30 Ocak Kruvasan Günü’nde Kahve Dünyası sofranıza konuk oluyor

30 Ocak Kruvasan Günü’nde Kahve Dünyası sofranıza konuk oluyor
Şeklini Osmanlı sancağındaki hilalden, tarifini Viyanalılardan alan, Fransızların ise meşhur ettiği kruvasan bugün tüm dünyanın tanıdığı ve sevdiği bir lezzet… İşte bu yüzden 30 Ocak, dünyanın pek çok ülkesinde Kruvasan Günü olarak kutlanıyor. Fırından çıkar çıkmaz mis gibi tereyağı kokusuyla büyüleyen, dışı çıtır, içi kat kat kruvasan, Kahve Dünyası’nda en lezzetli haliyle sizi bekliyor. Üstelik siz bu sevdiğiniz lezzeti evinizde istediğiniz anda, tıpkı Kahve Dünyası’ndaki gibi taptaze tüketebilin diye Kahve Dünyası’nın çikolatalı ve sade kruvasan çeşitleri şimdi dondurulmuş olarak da satışa sunuluyor.

Fransız lezzetleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de şüphesiz kruvasan… Ancak kruvasan Fransa’dan değil Avusturya’nın başkenti Viyana’dan doğan bir lezzet… Kruvasanın hikayesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1683 yılında yaptığı Viyana Kuşatması’na dayanıyor. Hikaye kısaca şöyle: Kuşatma sırasında surların altından geçmeyi planlayan Türkler, gecenin bir yarısı tünel kazmaya başlar. Ancak sabaha kadar çalışan fırıncılar yeraltından gelen sesleri duyunca nöbetçileri uyarır ve bu sayede Viyana kuşatmadan kurtulur. Bunu kutlamak isteyen fırıncılar, Osmanlı sancağındaki hilalden esinlenerek şekil verdikleri kruvasanı yapar. 1770’de Avusturya Arşidüşesi Marie Theresa'nın kızı Marie Antoinette, Fransız veliahtı ile evlenince bu lezzet Fransa’ya taşınır. Bir süre sonra Fransa kraliçesi olan Marie Antoinette, kruvasanın önce saray mutfağına sonra da tüm Fransa’ya yayılmasını sağlar. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde 30 Ocak Kruvasan Günü olarak kutlanıyor.

“Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle misafirlerine birbirinden özel lezzetler sunan Kahve Dünyası, bu özel günü mis gibi tereyağı kokusuyla büyüleyen, tadına doyulmaz kruvasan çeşitleriyle kutluyor. Kahve Dünyası’nın dışı çıtır, içi kat kat ve yumuşacık kruvasanları, mağazalarda saat başı pişirilip taptaze misafirlerinin beğenisine sunulduğu gibi siz istediğiniz her an, evinizde doya doya yiyebilin diye dondurulmuş, pişirilmeye hazır şekilde de satışa sunuluyor. İstediğiniz an fırına atıp taptaze ve sıcacık bir şekilde tüketebileceğiniz dondurulmuş kruvasanların, çikolatalı ve sade çeşitleri bulunuyor.

Kahve Dünyası mağazalarında ise peynirli, sade, çikolatalı ve Kruvasantin olmak üzere dört çeşit kruvasan lezzet tutkunlarını bekliyor. Tamamen el yapımı olarak hazırlanan Kahve Dünyası kruvasanları, özel pişirme fırınlarında kendi özel derecesinde pişiriliyor. Sade Kruvasan sadece tereyağ kullanılarak hazırlanıyor. Çikolatalı Kruvasan içindeki Gana ve Fildişi Sahilleri’nden toplanan birinci sınıf kakao çekirdeklerinden hazırlanan yüzde 100 gerçek bitter çubuk çikolata; Peynirli Kruvasan ise kaşar peyniriyle lezzetini katlıyor. Kahve Dünyası Kruvasantin ile kruvasana yeni bir yorum katıyor. İçinde sıcak badem kreması ve badem krokan saklı, dışı bol bademli Kruvasantin’in yanına kaymaklı dondurma çok yakışıyor.

Siz de sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle hafta sonuna girmeden Kahve Dünyası mağazalarından kruvasan satın alabilir veya İstanbul’da seçili noktalara hizmet veren uygulamadan taze kruvasan siparişi verebilirsiniz. Siz de Kahve Dünyası kruvasanının keyfini, evinizde istediğiniz an pişirilmiş veya dondurulmuş olarak çıkarabilirsiniz.

Yorum Yaz

 
 
  captcha