlikler yapıyor.

Komşu Sofrası

Bu etkinlikler arasında bu yıl 12 Mayıs’ta5.sini yapılan Komşu Sofrası başı çekiyor. Geçen yıl 168 tane komşuları, kendi mutfaklarında, kendi kültürlerine ait yemekleri pişirip Buenas’ın sofrasına taşıdılar.

Ergün, “Sofranın bütünleştirici gücü ile yerel gastronomiyi destelemeyi ve komşuculuk kültürünü yaşatmayı hedefliyoruz. Geçen yıl karşı kıyı komşumuz Yunanistan’dan bir şef arkadaşımızı ağırladık ve bize Yunan yemekleri yaparak sofraya dahil oldu. Bu sene daha çok komşumu z ile birlikte olmayı hedefliyoruz. Etkinlikte kadın girişimciler de standları ile katılıyor” diye bilgi veriyor.

Bu özel etkinliğin hikayesini Gülper Ergün şöyle anlatıyor:

“2019’un ilkbaharında, bahçe mevsiminin başlamasıyla, müdavimlerimize teşekkür etmek amacıyla hazırladığımız ikramlık soframıza davet ettiğimiz misafirlerimiz ellerinde kendi kültürlerine ait birer tabak yemekle gelince sofra büyüdü. Her yıl gelenekselleşen ve renklenen bir etkinliğe dönüştü.

Coğrafyamız çok kültürlü ve zengin olunca gastronomisi de zengin oluyor. Hem yerel gastronomiyi teşvik etmek ve önemini vurgulamak için, hem de unuttuğumuz komşu kültürünü yaşatmak için, emek emek büyüttüğümüz sofrayı bu yıl daha büyüterek ve içerik olarak daha da güçlendirerek devam ediyoruz.

Yorum Yaz

 
 
  captcha