21 Ağustos 2019, Çarşamba

Tuba Geçkil; “Butik pastacılıkta adeta kendimi buldum”

Tuba Geçkil; “Butik pastacılıkta adeta kendimi buldum”
Yaptığı benzetme realistik pastalarla dikkat çeken Tuba Geçkil, aynı zamanda uluslararası yarışmalarda da bizi başarıyla temsil ediyor. Şu anda TAŞFED Milli Takım Şefi olarak görevine devam eden Geçkil, butik pastacılık alanında eğitimler de veriyor. Red Rose Cake markasının kurucusu Geçkil’e göre butik pastacılık, içerisinde birçok dalı kapsayan bir sanat…

Yedi yıldır butik pastacılık sektöründe birçok başarıya imza atmış bir şef, Tuba Geçkil. Oğlunun doğum günü için hazırladığı üç boyutlu pastayla birlikte butik pastacılık serüveni başlıyor. Ardından ise birçok uluslararası yarışmada dereceler alıyor. Almayan’da düzenlenen İKA Culinary Olympics’de dört altın bir gümüş madalya kazanarak Türkiye rekorunu kırıyor. Şu anda TAŞFED Milli Takım Şefi olarak görevine devam eden Geçkil’in aynı zamanda Red Rose Cake adında bir markası bulunuyor. Geçkil, bu marka bünyesinde butik pastacılık alanında eğitimlere imza atıyor. “Uzun yıllar sanatın her dalıyla birebir ilgilenmiş biriyim. Geçmişte bireysel sergiler açmıştım. Bu yüzden butik pastacılıkta adeta kendimi buldum” diyen Geçkil’den çalışmalarını dinledik.

Yurtdışında ilgi gören benzetme realist büstler

Geçkil, son dönemde benzetme realistik pastalarıyla uluslararası basının da dikkatini çekiyor. Angela Merkel, Donald Trump, John Lennon, Bob Marley ve Arnold Schwarzenegger büstlerinin oldukça ilgi gördüğünü söyleyen Geçkil, “Bu çalışmalarımdaki karakterleri beni etkileyen kişiler veya olaylardan seçiyorum. Ardından kişi hakkında araştırma yapmaya başlıyorum. Birçok fotoğraf ve video inceliyorum. Daha sonra çalışacağım teknikleri belirleyip altyapı hazırlıklarını tamamlayarak, süreci başlatıyorum” diyor.

Tuba Geçkil, çalıştığı büstler dışında pastalarının lezzetiyle de iddialı bir şef. Pastalarında görselliğe verdiği önem kadar lezzete de önem veriyor. Geçkil, “İnsanların pastayı yemeden önce onu beğenmeleri hatta tadını merak etmeleri gerekir” diyor ve ekliyor: “Görsellik tabii ki çok önemli. Ama şu da bir gerçek, damaklarda kalan tat zihinlerde her zaman kalıcı olur.”

Modelleme ve pastacılık eğitimleri

Red Rose Cake’de eğitimler modelleme ve pastacılık eğitimleri olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleşiyor. Modelleme eğitimleri iki farklı seviyede, karakter ifade ve hareketli figür yapımı üzerine. Pastacılık eğitimleri ise başlangıç pastacılık, pasta boyama, dekorasyon, büst pasta ve 3D cake eğitimleri. Tüm bilgi birikimini ve tecrübelerini özel tekniklerle öğrencileriyle paylaştığını söyleyen Geçkil, “Öğrencilerimin gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında kazandıkları başarılar beni inanılmaz gururlandırıyor. Öğrencilere tavsiyem, kendilerine kısa ve uzun vadede hedefler koysunlar. Bu hedef doğrultusunda yılmadan çalışmaya devam etsinler” diyor.

“En iyi ve en yeni için çalışıyorum”

Geçkil, için mutfağında olmazsa olmaz malzemeler; bitter çikolata, istediği şekli verebildiği şeker hamuru ve çantasından hiç ayırmadığı modelleme ekipmanları… Butik pastacılığı birçok dalı kapsayan bir sanat olarak gördüğünü ifade eden Geçkil, “Farklı projeler için çalışmalara devam ediyorum. Her zaman en iyi ve en yeni için çalışıyorum” diyor.

www.redrosecake.com

Yorum Yaz

 
 
  captcha