Mimarca'nın lezzetleri vanilya kokusunda saklı

Mimarca'nın lezzetleri vanilya kokusunda saklı
Mimarca Butik Lezzetler, Kozyatağı’nda geçtiğimiz aylarda kapısını açan, minimal ve samimi atmosferiyle mahalleye renk getiren yeni bir mekan. Butik tarzda çalışmalarını sürdüren Mimarca, katkısız, saf ve temiz ürünler sunma hedefiyle üretim yapıyor. Tüm tatlılarında mutlaka vanilya kullanılıyor ve dükkana adım attığınızda sizi vanilya kokusu karşılıyor.

Kozyatağı’nda geçtiğimiz aylarda kapısını açan Mimarca Butik Lezzetler, minimal ve samimi atmosferiyle mahalleye renk getiren yeni bir mekan. Mimarlık ve mühendislik yapan bir çift olan Öznur ve Serkan Şahin yıllardır yaptıkları mesleklerini bırakarak yeni bir yola yelken açıyorlar ve ortaya bu lezzetli mekan çıkıyor. Mimarca Butik Lezzetler’in sahiplerinden Öznur Şahin, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu bir iç mimar. Öte yanda eşi Serkan Şahin ise İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu bir makine mühendisi. Dolayısıyla mesleklerinin getirmiş olduğu deneyim bu mekanda hem dekorasyona hem de lezzetlere yansımış.

Katkısız, saf ve temiz ürünler

Öznur Şahin, mesleklerini bırakıp hayatlarına başka bir yön verme kararları hakkında şunları anlatıyor: “Hikaye aslında benim gastronomi alanında workshop’lara katılmamla başladı. Bu belki sadece İstanbul’un yoğunluğu ve temposundan kaçıştı. Tabii mutfağı da seviyordum. Geçen zaman içinde workshopların yetmediğini gördüm. Bir sonraki adımda profesyonel eğitimler almaya karar verdim. Her öğrendiğim ürünü, üretmek adına değil yorum yapabilmek adına öğrenmeyi kendime ilke edindim. İlk olarak Taksim Chef İstanbul’dan profesyonel pastacılık eğitimi aldım. Sonrasında tanınmış şeflerden birebir eğitimler almaya başladım. Sonrasında MSA’da fırıncılık-ekmekçilik eğitimi aldım. İlk mezunlardanım hatta. Gerçekten de iyi ki gitmişim. Orada ufkum gelişti. Farklı tatlar, lezzetler ve tarifleri denemek tamamen benim hobim haline geldiğinde iyi ki bu işi yapıyorum dediğim gün oldu. Şimdilerde kendi reçetelerimi yaratmaya çalışıyorum.”

Butik tarzda çalışmalarını sürdüren Mimarca, insanlara katkısız, saf ve temiz ürünler sunma hedefiyle üretim yapıyor. Bu amaçla da hem ham madde hem de üretim aşamalarıyla ilgili sürekli bir araştırma içindeler. Vanilya kokusu Öznur Şahin için olmazsa olmaz. Tüm tatlılarında mutlaka vanilya kullanıyor. Herkesin mekandan içeri girdiğinde vanilya kokusunu almasını istiyor. Mimarca’nın bir diğer fikir babası Serkan Şahin ise konuyla ilgili şunları söylüyor: “İnsanlar belirli bir yaştan sonra sanırım hayallerinin peşinde koşmak, o hayalle yaşamayı istiyor. Butik anlayışımız sadece fiziki yapımızı değil; düşüncemizi ve hizmet tarzımızı da yansıtıyor. Doğru ürün, farklı lezzet, mükemmel hizmet anlayışımızı mekanımızda yansıttığımızı düşünüyorum.”

Minimal ve samimi bir atmosfer

Mimarca minimal ve samimi dekorasyonuyla kendi evinizdeymiş gibi hissettiriyor. Tabii Öznur Hanım’ın mesleki deneyimi bu zevkli mekanın tüm dekorasyonuna yansımış. Bu süreci Öznur Hanım şöyle anlatıyor: “Uzun yıllar global bir markanın satış müdürlüğünü yaptım. Orada mutfak satıyordum. O yüzden de dükkanı tutmadan önce mutfağı satın almıştım. Benim için en önemli kısmıydı. Çok enteresan oldu. İnsanlar buraya geldiklerinde kendi mutfaklarında oturuyormuş gibi hissetsinler istedim. Sıcak bir mekan oldu. İçeride 10 kişi ağırlayabiliyoruz. Dışarıda davet, organizasyon, partiler, doğum günleri gibi tüm talepleri karşılayabileceğimiz geniş bir alanımız var.”

“Ekmek üretiminde en önemli nokta, sabır”

Mimarca, konuklarına doğal, saf ve katkısız ürünlerle hazırlanan 23 farklı ürün çeşidi sunuyor. Serhan Şahin, ekmeklerden sorumlu. 10 farklı ekmek hazırlıyor. Bunlar; sarı un, tam buğday ve beyaz undan üretilen köy ekmeği, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, siyez ekmeği, baget, beyaz un, durum buğday unu, zeytinyağı, biberiye, kekik ve domatesle hazırlanan foccacia, Kastamonu’ndan getirdikleri karakılçık unuyla yapılan karakılçık ekmeği, içinde ekmeklik un, tam buğday unu ve çavdar unundan üretilen rustik ekmek, siyez bulguru, yulaf, çavdar unu, tam buğday unu, beyaz un, kabak çekirdeği, ay çekirdeğiyle üretilen Alman çiftçi ekmeğiyle ciabatta… Serkan Şahin, “Ekmek üretiminde en önemli nokta, sabır. Ekmekçiliğe başladığımdan beri daha sabırlı olmayı öğrendim. Şu anda geldiğimiz noktada yapamayacağımız hiçbir ekmek yok. Bu işte önemli olan şey şu, kendi damak zevkiniz geneli yansıtmıyor esasında. Geçtiğimiz günlerde Danimarka çavdar ekmeği yaptık ama müşterilerimiz tercih etmedi. Örneğin, Yahudilerin bayram ekmeği olarak hazırladığı çallahımız çok rağbet görüyor.”

Öznur Şahin, çeşit çeşit kek ve poğaçaların yanı sıra gül böreği, tuzlu kek, bohça böreği, San Sebastian, cheesecake, özel yapım profiterol, Bavarian, tiramisu, tamamen badem tozuyla hazırlanan cookie, cup cake, muffin, tartolet ve mozaik pasta gibi lezzetlere imza atıyor. Rafine şekersiz ve unsuz tatlılara da yer verilmiş mönüde. Mimarca’da ayrıca sabah saatlerinde kahvaltı hizmeti de veriliyor. Kahvaltıda; Öznur Hanım’ın annesinin yaptığı ev reçeli, zeytin, peynir, bal gibi tatların yer aldığı bir tabak sunuluyor. Mimarca’da özel organizasyonlar de özel mönüler hazırlanabiliyor. Ayrıca butik pastaları da oldukça iddialı. Çocuklarınıza gönül rahatlığıyla yedirebileceğiniz katkısız, sağlıklı ve doğal ürünlerle Öznur Hanım tarafından bizzat yapılıyor.

Öznur Şahin, evine ekonomik olarak destek olma, meslek edinmek isteyen kadınlara gastronomi alanında tüm bildiği şeyleri gönüllü olarak paylaşmak üzere ileride başka bir yer açmayı düşündüğü belirtiyor. Böylelikle ihtiyaç sahibi kadınlara bir şekilde katkı sunmayı amaçlıyor.

İletişim: 0 535 385 20 20

Yorum Yaz

 
 
  captcha