Bâtard; eklektik mutfak anlayışıyla öne çıkıyor

Bâtard; eklektik mutfak anlayışıyla öne çıkıyor
Her öğünde kendine has lezzetlerle misafirlerini ağırlayan Bâtard, Bomonti’nin gözde mekanları arasında bulunuyor. Mekanın başarısının ardında ise deneyimli ve yenilikçi şefler Cihan Kıpçak ve Üryan Doğmuş var.

Günün her saatine uyum sağlayacak atmosfer ve lezzetleriyle öne çıkan Bâtard, sabah- öğlen ve akşam olmak üzere 3 farklı menüyle hizmet veriyor. Kahvaltıda daha klasiğe yakın bir çizgisi varken, öğlen daha çok atıştırmalık ve sokak yemeği lezzetleri öne çıkıyor. Akşam ise tamamen kendine has lezzetleri deneyimleyebileceğiniz mekanda özetle her öğünün kendine has bir dili var. Bâtard’ın çıkış noktasını anlatan Cihan Kıpçak, “Gastronomik açıdan fiyat-kalite dengesini optimum seviyede misafirlere sunmayı amaçladık. Hatta hayalimizdeki konulardan biri de gastronomi öğrencilerinin rakama takılmadan iyi yemek yiyebilecekleri bir mekan yaratmaktı. Bu misyon ve heyecanla yola çıktık. Buradaki en önemli dinamik ise şehirli bir mekan yaratırken bulunduğu lokasyonu da beslemesi ve lokalize olmasıydı. Bunlar yol haritalarımızdı; gelinen noktada başardığımızı düşünüyorum” diyor.

Mekanın karakteriyle örtüşen tabaklar

Eklektik bir mutfak anlayışına sahip olan Bâtard’da bu durum şeflere sınırsız bir özgürlük sağlıyor; ne isterlerse onu pişiriyorlar. En önemli kriterleri ise ürün kalitesi. Kıpçak, “Doğru ürünü bulduktan sonra işimiz çok kolay. Bundan sonraki kısımda ise mekanın karakteri ile örtüşen tabakları hayata geçirmek kalıyor” diyor. Mekanın lezzetlerine eşlik eden kokteyl menüsü de hayli keyifli. Bu konuda dünya klasiklerine küçük dokunuşlarla kendi yorumunu katmayı ihmal etmeyen işletme, şarap seçkisini oluştururken yüzde 95 yerli butik üreticileri tercih ediyor. Mekanda yemek menüsü ile eş zamanlı olarak içecek menüleri de revize ediliyor.

Rahat ve keyifli atmosfer

Bâtard, lezzetli yemekleri kadar atmosferiyle de hoş bir deneyim sunuyor. Mekanın hatlarını tasarlarken Mimar Murat Dede ile yaklaşık 3 aylık bir hazırlık süresi geçirdiklerini söyleyen Kıpçak, “Bu süreçte nerdeyse her gün beraber çalıştık, fikirlerimiz tamamen örtüşene kadar inşa sürecine başlamadık. Ana fikir, insanların günün her saati sıkılmadan tüketebileceği ve evindeymiş gibi rahat hissedebilecekleri bir mekan yaratmaktı. Bu hususta aydınlatma çok önemli bir unsurdu. Ali Berkman bu konuda (ON/OFF Lighting) harika bir iş çıkardı; hali hazırda Bâtard’dan içeri girdiğinizde bu hissiyatı çok rahat şekilde alabiliyorsunuz” diyor.

Mutfakta Electrolux Professional ürünleri var

Bâtard’ın menüsündeki lezzetli seçenekler Electrolux Professional’ın Thermaline serisi ile hazırlanıyor. Kıpçak, “Serinin performansı inanılmaz diyebilirim. Modüler olduğu için küçük bir mutfak alanının maksimumunu kullanmanızı sağlıyor, hem de ürün kalitesi ve performansı sorunsuz servis çıkarmanızı sağlıyor. Electrolux Professional'ın teknik destek olarak da günün her saati ulaşıp servis alabileceğiniz alt yapıya sahip. Bu konu bizim için çok önemli çünkü 16 saat açık olan bir restoranda hangi saatte aksaklık yaşayacağınız belli olmuyor” diyor.

Yorum Yaz

 
 
  captcha